Operace hasičů asi 30 kilometrů od Atén začala kolem poledne. Práci jim ale ztěžuje silný vítr a velmi teplý vzduch, který začal proudit do Řecka z Afriky. Podle šéfa civilní obrany Nikose Chardaliase se k večeru situace zlepšila, hasiči ale s plameny stále bojují. Zásahy jsou obtížnější i z tohoto důvodu, že se hasiči pohybují mezi domy. Na místě je zhruba 300 požárníků,vedle pozemních jednotek zasahuje i osm letadel a 12 vrtulníků. Pomáhají také dobrovolníci. Vyšetřovatelé prověřují, zda ohně někdo nezaložil úmyslně.
Podle řeckého tisku hasiči za posledních 24 hodin zasahovali v celé zemi u 40 lesních požárů. Vlna veder, kdy meteorologové očekávají na jihu Řecka teploty až 44 stupňů Celsia, má v Řecku trvat zhruba týden.
Our #wildfire monitoring service shows the hotspot detections of a fire north of Athens in #Greece 🇬🇷 that is causing evacuations of areas. #StaySafe https://t.co/F6DEG5wqPr pic.twitter.com/ozpnjPXXZc
— OroraTech (@OroraTech) July 27, 2021
Lidé v okolí obce Stamata severovýchodně od Atén dostali upozornění na mobilní telefony s odkazem na opatření, která mají v takové nouzové situaci dodržovat. Pokud se oheň blíží k jejich domu, nemají propadat panice a mimo jiné odstranit hořlavé materiály z okolí domu, zavřít okna, dveře a naopak otevřít branku či vrata, aby umožnili případný vstup hasičů. Také by měli přistavit žebřík k opačné straně domu, než se blíží požár.
V případě špatné viditelnosti by měli rozsvítit světla v domě i u domu. Pokud už plameny zasáhly dům a nelze ho bezpečně opustit, mají se všichni shromáždit v jedné místnosti, mít u sebe svítilny a dát mokré látky pod dveře.
V Řecku jsou v létě požáry vegetace poměrně časté. Jeden z nejničivějších lesních požárů zažilo Řecko v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru plameny rychle rozšířily kolem obce Mati východně od Atén a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo tehdy 102 lidí a další desítky utrpěly zranění.
Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci. Někteří tehdy upozorňovali i na problémy s nouzovou linkou 112, v některých oblastech nefungovalo zasílání varovných zpráv a problémy měl tehdy podle místních médií i systém automatické geolokace, tedy zjištění geografické polohy volajícího.