"Naše hodnoty jsou v sázce." Joe Biden oznámil kandidaturu na prezidenta USA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2019 13:03
Bývalý americký viceprezident Joe Biden oficiálně oznámil, že chce kandidovat v prezidentských volbách v roce 2020. Utká se tak v tzv. primárkách s řadou dalších zájemců o kandidaturu za Demokratickou stranu. "Základní hodnoty tohoto národa, naše místo ve světě, naše demokracie - vše, co dělá Ameriku Amerikou, je v sázce," napsal Biden na Twitteru. "Proto dnes oznamuji svoji kandidaturu na prezidenta Spojených států."
Joe Biden.
Joe Biden. | Foto: ČTK

Biden ve videu na sociálních sítích vyzval spoluobčany, aby se spolu s ním pokusili zabránit prezidentovi Donaldu Trumpovi zahájit druhý mandát. "Jsme v bitvě za duši tohoto národa," řekl v dramatickém prohlášení. "Dáme-li Donaldu Trumpovi osm let v Bílém domě, navždy zásadně změní charakter tohoto národa," dodal v tříapůlminutovém videu.

Podle agentury AP jeho prohlášení uzavírá úvodní chaotickou kapitolu výběru kandidátů, i když několik méně známých osobností se může ještě k uchazečům o nejvyšší úřad připojit.

Podle amerických médií může Biden ve svém úsilí narazit na řadu problémů. Mnozí demokratičtí voliči si kladou otázku, zda není v šestasedmdesáti letech na nejvyšší státní post příliš starý a zda strana nepotřebuje nové tváře.

Jiní jsou přesvědčeni, že neuspěje jeho centristická politika v situaci, kdy útočná Trumpova rétorika zradikalizovala demokratickou opozici a zatlačila ji doleva. Socialista Bernie Sanders, který ve straně symbolizuje radikální proud, v průzkumech nicméně Bidenovi ustupuje.

Bidenova kandidatura může ukázat, zda američtí demokraté stojí o umírněného politika schopného oslovit Trumpovu voličskou základnu, nebo o kandidáta typu Sanderse či senátorek Kamaly Harrisové a Elizabeth Warrenové, který dokáže těžit z radikálních nálad lidí znechucených nynější politikou Bílého domu.

Biden podle kritiků staví svou prestiž na minulosti, v nejvyšší politice USA se pohybuje čtyři desetiletí a osm let byl za vlády prezidenta Baracka Obamy jako viceprezident mužem číslo dvě. Biden přitom patří k nejtvrdším Trumpovým kritikům. Loni například prohlásil, že kdyby se s Trumpem setkal ve škole, "vymlátil by z něj duši". Prezident kontroval slovy, že "Biden by šel rychle a s řevem k zemi".

Biden usiloval o nejvyšší post už dvakrát, v letech 1988 a 2008. Poprvé ustoupil z boje po obviněních z plagiátorství, v roce 2008 zaostal za soupeři Hillary Clintonovou a Barackem Obamou.

 

Právě se děje

Další zprávy