Paříž a Londýn žádají tvrdší úder proti Kaddáfímu

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 4. 2011 13:38
Kvůli laxnosti NATO umírají bezbranní Libyjci, tvrdí šéf francouzské diplomacie Juppé
Francie byla první, kdo v Libyi zasáhl. Středomoří chápe jako svou sféru vlivu. Na snímku Alain Juppé.
Francie byla první, kdo v Libyi zasáhl. Středomoří chápe jako svou sféru vlivu. Na snímku Alain Juppé. | Foto: Reuters

Paříž - Pouhý den poté, co zkrachoval plán Africké unie na uzavření příměří v Libyi, vystoupil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé s ostrou kritikou Severoatlantické aliance.

NATO podle něj nevyvíjí dostatečné úsilí na ochranu civilního obyvatelstva. A kvůli laxnímu vedení operace prý zbytečně umírají lidé.

K šéfovi francouzské diplomacie se následně přidal i britský ministr zahraničí William Hague. Severoatlantická aliance by měla přitvrdit, řekl.

"Musíme udržet a zintenzivnit naše úsilí v NATO," uvedl Hague doslova.

Těžké zbraně na mušce

"NATO chtělo převzít velení nad spojeneckou akcí v Libyi, tak se teď tohoto úkolu musí zhostit naplno. Úsilí, které vyvíjelo doposud, je nedostatečné," uvedl Juppé v rozhovoru pro rádio France Info.

Francouzský ministr zahraničí je toho názoru, že by se měly letouny Severoatlantické aliance soustředit na zničení Kaddáfího těžkých zbraní v okolí povstalci ovládaného města Misuráta na severozápadě Libye.

Kvůli dlouhým bojům začínají ve městě docházet základní potraviny a hrozí humanitární katastrofa. Juppé proto vyzval Evropu, aby se připravila na to, že bude muset Libyjcům poslat pomoc.

Zároveň oznámil, že Červený kříž otevře pobočku v Tripolisu.

Bude to rychlé, slibovali všichni

Letecká operace nad Libyí začala 19. března v reakci na rezoluci Rady bezpečnosti OSN, jež opravňovala použít všechny nezbytné kroky k zajištění ochrany civilního obyvatelstva před Kaddáfího armádou.

Zpočátku se do boje zapojila "koalice ochotných" včele s Francií a zdálo se, že libyjská armáda dlouho nevydrží. Kaddáfího věrní se ale nakonec zmohli k protiútoku, povstalce zahnali zpět a situace se přes vytrvalé spojenecké bombardování obrátila.

Těžké zbraně poskytují Kaddáfího jednotkám oproti rebelům klíčovou výhodu a prodlužují boje v této severoafrické zemi. 

"NATO teď musí konečně začít plnit svou funkci a zamezit ostřelování civilního obyvatelstva," řekl Alain Juppé.

Kaddífho jednotky ale v minulých dnech změnily taktiku - svlékly uniformy a začaly, stejně jako povstalci, používat civilní automobily, což značně komplikuje jejich identifikaci.

I proto už došlo k případům, kdy letouny NATO nedopatřením bombardovaly místo vládních vojáků povstalce.

 

Právě se děje

Další zprávy