NDR nutila vězně k práci, vydělávala na nich stamiliony

ČTK ČTK
16. 6. 2014 21:24
Bývalý východoněmecký režim přitom k práci nutil i politické vězně, uvádí studie Svazu obětí komunistického režimu.
Praktiky Stasi vyobrazil film Životy těch druhých
Praktiky Stasi vyobrazil film Životy těch druhých | Foto: Bontonfilm

Berlín - Komunistická Německá demokratická republika (NDR) vydělávala v 80. letech na práci vězňů 200 milionů západoněmeckých marek (zhruba 100 milionů eur, dnes 2,7 miliardy korun) ročně.

Bývalý východoněmecký režim přitom k práci nutil i politické vězně, uvádí studie, kterou zveřejnil německý Svaz obětí komunistického režimu.

Odbyt v Západním Německu

V posledních letech se vynořuje stále více informací o tom, že Stasi zneužívala východoněmecké vězně s cílem získat pro komunistický režim devizové prostředky.

Nyní historici poprvé dospěli k odhadu, kolik peněz NDR získala prodejem zboží vyrobeného vězni. Odbyt pro tyto výrobky přitom komunistický stát získával ve velké části u západoněmeckých firem.

Mezi odběratele zboží vyrobeného východoněmeckými vězni patřily například maloobchodní řetězec Aldi, zásilkový obchod Quelle nebo průmyslové koncerny Siemens, Krupp či Linde.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung si přitom tyto firmy musely být vědomy, že nakupované výrobky mohou být výsledkem nucené práce politických vězňů. Už v 60. letech na to upozorňovala organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International.

Podle nyní zveřejněné studie bylo v bývalé NDR nepřetržitě nasazeno k nuceným pracím mezi 12 000 a 50 000 vězni. Část z nich tvořili i političtí vězni.

Ne všechny výrobky nakupované západními firmami tak pocházely z nucené práce politických vězňů. Podle historiků ale společnosti musely vědět, že mohou vydělávat na praktikách, které mezinárodní konvence zakazovaly.

Lomy i ocelárny

Podle historiků hrála práce politických vězňů roli nejen u prodeje zboží na Západ, ale i při plánování hospodářského rozvoje NDR.

Političtí vězni byli nuceni k práci v lužických hnědouhelných lomech či v ocelářském průmyslu, kde nebyl dostatek běžné pracovní síly. Byli nasazováni také na likvidaci starých kolejí a stavbu nových tratí u východoněmecké národní železniční společnosti Deutsche Reichsbahn.

Letos v lednu byla také zveřejněna studie, podle níž východoněmecká tajná policie Stasi nutila vězně k darování krve. Tu následně prodávala přes švýcarského prostředníka bavorskému Červenému kříži, aby získala další devizové prostředky.

 

Právě se děje

Další zprávy