Jsem mírně optimistický, řekl Fiala po jednání v Kongresu o pomoci USA pro Ukrajinu

Přenos skončil
Premiér Petr Fiala je po úterních jednáních v americkém Kongresu mírně optimistický ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině. Schůzky hodnotí jako přátelské a otevřené. Kongresmani podle Fialy oceňovali roli Česka v pomoci Ukrajině, ale i českou iniciativu na shánění munice pro zemi napadenou Ruskem. Fialovu návštěvu Washingtonu sledujeme online.
Premiér Petr Fiala a prezident USA Joe Biden při setkání v Oválné pracovně Bílého domu
Premiér Petr Fiala a prezident USA Joe Biden při setkání v Oválné pracovně Bílého domu | Foto: Reuters
Přenos skončil

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

  • Český premiér Petr Fiala (ODS) je na dvoudenní návštěvě USA, jejímž hlavním cílem bylo setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které se uskutečnilo v pondělí pozdě večer našeho času.
  • Fiala se v úterý sešel také se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu. Ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině po jednání řekl, že je mírně optimistický.
  • Fiala v pondělí jednal také s šéfem CIA Williamem Burnsem, schůzky se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb.
09:53

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

tento online přenos k cestě premiéra Petra Fialy do Washingtonu a jeho přijetí v Bílém domě končí. Děkujeme za pozornost.

05:13 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Sehnat v rámci české iniciativy do roka další milion kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jak premiér Petr Fiala zmínil ve svém úterním projevu ve Spojených státech, je realistické. Fiala novinářům v úterý v závěru své dvoudenní cesty do USA řekl, že věří, že se podaří podporu ještě zvýšit.

05:12 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Premiér Petr Fiala je po úterních jednáních v americkém Kongresu mírně optimistický ohledně schválení balíku americké pomoci Ukrajině. Schůzky hodnotí jako přátelské a otevřené. Kongresmani podle Fialy oceňovali roli Česka v pomoci Ukrajině, ale i českou iniciativu na shánění munice pro zemi napadenou Ruskem. Fiala to v úterý řekl novinářům v závěru své dvoudenní cesty do USA.

Fiala se sešel se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu. "Setkal jsem se prakticky se všemi důležitými lidmi, všechna jednání byla velmi přátelská a otevřená," konstatoval premiér.

05:10 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Premiér Petr Fiala ve Washingtonu v úterý odpoledne místního času (kolem půlnoci z úterý na dnešek SELČ) uctil památku Tomáše Garrigua Masaryka. Ceremoniál, při kterém zazněly česká a americká hymna, se odehrál u sochy prvního československého prezidenta v diplomatické čtvrti.

21:33

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura večer ČTK napsal, že Fialova návštěva v USA má stejný scénář jako předchozí. "Část oficiální s poklonami a následně brífink u skutečných šéfů, kteří naší zemi skrze loutky bohužel vládnou, tedy u americké tajné služby, která předává rozkazy skutečných vládců - finanční a zbrojní lobby," uvedl Okamura.

20:56

Premiér Petr Fiala také při návštěvě kongresu uctil bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. U Havlovy busty předal stříbrné pamětní mince kongresmanům Lloydu Doggettovi a Mariovi Díaz-Balartovi, kteří společně vedou neformální skupinu přátel Česka.

Český premiér Petr Fiala (ODS) u busty bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu, 16. dubna 2024
Český premiér Petr Fiala (ODS) u busty bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla v americkém Kongresu, 16. dubna 2024 | Foto: ČTK
20:08

Český premiér Petr Fiala dorazil do budovy Kapitolu ve Washingtonu, kde bude jednat se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a dalšími zástupci Kongresu. Hovořit by měli o česko-amerických vztazích, ale také o balíku finanční pomoci pro několik zemí včetně Ukrajiny, jehož projednání se ve Sněmovně reprezentantů měsíce už odkládá.

20:01

Záběry ze setkání Fialy s Bidenem.

19:59 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

"Evropa, Spojené státy a celý demokratický svět čelí největším bezpečnostním hrozbám od druhé světové války," zdůraznil Fiala se zřejmým odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu.

19:45 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Předseda vlády značnou část svého projevu věnoval významu NATO a různým formám pomoci Ukrajině, která dále čelí ruské agresi. Vyzdvihl dosavadní americkou pomoc, popsal přijetí ukrajinských uprchlíků v ČR, českou pomoc s výcvikem ukrajinských vojáků, zbrojní pomoc i novou českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu, do níž se zapojilo asi 20 zemí.

19:42 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

"Byly doby, kdy Amerika byla unavená ze své vůdčí role ve světě. Časy, kdy se Amerika starala především o své problémy. A důsledky byly tragické. Pro všechny," řekl premiér. "Bez Ameriky se nemůžeme vypořádat s krizemi, kterým čelíme dnes a kterým budeme čelit v budoucnu," dodal.

19:40 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

V Hudsonském institutu Fiala podotkl, že když se USA začaly starat pouze o své problémy, mělo to historicky tragické dopady. Naopak právě americké odhodlání podle premiéra vedlo k tomu, že Západ vyhrál studenou válku, což "zachránilo svobodný svět".

19:40 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

V projevu šéf české vlády vzpomínal též na to, jak pro něj Západ v komunistickém Československu představoval naději a jak naději i dnes potřebuje Ruskem napadená Ukrajina.

18:46 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Bez Spojených států nemůžeme řešit krize, kterým čelíme dnes a které nás čekají v budoucnu, řekl dnes český premiér Petr Fiala ve svém vystoupení v konzervativním americkém think tanku. 

16:08

Zatímco význam návštěvy premiéra v Bílém domě koaliční politici vyzdvihují, opoziční ji většinou nekomentovali. Například první místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček napsal na síť X, že Fiala pokračuje v prohlubování vztahů s USA. "Vzpomínám si, že před pěti lety jsme tam byli bráni jako lídr regionu, inovativní a hospodářsky úspěšná země, která inspiruje mimo jiné v oblasti umělé inteligence. Dnes jsme vnímáni jako země, která významně pomáhá Ukrajině," uvedl a přidal snímky ze setkání expremiéra Andreje Babiše s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem.

16:06

Fialova návštěva sídla CIA, kam ho doprovázeli i šéfové všech tří českých tajných služeb sídla, a jeho přijetí v Bílém domě jsou podle koaličních politiků důkazem výborného renomé Česka ve světě a vysoké úrovně vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) čeští zpravodajci odvádějí dlouhodobě výbornou práci. Jejich zásluhou byli odhaleni útočníci, kteří stáli za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, a nedávno díky jejich úsilí byla také odhalená ruská vlivová operace s cílem působit na evropské volby, napsala ve vyjádření.

15:59 Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden věnoval pondělnímu jednání s českým premiérem Petrem Fialou a jeho delegací víc času, než bylo původně plánováno. Řekl to český velvyslanec ve Spojených státech Miloslav Stašek. Setkání bylo podle diplomata vřelé a česká strana hodnotí výsledky pozitivně.

Na Fialovu schůzku s americkým prezidentem byla v pondělí v Bílém domě vyhrazená hodina, podle Staška nakonec byl čas jednání delší. "Myslím, že výsledky byly velice dobré. Jednání probíhalo ve velice vřelé, přátelské atmosféře," uvedl. Politici probírali bilaterální agendu, ale také spolupráci ve vztahu k regionům, jako jsou Ukrajina či Blízký východ, doplnil diplomat.

13:10 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Český premiér se po schůzce s americkým prezidentem vydal na hokejový zápas NHL mezi Washigtonem a Bostonem.

07:16 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Premiér Petr Fiala v úterý završí dvoudenní návštěvu Spojených států, při které se v pondělí sešel v Bílém domě s americkým prezidentem Joem Bidenem. Dnes má na programu vystoupení v Hudsonově institutu a sérii jednání v Kongresu. Před návratem do Evropy bude také hostit gala večeři, kam dorazí čeští investoři v USA i představitelé amerických firem.

07:15

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí při setkání s krajany ve Washingtonu udělil medaili Karla Kramáře Janě Kánské. Kánská je dcerou Milady Horákové, političky, kterou popravil v roce 1950 v tehdejším Československu komunistický režim. Medaili dostala Kánská za podporu demokracie a česko-amerických vztahů.

07:14 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Řada zemí sleduje, jak dopadne ruská agrese na Ukrajině. Pokud by Rusko uspělo, bude to signál pro další velmoci a agresivní státy, a i proto je podpora Kyjeva v globálním kontextu zásadní. Český premiér Petr Fiala to řekl v rozhovoru pro Českou televizi po pondělním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. Bez aktivní role Spojených států a jejich pomoci svět v bezpečí nebude, dodal Fiala.

23:33

Na schůzce Fiala s Bidenem probírali také ekonomické vztahy mezi Českem a Spojenými státy. "Naši američtí přátelé jsou si dobře vědomi toho, že už i české firmy působí na americkém trhu, investují tady a zaměstnávají americké občany. A bavili jsme o možnostech posílení této spolupráce," řekl Fiala, podle kterého byla hlavním tématem v tomto případě jaderná energetika nebo potřeba dalších dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

23:28

Vyjádření amerického velvyslance v Česku Bijana Sabeta.

23:24

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

  • Český premiér Petr Fiala (ODS) je na dvoudenní návštěvě Spojených států, jejímž hlavním cílem bylo setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které se uskutečnilo v pondělí pozdě večer našeho času.
  • Fiala po schůzce s Bidenem uvedl, že USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila.
  • Fiala v pondělí jednal také s šéfem CIA Williamem Burnsem, schůzky se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb.
  • Český premiér byl naposledy v Bílém domě před pěti lety. Andreje Babiše tehdy přijal Donald Trump.
23:11 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Americký prezident Joe Biden několikrát ocenil českou podporu Ukrajiny, konkrétně snahu zajistit pro Ukrajince dělostřeleckou munici, řekl Petr Fiala.

23:07 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Petr Fiala po schůzce uvedl, že Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině. Nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila.

22:22 Americký prezident Joe Biden

"Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," prohlásil Joe Biden.

22:11 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

V dnešní situaci je nutná hluboká bezpečnostní spolupráce demokratických zemí, řekl Fiala Bidenovi v úvodu schůzky. Vyzval k pokračování podpory Ukrajiny.

22:04 Americký prezident Joe Biden

Fiala v Oválné pracovně označil za klíčové, že Česko a USA sdílejí stejné hodnoty jako lidská práva či svoboda. Biden považuje Česko za skvělého spojence.

21:59

Ve Washingtonu bylo od rána slunečno, ale krátce před příjezdem české delegace začalo pršet a nakonec i padaly kroupy. Čeští novináři nemohli čekat venku před Bílým domem kvůli hrozbě blesku.

21:41 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Joe Biden přijal Petra Fialu v Oválné pracovně Bílého domu.

21:36

Pečlivá kontrola před vchodem do sídla amerického prezidenta.

21:34 Americký prezident Joe Biden

Petr Fiala dorazil do Bílého domu. Schůzka s prezidentem Joem Bidenem začala s půlhodinovým zpožděním.

20:28

"Slovo do pranice" bývalého hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

20:23

Petr Fiala bude druhým premiérem, kterého v pondělí americký prezident Joe Biden přijme v Bílém domě. Dopoledne východoamerického času se setkal s iráckým premiérem Muhammadem Sudaním.

20:06 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Mířím do Bílého domu, hlásí český premiér na sociální síti X.

20:01 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Petr Fiala hovoří s novináři před návštěvou Bílého domu.

Petr Fiala hovoří s novináři před návštěvou Bílého domu.
Petr Fiala hovoří s novináři před návštěvou Bílého domu. | Foto: ČTK
20:00

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

  • Český premiér Petr Fiala (ODS) je na dvoudenní návštěvě Spojených států, jejímž hlavním cílem je setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem naplánované na pondělí večer našeho času.
  • Fiala již v pondělí jednal s šéfem CIA Williamem Burnsem, schůzky se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb.
  • Český premiér byl naposledy v Bílém domě před pěti lety. Andreje Babiše tehdy přijal Donald Trump.
19:56

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, na zajištění dalších 300 tisíc kusů pracuje. Napsal to český premiér Petr Fiala (ODS) v komentáři v britském listu Financial Times, zveřejněném během jeho návštěvy Spojených států.

18:15 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

"Bylo to velmi úspěšně strávené dopoledne," uvedl Fiala o schůzce s Burnsem a jeho kolegy, které se vedle šéfů českých tajných služeb zúčastnil i národní bezpečnostní poradce Tomáš Pojar. "Pozvání i debata ukázaly vysokou míru důvěry ze strany USA. Je to také ocenění spolupráce v bezpečnostní oblasti a mezi zpravodajskými službami, která dlouhodobě probíhá," dodal český premiér.

18:10 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

O bezpečnostní situaci ve světě jednal dnes premiér Petr Fiala v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) s jejím ředitelem Williamem Burnsem. Schůzky, která zahájila Fialovu návštěvu v USA, se zúčastnili i šéfové všech tří českých tajných služeb. Pozvání je podle Fialy projevem vysoké důvěry a oceněním spolupráce mezi zpravodajskými službami.

16:53 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Fiala daruje Bidenovi zarámovanou fotografii Václava Havla s bývalou americkou ministryní zahraničí a českou rodačkou Madeleine Albrightovou a skleněnou kropenku, jejíž autorkou je studentka Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Anna Martinková. Informoval o tom server iDnes.cz s odkazem na premiérovu mluvčí Lucii Ješátkovou. Fotografie Albrightové pochází od Oldřicha Škáchy, dvorního fotografa Václava Havla.

16:29

Fakt, že s Fialou odcestovali do USA vůbec poprvé v historii i šéfové všech tří českých tajných služeb, je podle reportéra Aktuálně.cz Jana Horáka "výraz naprosto nadstandardních vztahů".

16:25

Český premiér byl naposledy v Bílém domě před pěti lety. Zatímco Andreje Babiše přijal Donald Trump, ředitel BIS Koudelka tehdy převzal v sídle CIA cenu George Teneta. Jde o nejvýznamnější ocenění americké rozvědky za zahraniční spolupráci.

Někdejší český premiér Andrej Babiš a tehdejší prezident USA Donald Trump při setkání v Bílém domě v březnu 2019.
Někdejší český premiér Andrej Babiš a tehdejší prezident USA Donald Trump při setkání v Bílém domě v březnu 2019. | Foto: Reuters
16:07 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Fiala označuje přijetí v Bílém domě za důkaz výborných vzájemných vztahů mezi Českem a USA. Za symbolické považuje to, že se koná v roce, kdy si Česko za přítomnosti amerického exprezidenta Billa Clintona v Praze připomnělo čtvrtstoletí od vstupu do NATO.

16:02 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

"Jistě se dotknou úrovně současné spolupráce mezi CIA a obecně americkými a českými zpravodajskými službami," uvedl poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar k plánovanému jednání v CIA. Ústředí zpravodajské služby sídlí v Langley ve státě Virginia.

Šéf CIA William Burns.
Šéf CIA William Burns. | Foto: Reuters
15:49

Do ústředí CIA mají Fialu doprovodit šéfové všech tří českých tajných služeb. Bezpečnostní informační službu řídí Michal Koudelka, v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace stojí Vladimír Posolda a Vojenské zpravodajství podléhá velení Jana Berouna. 

15:47 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Fiala na úvod své pracovní návštěvy míří na jednání s ředitelem CIA Williamem Burnsem, s nímž bude hovořit o bezpečnostní spolupráci.

15:45 Premiér Petr Fiala poslouchá otázku v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Premiér Petr Fiala (ODS) stráví ve Washingtonu dva dny. S Bidenem by měl jednat o bezpečnostní spolupráci či podpoře Ukrajiny. Chce otevřít také témata vzájemných ekonomických vztahů či jaderné energetiky. Očekává se, že se bude hovořit i o posledním vývoji na Blízkém východě.

15:43

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

vítáme vás u online přenosu ze setkání českého premiéra Petra Fialy s americkým prezidentem Joem Bidenem. Jednání Fialy s Bidenem v Bílém domě je plánované na 21:00 SELČ, trvat by mělo asi hodinu.

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2024 5:29
 

Právě se děje

Další zprávy