U obřadní síně v Kábulu vybuchla bomba, nejméně 40 lidí zemřelo

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2018 16:04
Afghánskou metropolí Kábul v úterý otřásl výbuch. Sebevražedný atentát, ke kterému došlo nedaleko obřadní síně, mířil na shromáždění věřících. Zemřelo nejméně 40 lidí, zraněných je přes 60. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na afghánské ministerstvo zdravotnictví.
Ozbrojené složky v Kábulu (ilustrační foto).
Ozbrojené složky v Kábulu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Exploze zasáhla objekt určený pro pořádání svateb, kde se právě konalo shromáždění připomínající narozeniny proroka Mohameda.

"Mohu potvrdit, že bylo zabito 40 lidí," řekl médiím mluvčí kábulské policie Basir Mudžáhid.

K útoku se bezprostředně nikdo nepřihlásil, agentura AP ovšem připomněla, že jak radikální hnutí Tálibán, tak organizace Islámský stát (IS) si jako své cíle vybírají duchovní nakloněné aktuální afghánské vládě.

"Exploze nastala ve svatebním areálu Uranus, kde se sešli muslimští učenci, aby v tento den oslavili narození proroka," dodal policejní mluvčí. Informaci potvrdilo ministerstvo obrany, které zdůraznilo, že na ceremonii v Kábulu dorazili duchovní ze všech koutů Afghánistánu. Přítomna byla i veřejnost.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy