Nová raketa NASA neodstartovala. Nový pokus bude v pátek

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 4. 12. 2014 16:31
Start rakety, která nese modul Orion, se posunul kvůli větru.

Mys Canaveral - "Chvíle pravdy" se odkládá. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) měl ve čtvrtek po téměř půl století vyzkoušet novou vesmírnou loď pro cesty do hlubokého vesmíru, kvůli větrným poryvům byl ale start odložen o 24 hodin.

Start byl původně stanoven na 13:05 našeho času, kvůli vyřešení technických nesrovnalostí byl ale posunut na 13:17 SEČ. Čtyři minuty před tímto plánovaným startem se ale objevila informace o silných poryvech větru a odpočítávání bylo opět zastaveno.

Pokud v pátek v 15:44 našeho času skutečně vzlétne, astronauti se budou moci v novém modulu vypravit dál než kdy dříve.

Modul Orion by měl ve 30. letech tohoto století dopravit první lidi na Mars.

"Během 4,5hodinového letu Orion ve výšce 5764 kilometrů dvakrát obkrouží Zemi. Cílem mise je vyzkoušet řadu technologií, které mají astronauty chránit před největšími riziky," stojí v oficiálním prohlášení NASA.

Je to nepochybně obrovský skok v dobývání hlubokého vesmíru a pokrok v naší snaze dostat lidi na Mars.

Poprvé od roku 1972 dál než na orbitu

Jde sice jen o krátký zkušební let bez lidské posádky (Exploration Flight Test-1), přesto díky němu NASA překoná důležitý milník.

Od programu Apollo, který skončil v roce 1972, už se lidé dál než na nižší oběžnou dráhu (do výšky 160 až 2000 km) nepodívali. To se ale má brzy změnit.

"Z mise EFT-1 jsme opravdu nadšeni. Je to nepochybně obrovský skok v dobývání hlubokého vesmíru a pokrok v naší snaze dostat lidi na Mars," prohlásil manažer pozemních systémů Kennedyho vesmírného střediska Mike Bolger.

Krom toho, že bude Orion sloužit jako dopravní a nákladní loď k cestám na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), může dopravit lidskou posádku i na asteroid, Měsíc, měsíce Marsu a - jak již bylo řečeno - i na samotnou rudou planetu.

Při krátkých cestách na ISS pojme Orion šest astronautů, při delších výpravách bude v modulu místo pro čtyřčlennou posádku.

Na oběžné dráze asteroidů a planet může Orion posloužit jako mateřská loď čekající na oběžné dráze.

Zkouška ochranného štítu

Po opuštění nižší oběžné dráhy, po níž obíhá ISS i veškeré satelity, vyletí modul z ochranného magnetického pole Země, což znamená, že bude vystaven enormnímu množství kosmického záření a radiaci v tzv. Van Allenových pásech kolem Země. Ty tvoří částice slunečního větru, zachycené v magnetickém poli naší planety.

Jedním z hlavních cílů mise je vyzkoušet, zda je ochrana posádky, přístrojů a potravin proti těmto vlivům dostatečná.

Američané to vymysleli tak, že se voda, potraviny a další materiály uskladní v zadní části modulu, který je chráněn návratovým tepelným štítem, a do tohoto prostoru se budou při průletu Van Allenovými pásy nebo například při sluneční bouři dočasně schovávat i astronauti.

Orion se skládá z modulu pro posádku a servisního modulu, v němž je uskladněno palivo a zásoby. Servisní modul se před návratem do atmosféry oddělí a na Zem už se nevrátí.

Při cestách k ISS může Orion u vesmírné stanice zůstat zakotven půl roku, přičemž bude plnit funkci záchranného modulu.

Při delších výpravách se počítá ještě s přídavným obytným modulem, v němž bude kromě vědeckých přístrojů také kuchyň a prostor pro odpočinek.

Poté, co Orion dosáhne oběžné dráhy cizího vesmírného tělesa, se může změnit v mateřskou loď přistávacího modulu a po celou dobu mise sám kroužit na orbitě.

Zpátky na Měsíc v roce 2021

V roce 2017 NASA plánuje první - ještě nepilotovaný - let Orionu k Měsíci. O čtyři roky později by se tam měl vypravit znovu, tentokrát s lidmi na palubě.

Ve dvacátých letech by pak měli lidé přistát na asteroidu a ve třicátých na Marsu.

Startovací okno pro první let bude otevřeno 2 hodiny 39 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy