Mezi demokratickými kandidáty na prezidenta vede Joe Biden

ČTK ČTK
24. 4. 2019 21:39
Nejvíce podpory mezi demokratickými kandidáty na prezidenta má bývalý viceprezident Joe Biden, ukázal nový průzkum Reuters/Ipsos. Očekává se, že Biden svou kandidaturu pro prezidentské volby v roce 2020 oficiálně oznámí tento čtvrtek, už delší dobu se o ní ale spekuluje. O úřad prezidenta se chce ucházet nejspíš až 20 demokratů.
Joe Biden
Joe Biden | Foto: Reuters

Jak z průzkumu vyplynulo, 24 procent dotazovaných by svůj hlas dalo Bidenovi, 15 procent by jich podpořilo nezávislého senátora Bernieho Sanderse. Žádný z dalších kandidátů by nezískal více než sedm procent hlasů. Jednadvacet procent respondentů pak uvedlo, že "neví", pro koho v demokratických primárkách hlasovat. Stranické primárky začnou příští rok v únoru.

Mezi republikány už dříve oznámil úmysl znovu kandidovat současný prezident Donald Trump. Jeho konkurentem bude bývalý guvernér státu Massachusetts William Weld, který oznámil kandidaturu před pár dny.

Šestasedmdesátiletého Bidena odborníci považují za zkušeného politika středolevé orientace, který může být dobrou volbou pro umírněné demokraty vystrašené radikálně levicovou rétorikou "demokratického socialisty" Bernieho Sanderse.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy