NATO spřádá plány na zásah v Sýrii, zatím v kuloárech

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 3. 2013 16:15
Podle šéfa NATO v Evropě se Sýrie po konfliktu nejspíš rozpadne a dopadne jako Jugoslávie
Uvažuje se i o zřízení bezletové zóny, podobně jako v Libyi.
Uvažuje se i o zřízení bezletové zóny, podobně jako v Libyi. | Foto: Reuters

Brusel - Část členských zemí Severoatlantické aliance (NATO) už se chystá na intervenci v Sýrii.

Před americkým senátním výborem pro ozbrojené složky to prohlásil velitel ozbrojených sil USA a NATO v Evropě James Stavridis.

"Zatím se o tom diskutuje na národní úrovni, na tu alianční to zatím nedospělo," řekl podle agentury AP k možnému zásahu.

Aliance počítá i s tím, že se země po pádu režimu prezidenta Bašára Asada rozpadne na dva nebo více států.

Rozdělení Sýrie ostatně pokládají americká armáda, ministerstvo zahraničí i Úřad Vysokého komisaře OSN (UNHCR) za čím dál pravděpodobnější.

Konflikt, jenž trvá už třetím rokem, si vyžádal na 70 000 mrtvých a z domovů vyhnal na 2,5 milionu Syřanů.

Obava z chemických zbraní

Sýrie vlastní jeden z největších arzenálů chemických zbraní na světě a panují obavy, že je použije, anebo že - v případě porážky Asada - padnou do rukou radikálních islamistických skupin, například libanonského Hizballáhu, který je na straně rebelů.

"Pokud se rozhodneme poslat tam vojáky, ať chemický arzenál zajistí a zabrání tomu, aby se dostal do rukou jedněch z nejnásilnějších lidí na světě, hlasuji pro to, udělat to dřív, než nastane problém," nechal se slyšet jeden z členů senátního výboru Lindsey Graham.

O palčivosti situace ostatně svědčí i zpráva o prvním použití chemické zbraně, při němž mělo zemřít až 26 lidí. Z užití rakety s neznámou chemikálií se obviňují obě dvě strany konfliktu, informace ale není možné nestranně ověřit.

"Situace v Sýrii se stále zhoršuje a konec kruté občanské války je v nedohlednu. Několik zemí NATO zvažuje nejrůznější formy vojenské intervence, včetně zajištění bezletové zóny, uvalení zbrojního embarga nebo přímé vojenské pomoci," prohlásil šéf NATO v Evropě s tím, že by se Sýrie po takové intervenci mohla rozpadnout podobně jako Jugoslávie v 90. letech minulého století.

Válečná Sýrie očima Čechů:

"Na Balkáně zemřelo 100 tisíc lidí, dva miliony obyvatel byly vytlačeny za hranice a došlo ke dvěma závažným válečným konfliktům. Obávám se, že stejná budoucnost čeká Sýrii po pádu režimu Bašára Asada. Myslím si, že tam bude docházet ke mstám a nábožensky motivovanému násilí. Jen těžko si lze představit, že by se takto rozdělená země znovu sjednotila."

Záleží i na Česku

Konec války je v nedohlednu.
Konec války je v nedohlednu. | Foto: Reuters

"Jsme připraveni zasáhnout, stejně jako jsme to udělali v roce 2011 v Libyi," uvedl na závěr americký generál. K vynucení bezletové zóny by se daly použít střely Patriot, které jsou schopny sestřelit letadlo a už jsou rozmístěny podél turecko-syrské hranice.

Jakýkoliv zásah v Sýrii by ale nejprve muselo schválit všech osmadvacet členských zemí, tedy i Česká republika.

Problém je v tom, že se jednotlivé země Aliance zatím nedovedou shodnout, jak by měl takový zásah vypadat.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 3 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy