Na volebním mítinku v Afghánistánu vybuchla bomba, zemřelo nejméně 22 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 10. 2018 21:43
Volební mítink, kde došlo k explozi, pořádala kandidátka Nazífa Júsufa Baková. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.
Afghánská policie. Ilustrační foto.
Afghánská policie. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Nejméně 22 lidí zemřelo v sobotu po výbuchu bomby na předvolebním mítinku na severovýchodě Afghánistánu. Dalších 36 lidí utrpělo zranění, řekl agentuře Reuters mluvčí policejního šéfa provincie Tachár. Exploze zasáhla akci kandidátky, která se uchází o křeslo v parlamentu ve volbách 20. října.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Agentura AP nicméně připomíná, že v provincii působí islamistické hnutí Tálibán, které Afghánce vyzývá, aby nadcházející volby bojkotovali.

Na dálku odpálená nálož byla umístěna na motocyklu u místa shromáždění, na kterém měla vystoupit kandidátka Nazífa Júsufa Baková. Ta však ještě na místě nebyla. Mezi oběťmi jsou podle místní policie členové bezpečnostních složek i civilisté.

V rámci dění spojeného s nadcházejícími volbami v Afghánistánu nejde zdaleka o první takový krvavý incident. V provincii Hílmand na jihu země byl minulý týden společně s dalšími sedmi osobami zabit i jeden z kandidátů a stal se již pátým uchazečem o křeslo v parlamentu, který během kampaně přišel o život. Reuters uvedl, že další dva kandidáti byli uneseni a další čtyři zranili islámští radikálové.

Baková je jednou ze 417 žen, které kandidují v afghánských volbách. To je více než kdy předtím. Kandidáti bez ohledu na pohlaví se v kampani vnímané jako zkoušku pro demokratické instituce válkou zničené země musí vypořádat s násilím a také odporem konzervativců. Bombové útoky na předvolební mítinky a úřady mají podle Reuters patrně za cíl voliče odradit od účasti v nadcházejícím hlasování.

 

Právě se děje

Další zprávy