Každý už viděl smrt. Syrská válka ohrožuje miliony dětí

Michal Žák Michal Žák
15. 3. 2013 13:15
Válka v Sýrii trvá už dva roky, nejhůře dopadá na ty nejmenší
Syřané a místní obyvatelé si v jordánském Amánu pomocí nápisu „Sýrie“, vytvořeného z lampiónů ozářených svíčkami, připomínají dvouleté výročí vzniku ozbrojeného povstání proti syrskému režimu prezidenta Asada.
Syřané a místní obyvatelé si v jordánském Amánu pomocí nápisu „Sýrie“, vytvořeného z lampiónů ozářených svíčkami, připomínají dvouleté výročí vzniku ozbrojeného povstání proti syrskému režimu prezidenta Asada. | Foto: Reuters

Damašek - Konflikt v Sýrii začal přesně před dvěma roky. A jeho konec je i po čtyřiadvaceti měsících v nedohlednu, jelikož ani jedna strana nechce ustoupit ze svých pozic a zasednout k jednacímu stolu.

Dosavadní bilance bojů mezi vládnoucím režimem prezidenta Bašára Asada a rebely je zdrcující. Podle odhadů OSN si vyžádaly na 70 000 mrtvých. Zhruba milion Syřanů prchl ze země a až čtyřnásobek tohoto počtu musel opustit své domovy.

Nejhůře zasaženou skupinou obyvatel jsou ale děti, které stále častěji rekrutují obě znesvářené strany. Využívají je jako nosiče, strážce, informátory či bojovníky.

"V některých případech byly osmileté děti použity jako lidské štíty," stojí ve zprávě Dětství pod palbou, kterou publikovala organizace Save the Children (Zachraňte děti).

Pomoc podle ní potřebují až dva miliony syrských dětí, jimž válka zásadně ovlivnila všechny aspekty života. Save the Children je dokonce označuje za "zapomenuté oběti".

Smrt, traumata, utrpení

Pomoc Sýrii:

Člověk v tísni
konto sbírky SOS Sýrie: 92329232/0300,
DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777

Adra
číslo účtu: 16077061/0300
variabilní symbol 384 - humanitární sbírka na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku

Červený kříž
číslo účtu: 222885/5500, v.s. 333
DMS ve tvaru DMS CCK na telefonní číslo 87777

Lékaři bez hranic
číslo účtu: 2101050700/2700
variabilní symbol: 97

Notná část nejmenších Syřanů přišla v bojích o někoho blízkého, žije v nehygienických podmínkách, kde hrozí i větší riziko nákazy.

Jejich rodiny sužuje nedostatek potravin, jelikož omezené dodávky vyhnaly ceny jídla nahoru. "Čelí smrti, traumatům a utrpení. Chybí jim základní humanitární pomoc," vypočítává zpráva.

Ohroženo je i vzdělání nejmladší syrské generace, jelikož na 2000 škol bylo buď zničeno, anebo se proměnily v přístřešky pro lidi bez domova.

"Nemyslím si, že je jediné dítě, jehož by se válka nedotkla," líčil tureckým odborníkům ze Save the Children syrský chlapec Safa. "Každý viděl smrt, každý někoho ztratil. Neznám nikoho, kdo by netrpěl tak jako my."

Podle zprávy je jediným způsobem, jak zabránit dětskému utrpení, konec války. Jakékoliv dosavadní pokusy o jednání ovšem skončily krachem, jelikož jedna i druhá strana má požadavky, na něž ti druzí nehodlají přistoupit.

O tom ostatně svědčí i páteční výročí, jehož si jsou vědomy obě strany konfliktu. Zatímco režim podle agentury AP posílil policejní hlídky v ulicích a provádí četné domovní razie, některé povstalecké skupiny vyzvaly k vystupňování útoků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fanoušci Baníku vybrali 330 tisíc korun pro rodiny obětí střelby

Finanční sbírka ostravských fotbalových fanoušků na sobotním ligovém utkání Baníku proti Spartě vynesla přibližně 330 tisíc korun. Obnos bude poukázán pozůstalým sedmi obětí tragické střelby ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě.

Ve sbírce, kterou organizoval spolek Baník Baníku, podle webu sdružení bylo vybráno 326.968 korun i drobné sumy v cizích měnách. Dohromady se jedná přibližně o 330 tisíc korun.

Vedle ostravských fanoušků se do charity zapojil i samotný Baník, který z výtěžku věnoval na stejný účel 150 tisíc korun. Další peníze mezi sebou vybírají hráči a zaměstnanci klubu.

Další zprávy