Hongkong - Spammerů, podvodníků nabízejících falešné zboží nebo lidí zabývajících se tzv. phishingem je dnes plný internet.
Firma McAfee Inc. se pokusila zdokumentovat, v jakých doménách se tyto nebezpečné a podezřelé stránky nejčastěji skrývají.
Její experti "projeli" téměř deset milonů webových stránek s více než 265 různými doménami. Co zjistili?
- Přečtěte si: Internetové domény zlevňují
Že nejvíce těchto stránek a "hnízd spammerů" nese domény .hk (Hongkong), .cn (Čína) a .info. Zakladatelům a prozovatelům těchto adres se vesměs nejlépe daří v zemích, kde firmy, zabývající se registrací, nevyžadují příliš mnoho údajů, na což se klienty snaží nalákat.
Rada pro nákup léků
S registrací v Hongkongu je těchto podezřelých adres přes 19 procent, v Číně 11,8 procenta. Z těch, které mají koncovku .info, je závadných 11,7 procenta.
Doména .com je podobným způsobem zneužita v pěti procentech případů.
Autoři stránek s koncovkami .hk a .cn samozřejmě vůbec nemusejí mít nic společného s Hongkongem a Čínou. Mohou se tam jen odkudkoliv na světě registrovat.
"Mám pro všechny uživatele jednu radu: Pokud chcete koupit například léky přes internet a narazíte na výhodnou nabídku na stránkách s doménami Hongkongu nebo Číny, raději si to rozmyslete," řekl agentuře AP jeden z autorů analýzy Shane Keats.
V Evropě patří mezi nejhorší domény .ru (Rusko - 6,8 procenta závadných stránek) a .ro (Rumunsko - 6 procent).
Austrálie a Japonsko nejbezpečnější
Naopak mezi bezpečné domény patří .gov (používaná pouze americkou vládou), .jp (Japonsko) a .au (Austrálie).
Už dřívější průzkumy a poznatky upozornily na specifikum malého tichomořského ostrova Tokelau. Pochybných a nebezpečných stránek s koncovkou .tk je přes deset procent.
Tokelau má přitom jen patnáct stovek obyvatel a je součástí Nového Zélandu. Jeho internetová doména se však stala ve světě vyhledávanou.
Tvůrci nevyžádané elektronické pošty neboli spamu pro její rozesílání využívají například i domény Kokosových ostrovů, Tongy nebo Svatého Tomáše a Princova ostrova.