Co selhalo? Rekonstrukce tragického letu SpaceShipTwo

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 11. 2014 14:04
K provedení úspěšného brzdného manévru byly potřeba dvě věci: piloti museli odjistit ovládací páku brzdicích křídel a poté za ni zatáhnout. Druhý úkon neprovedli.
Pád SpaceShipTwo | Video:

Las Cruces - Američtí soukromníci přišli během jediného týdne o dvě vesmírné lodi. Při nehodě druhé z nich - SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic - navíc zahynul jeden ze dvou pilotů.

Pokud se vyšetřovatelům nepodaří rychle najít a vysvětlit příčinu havárie (což ovšem může trvat i rok), vážně to ohrozí plán Spojených států přenechat realizaci kosmických letů privátnímu sektoru.

Vyšetřování se chopil americký Národní úřad pro bezpečnost v přepravě (NTSB) a jeho experti už vypracovali první verzi rekonstrukce tragického zkušebního letu.

Letadlo pro turisty

Raketa SpaceShipTwo neslouží k přepravě kosmonautů, jedná se o suborbitální vesmírné letadlo, určené ke krátkým turistickým výpravám na hranici vesmíru.

Asi půlhodinový hvězdný zážitek za v přepočtu 5,5 milionu korun může stroj poskytnout až šesti pasažérům, zprostředkovat ho mají dva piloti.

K páteční tragédii došlo při zkoušce, kdy byla na palubě jen posádka. Vše probíhalo podle plánu - až do chvíle, kdy SpaceShipTwo vzpřímila brzdicí křídla, jejichž účelem je letoun při návratu do atmosféry zpomalit a stabilizovat.

Dvě vteřiny, které rozhodly

K brzdicímu manévru osmnáctimetrového stroje mělo dojít až při rychlosti 1,4 machu (1,4 rychlosti zvuku), křídla ale byla vztyčena už v rychlosti jednoho machu.

"Brzdicí křídla se rozevřela, ale dvě vteřiny nato se stroj rozpadl. Je to nicméně pouhé konstatování, nikoliv vysvětlení příčiny neštěstí. Od toho jsme ještě daleko. Jsou před námi ještě měsíce a měsíce práce," prohlásil šéf NTSB Christopher Hart.

SpaceShipTwo odstartovala v pátek ze soukromého vesmírného střediska Mojave Air and Space Port v Kalifornii v závěsu na nosném letounu WhiteKnightTwo.

Ve výšce 15 500 metrů se piloti odpoutali, spustili palubní raketový motor a 70vetřinovým zážehem akcelerovali stroj na rychlost 4000 kilometrů v hodině. Poté posádka motor vypnula a pokračovala ve stoupání nad 100 kilometrů nad zemským povrchem, což je výška považovaná za hranici vesmíru.

Poté začala SpaceShipTwo znovu klesat a nabírat rychlost.

Chyba techniky?

Po několika minutách klouzavého letu měl stroj vzpřímit brzdicí křídla do vertikální polohy. K tomu ale, jak již bylo zmíněno, zřejmě došlo příliš brzy.

Jasné je zatím jen to, že výbuch motorů ani vznícení paliva tragédii nezpůsobily. "Palivové nádrže i motory jsme našli nedotčeny, bez známek exploze nebo hoření," informoval média šéf NTSB Hart.

K provedení úspěšného brzdného manévru byly potřeba dvě věci. Piloti museli odjistit ovládací páku brzdicích křídel a poté za ni zatáhnout. Video z kokpitu ukazuje, že první zmiňovaný krok udělali, na druhý už ale podle všeho nedošlo - brzdicí mechanismus se zřejmě spustil automaticky.

Objasnit přesnou příčinu nehody by mohl druhý pilot. Ten se stačil katapultovat, zatím ale leží se zraněními v nemocnici.

Nová raketa vzlétne příští rok

Jisté je to, že už dva američtí vesmírní přepravci mají až do vyšetření nehod stopku.

Společnost Virgin Galactic přesto slibuje, že ji tragická smrt zkušebního pilota Michaela Alsburyho a zranění kopilota Petera Siebolda neodradí.

V průkopnických letech hodlá pokračovat.

Zakladatel Virgin Galactic - britský miliardář Richard Branson - v neděli oznámil, že nová vesmírná loď bude vyrobena už během příštího roku.

Zálohu na let v jeho stroji už složilo přes 700 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy