Kdo je Pete Buttigieg: Gay, který sloužil v Afghánistánu a porazil Bidena

Daniel Anýž Zahraničí Daniel Anýž, Zahraničí
Aktualizováno 5. 2. 2020 11:40
Američtí demokraté mají za sebou první kolo výběru svého kandidáta do prezidentských voleb, a sice ve státě Iowa. Všechny hlasy stále nejsou sečtené, ze souboje ale zřejmě vyjde jako vítěz méně známý osmatřicetiletý Pete Buttigieg, jenž je dosud nejviditelnějším gayem, který se kdy v USA zajímal o prezidentský úřad. Naopak sedmasedmdesátiletý Joe Biden, donedávna favorit, je předběžně čtvrtý.
Demokrat Pete Buttigieg
Demokrat Pete Buttigieg | Foto: Reuters

Zatímco Joe Biden by byl nejstarším zvoleným prezidentem USA, Buttigieg naopak nejmladším.

Biden je v médiích probírán jako muž, který nechápe, jak moc se v USA posunuly společenské normy. Pro část demokratů, především těch mladších, je jeho příliš osobní chování k ženám důkazem, že patří do minulosti.

A jako protipól je zde Pete Buttigieg, ve kterém mnozí naopak spatřují budoucnost Demokratické strany.

"Je to mimořádné," řekl Buttigieg v rozhovoru se stanicí CNN k prvním výsledkům z Iowy. "Doufám, že to také něco znamená pro spoustu lidí, kteří si lámou hlavu nad tím, zda někam patří, zda patří do své komunity nebo rodiny. Tohle je důkaz, že můžete věřit v sebe a v tuto zemi," dodal.

A už v minulosti napsal na Twitteru: "Je zřejmé, že lidé chtějí pro Ameriku nový směr. Není to jen o vítězství ve volbách, jde o vítězství celé éry. […] Pokud chcete, aby byla naše politika upřímnější, pokud chcete napravit naši demokracii, bránit soudní rasovou spravedlnost, hledět do budoucnosti, spojit naše generace, přidejte se k nám."

To sama o sobě není nějaká nová, objevná politická výzva. Ale přinejmenším Buttigiegův osobní příběh, což mají Američané rádi a hodně na to dají, vzbuzuje velkou pozornost.

Jeho otec je imigrant z Malty, Pete Buttigieg vystudoval historii a literaturu na Harvardu, v rámci prestižního Rhodesova stipendia (Rhodes Scholarship) pak byl dva roky na Oxfordu.

V roce 2011 byl ve svých devětadvaceti letech poprvé zvolen starostou South Bendu, stotisícového města v Indianě. Mezitím se ještě v roce 2009 zapsal do amerického vojenského námořnictva.

Je pokřtěný, chodil do římskokatolické střední školy, z Oxfordu se ovšem vrátil, jak sám říká, jako "víceméně anglikán". Kromě rodné angličtiny umí sedm jazyků, například norsky se naučil proto, aby mohl číst v originále knihy svého oblíbeného autora Erlenda Loea.

Jeho vůbec nejoblíbenějším spisovatelem je ovšem James Joyce, hraje na klavír, ve vedení South Bendu je jako starosta úspěšný. Přestože úřad v roce 2014 na sedm měsíců opustil, protože byl nasazen v Afghánistánu, v listopadu 2015 byl znovu zvolen.

Trumpa už nechme být…

Když Nejvyšší soud USA v červenci 2015 ve Spojených státech uzákonil svatby homosexuálů, učinil Pete Buttigieg svůj vlastní coming out. Poprvé řekl rodičům, že je gay, a v textu pro místní noviny v Indianě - South Bend Tribune - o tom informoval veřejnost.

V Indianě byl v té době guvernérem současný viceprezident Mike Pence. Přísný evangelikán s nepříliš vstřícným postojem ke gayům. Pro Buttigiega nicméně následně při obhajobě úřadu starosty hlasovalo více lidí než při první volbě, celkem 80 procent.

"Část Demokratické strany si stále myslí, že musíme ukázat, jak je Donald Trump špatný, a každému to říct. Jenže tam, kde žiji, neměl nikdo iluze o Trumpově charakteru. Volili ho s plným vědomím, chtěli prostě spálit dům," řekl Buttigieg listu Washington Post.

Demokraté se podle něj mají soustředit na vlastní agendu, ne na současného prezidenta.

V hlasování ve státě Iowa za ním skončili na druhém místě senátor Bernie Sanders následovaný senátorkou Elizabeth Warrenovou. Čtvrtý byl bývalý viceprezident Biden. Sanders a Warrenová jsou spíše levicově zaměření, ve srovnání s nimi je Buttigieg středovým kandidátem.

Na rozdíl od řady mladých demokratů se hlásí i ke kapitalismu a věří, že demokraté mohou a musejí oslovit i voliče amerického Středozápadu, takzvaného Rezavého pásu (Rust Belt), někdejších průmyslových oblastí, kde se ovšem ve volbách 2016 hlasovalo pro Trumpa.

Manželé Buttigiegovi

Z toho, že je gay, Pete Buttigieg nedělá samostatné téma své kampaně, snaží se to spíše využívat k širší obhajobě rovného postavení homosexuálů v americké společnosti.

Jeho manžel Chasten, který je učitel na střední škole a s nímž se vzali předloni v létě, je nicméně v Buttigiegově kampani velmi viditelný. Je aktivní na Twitteru, kandidaturu svého manžela Petea entuziasticky podporuje.

Pro Američany je to novinka - takhle výrazný homosexuální pár v prezidentské kampani ještě nezažili. Podle průzkumů s tím ovšem velká část americké společnosti nemá problém. Už podle šetření pro deník Wall Street Journal z loňského roku uvedlo 68 procent dotázaných, že jsou srovnáni s tím, že prezidentský kandidát je gay.

Opožděné výsledky z Iowy

Po hlasování v Iowě ale Buttigiega a další zájemce o demokratickou kandidaturu čeká řada dalších kol. Především ale také sečtení samotných hlasů z Iowy.

Demokraté totiž zatím oznámili stále jen předběžné výsledky, a to s více než denním zpožděním. 

V Iowě se v pondělí rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Americká stanice CNN ve svém propočtu uvedla, že Buttigieg má aktuálně 26,9 procenta iowských delegátů, Sanders 25,1 procenta, Warrenová 18,3 procenta a Biden 15,6 procenta. Konečné výsledky by měly být známy během středy.

Sandersova kampaň uvedla, že je s výsledkem spokojená, neboť podle zveřejněného počtu podporovatelů vede Sanders. Senátora, jak ukazují prozatímní výsledky, skutečně podpořilo na shromáždění více lidí, v přepočtu na delegáty si ale vede lépe Buttigieg.

Beseda s Madeleine Albrightovou. | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy