NATO spřádá plány na zásah v Sýrii, zatím v kuloárech

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 3. 2013 16:15
Podle šéfa NATO v Evropě se Sýrie po konfliktu nejspíš rozpadne a dopadne jako Jugoslávie
Uvažuje se i o zřízení bezletové zóny, podobně jako v Libyi.
Uvažuje se i o zřízení bezletové zóny, podobně jako v Libyi. | Foto: Reuters

Brusel - Část členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) už se chystá na intervenci v Sýrii.

Před americkým senátním výborem pro ozbrojené složky to prohlásil velitel ozbrojených sil USA a NATO v Evropě James Stavridis.

"Zatím se o tom diskutuje na národní úrovni, na tu alianční to zatím nedospělo," řekl podle agentury AP k možnému zásahu.

Aliance počítá i s tím, že se země po pádu režimu prezidenta Bašára Asada rozpadne na dva nebo více států.

Rozdělení Sýrie ostatně pokládají americká armáda, ministerstvo zahraničí i Úřad Vysokého komisaře OSN (UNHCR) za čím dál pravděpodobnější.

Konflikt, jenž trvá už třetím rokem, si vyžádal na 70 000 mrtvých a z domovů vyhnal na 2,5 milionu Syřanů.

Obava z chemických zbraní

Sýrie vlastní jeden z největších arzenálů chemických zbraní na světě a panují obavy, že je použije, anebo že - v případě porážky Asada - padnou do rukou radikálních islamistických skupin, například libanonského Hizballáhu, který je na straně rebelů.

"Pokud se rozhodneme poslat tam vojáky, ať chemický arzenál zajistí a zabrání tomu, aby se dostal do rukou jedněch z nejnásilnějších lidí na světě, hlasuji pro to, udělat to dřív, než nastane problém," nechal se slyšet jeden z členů senátního výboru Lindsey Graham.

O palčivosti situace ostatně svědčí i zpráva o prvním použití chemické zbraně, při němž mělo zemřít až 26 lidí. Z užití rakety s neznámou chemikálií se obviňují obě dvě strany konfliktu, informace ale není možné nestranně ověřit.

"Situace v Sýrii se stále zhoršuje a konec kruté občanské války je v nedohlednu. Několik zemí NATO zvažuje nejrůznější formy vojenské intervence, včetně zajištění bezletové zóny, uvalení zbrojního embarga nebo přímé vojenské pomoci," prohlásil šéf NATO v Evropě s tím, že by se Sýrie po takové intervenci mohla rozpadnout podobně jako Jugoslávie v 90. letech minulého století.

Válečná Sýrie očima Čechů:

"Na Balkáně zemřelo 100 tisíc lidí, dva miliony obyvatel byly vytlačeny za hranice a došlo ke dvěma závažným válečným konfliktům. Obávám se, že stejná budoucnost čeká Sýrii po pádu režimu Bašára Asada. Myslím si, že tam bude docházet ke mstám a nábožensky motivovanému násilí. Jen těžko si lze představit, že by se takto rozdělená země znovu sjednotila."

Záleží i na Česku

Konec války je v nedohlednu.
Konec války je v nedohlednu. | Foto: Reuters

"Jsme připraveni zasáhnout, stejně jako jsme to udělali v roce 2011 v Libyi," uvedl na závěr americký generál. K vynucení bezletové zóny by se daly použít střely Patriot, které jsou schopny sestřelit letadlo a už jsou rozmístěny podél turecko-syrské hranice.

Jakýkoliv zásah v Sýrii by ale nejprve muselo schválit všech osmadvacet členských zemí, tedy i Česká republika.

Problém je v tom, že se jednotlivé země Aliance zatím nedovedou shodnout, jak by měl takový zásah vypadat.

 

Právě se děje

Další zprávy