Nová hvězda do boje s Trumpem: Gay, který sloužil v Afghánistánu a umí sedm jazyků

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 15. 4. 2019 12:44
Nejpočetnější a nejrozmanitější. Dva přívlastky charakterizují pole demokratických kandidátů do amerických prezidentských voleb 2020. A stačí se podívat, co se mezi demokraty děje právě nyní. Šestasedmdesátiletý Joe Biden čelí pochybám, zda není politický dinosaurus ze starých zašlých časů. A stoupající hvězdou je naopak sedmatřicetiletý Pete Buttigieg, jenž je dosud nejviditelnějším gayem, který se kdy v USA zajímal o prezidentský úřad. V neděli oficiálně oznámil, že bude usilovat o kandidaturu za demokraty.
Demokrat Pete Buttigieg
Demokrat Pete Buttigieg | Foto: Reuters

Zatímco Joe Biden by byl nejstarším zvoleným prezidentem USA, Buttigieg naopak nejmladším. Ale k tomu je samozřejmě ještě hodně daleko, jeho kandidatura je stále, jak se říká v USA, "long shot" (s malou šancí na úspěch).

Biden je v médiích probírán jako muž, který nechápe, jak moc se v USA posunuly společenské normy. Pro část demokratů, především těch mladších, je jeho příliš osobní chování k ženám důkazem, že patří do minulosti.

A jako protipól je zde Pete Buttigieg, ve kterém mnozí naopak spatřují budoucnost demokratické strany. V amerických médiích je ho najednou plno, na pár posledních týdnů zastínil ostatní kandidáty.

"Je zřejmé, že lidé chtějí pro Ameriku nový směr. Není to jen o vítězství ve volbách, jde o vítězství celé éry," napsal Buttigieg nedávno na Twitteru. "Pokud chcete, aby byla naše politika upřímnější, pokud chcete napravit naši demokracii, bránit soudní rasovou spravedlnost, hledět do budoucnosti, spojit naše generace, přidejte se k nám."

To sama o sobě není nějaká nová, objevná politická výzva. Ale přinejmenším Buttigiegův osobní příběh, což mají Američané rádi a hodně na to dají, vzbuzuje velkou pozornost.

Jeho otec je imigrant z Malty, Pete Buttigieg vystudoval historii a literaturu na Harvardu, v rámci prestižního Rhodesova stipendia (Rhodes Scholarship) pak byl dva roky na Oxfordu.

V roce 2011 byl ve svých devětadvaceti letech poprvé zvolen starostou South Bendu, stotisícového města v Indianě. Mezitím se ještě v roce 2009 zapsal do amerického vojenského námořnictva.

Je pokřtěný, chodil do římskokatolické střední školy, z Oxfordu se ovšem vrátil, jak sám říká, jako "víceméně anglikán". Kromě rodné angličtiny umí sedm jazyků, například norsky se naučil proto, aby mohl číst v originále knihy svého oblíbeného autora Erlenda Loea.

Jeho vůbec nejoblíbenějším spisovatelem je ovšem James Joyce, hraje na klavír, ve vedení South Bendu je jako starosta úspěšný. Přestože úřad v roce 2014 na sedm měsíců opustil, protože byl nasazen v Afghánistánu, v listopadu 2015 byl znovu zvolen.

Trumpa už nechme být…

Když Nejvyšší soud USA v červenci 2015 ve Spojených státech uzákonil svatby homosexuálů, učinil Pete Buttigieg svůj vlastní coming out. Poprvé řekl rodičům, že je gay, a v textu pro místní noviny v Indianě - South Bend Tribune - o tom informoval veřejnost.

V Indianě byl v té době guvernérem současný viceprezident Mike Pence. Přísný evangelikán s nepříliš vstřícným postojem ke gayům. Pro Buttigiega nicméně následně při obhajobě úřadu starosty hlasovalo více lidí než při první volbě, celkem 80 procent.

"Část Demokratické strany si stále myslí, že musíme ukázat, jak je Donald Trump špatný, a každému to říct. Jenže tam, kde žiji, neměl nikdo iluze o Trumpově charakteru. Volili ho s plným vědomím, chtěli prostě spálit dům," řekl Buttigieg listu Washington Post.

Demokraté se podle něj mají soustředit na vlastní agendu, ne na současného prezidenta. Sám Buttigieg patří v poli demokratických kandidátů k progresivnějšímu, tedy levicovějšímu křídlu.

Na rozdíl od řady mladých demokratů se ovšem zároveň hlásí ke kapitalismu a věří, že demokraté mohou a musejí oslovit voliče amerického Středozápadu, takzvaného Rezavého pásu (Rust Belt), někdejších průmyslových oblastí, kde se ovšem ve volbách 2016 hlasovalo pro Trumpa.

Manželé Buttigiegovi

Z toho, že je gay, Pete Buttigieg nedělá samostatné téma své kampaně, snaží se to spíše využívat k širší obhajobě rovného postavení homosexuálů v americké společnosti.

Jeho manžel Chasten, který je učitel na střední škole a s nímž se vzali loni v létě, je nicméně v Buttigiegově kampani velmi viditelný. Je aktivní na Twitteru, kandidaturu svého manžela Petea entuziasticky podporuje.

Pro Američany je to novinka - takhle výrazný homosexuální pár v prezidentské kampani ještě nezažili. Podle průzkumů s tím ovšem velká část americké společnosti nemá problém. Podle nedávného šetření pro deník Wall Street Journal uvedlo 68 procent dotázaných, že jsou srovnáni s tím, že prezidentský kandidát je gay.

Podle Davida Axelroda, poradce bývalého prezidenta Baracka Obamy, má před sebou Buttigieg k možnému úspěchu "ještě hodně, hodně dlouhou strmou cestu".

"Je tady celá generace nových kandidátů, loví ve stejném rybníčku. A Beto O´Rourke má zatím větší rybářský prut," upozornil Axelrod v listu New York Times, že roli zástupce nové generace si mezi demokraty dosud přivlastňoval bývalý kongresman z Texasu, šestačtyřicetiletý O´Rourke.

Výmluvná řeč peněz?

Jenže podobně jako se O´Rourke vyšvihl zhruba před dvěma měsíci, teď stoupá právě Pete Buttigieg. Nejen v průzkumech mezi demokratickými voliči, ale podle ještě důležitějšího měřítka.

Od voličů už Buttigieg dostal za předešlé tři měsíce na kampaň 7 milionů dolarů, což ho zařadilo na čtvrté místo demokratického pelotonu. Za Bernieho Sanderse, Kamalu Harrisovou a právě O´Rourkeho.

"Pro Buttiegiega bude generační otázkou, zda už je dostatečně připraven. To pro Bidena problém nebude. Pro bývalého viceprezidenta bude otázkou, zda může vést zemi do budoucnosti, nebo zda je zakořeněn v minulosti," srovnává politický analytik Dan Balz v deníku Washington Post oba muže.

Beseda s Madeleine Albrightovou | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 4 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy