Benghází - Situace na libyjském bojišti se dostává do slepé uličky, z níž není úniku. NATO ale odmítá zasáhnout na straně povstalců razantněji než doposud.
O vyslání pozemních jednotek nemůže být podle špiček aliance ani řeči, takový krok ale zatím odmítalo i velení povstalců ve východolibyjském Benghází. Rebelové v čtyřistatisícové Misurátě, obležení již po sedm týdnů Kaddáfího jednotkami, ale hovoří jinak.
Požadují přímý vojenský zásah Británie a Francie. Londýn a Paříž teď vyslyšely jejich prosby a posílají do Benghází vojenské poradce.
Mají povstalcům pomoci s výcvikem a zajištěním logistiky. Jak britský ministr zahraničí William Hague, tak i jeho francouzský protějšek Alain Juppé ovšem zdůraznili, že se nejedná o příslušníky speciálních jednotek předznamenávající masivnější nasazení spojeneckých sil.
Krátce poté, co vyslání vojenských poradců oznámila Francie, odhodlala se ke stejnému kroku také Itálie. Trojice spojenců z NATO ovšem povstalcům posílá jen omezený počet armádních specialistů nepřesahující čtyři desítky osob.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na druhé straně ve středu při jednání v Paříži přislíbil předsedovi povstalecké Přechodné národní rady Mustafu Džalílovi, že jeho země zesílí v příštích dnech letecké útoky proti pozicím vládních jednotek.
Misuráta: stovky mrtvých
Frontová linie se v Libyi již téměř čtrnáct dní prakticky nepohnula a z obou táborů přicházejí rozporuplná hlášení.
Saíf al-Islám, druhý syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který slouží jako hlásná trouba režimu v Tripolisu, v úterý večer v pořadu provládní televizní stanice Al-Libya vyjádřil v souvislosti se současným vývojem situace "svrchovaný optimismus".
"Situace se vyvíjí každým dnem čím dál více v náš prospěch," prohlásil s tím, že Tripolis nedopustí, aby byly narušeny čtyři základní pilíře libyjského státu: vůdcovská role jeho otce, muslimská víra, národní jednota a zajištění bezpečnosti v zemi.
Povstalci v Misurátě sice v úterý večer hlásili "další úspěch v bojích s vládními jednotkami", ve středu ale vyzvali Francii a Británii, aby do města vyslaly své vojáky.
"Situace ve městě je zoufalá, pokud (Francouzi a Britové) nedorazí, zemřeme," citovala agentura Reuters mluvčího misuratských rebelů Núrího Abdulláha Abdulátího. Podle jeho slov zahynulo od začátku konfliktu v Libyi deset tisíc osob a jen v samotné Misurátě několik stovek.
Navečer informoval server CNN, že v Misurátě přišel o život britský fotoreportér Tim Hetherington, tři další jsou zraněni.
Kazetové bomby, rakety Grad
Povstalci opakovaně poukazují na to, že Kaddáfího vojáci ostřelují rezidenční čtvrti z tanků a minometů a v posledních dnech použili také kazetové bomby a střely ruské výroby typu Grad. Ve městě se navíc začíná projevovat nedostatek vody, potravin a pohonných hmot. Elektřinu zajišťují naftové generátory a obyvatelstvo muselo otevřít řadu starých studní.
Spojené státy a jejich spojenci přesto i nadále odmítají vyslat do Libye pozemní jednotky. A to přestože si jsou dobře vědomy toho, že povstalci nejsou za současných okolností schopni zatlačit vládní jednotky dále na západ či případně táhnout na Tripolis a svrhnout Kaddáfího.
Postoj Západu asi nejlépe vyjádřil německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle.
"Obrazy z Misuráty jsou úděsné," prohlásil. "Lidi, kteří tam trpí nenecháme trpět. Německo přispěje svým dílem k tomu, aby do města dorazila humanitární pomoc a lidé odtamtdu mohli být evakuováni."
Právě na to ale povstalci upozorňují již několik týdnů. Humanitární pomoc vítají, to, co ale potřebují především, jsou zbraně a zahraniční vojenská pomoc.