Šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Michael Griffin dnes oznámil, že k teleskopu se vypraví raketoplán na servisní misi k teleskopu. Pravděpodobně by k ní mělo dojít na počátku roku 2008.
NASA "musí" prodloužit životnost teleskopu
Cílem mise má být prodloužení životnosti tohoto prvního orbitálního teleskopu, který vědcům výrazným způsobem pomohl změnit znalosti o kosmu, o dalších pět let.
NASA odhaduje, že bez oprav by fungoval zhruba do roku 2008 či 2009.
Následník tohoto výjimečného přístroje, kosmický teleskop Jamese Webba, ale bude vypuštěn až v roce 2012.
Astronomové přivítali rozhodnutí NASA s nadšením, neboť se obávali, že bez opravy Hubbleová teleskopu se budou muset obejít bez unikátních záběrů z vesmíru.
Předchůdce Griffina Sean O'Keefe zrušil servisní misi v roce 2003 krátce po havárii raketoplánu Columbia, při níž zahynulo astronautů. Obával se, že mise je příliš riskantní a raketoplány by měly být před svým vyřazením z provozu využity pro dobudování Mezinárodní vesmírné stanice.
Podle mínění celé řady expertů nebylo pochyb o tom, že dnešní rozhodnutí NASA dá další misi k Hubbleovu teleskopu zelenou.
"Jsme si jisti, že mise bude odsouhlasena," tvrdil dopředu profesor Martin Barstow z univerzity v Leicesteru.
"Michael Griffin je dlouholetým fanouškem teleskopu, ale musí hledět i na riskatní aspekty mise."
Astronauty čekají složité podmínky
Astronauti, kteří budou k Hubbleovu teleskopu vysláni a vystoupí do volného prostoru, musí totiž počítat s podmínkami ještě složitějšími než u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
"Zatímco uplynulé mise lze přirovnat k operaci srdce, tentokrát se astronauti chystají na mozek," potvrdil složitost operace astronaut John Grunsfeld, který k Hubbleovu teleskopu zamířil v roce 1999 a 2002.
Podle jeho slov stačí jeden jediný neuvážený krok austronautů a teleskop, který přes značné obtíže stále ještě posílá snímky zpět na Zemi, bude navždy vyřazen z provozu.
Hubbleův vesmírný teleskop byl do kosmu vyslán v roce 1990 a na Zemi doposud zaslal více než 750 000 snímků kosmu. Vědci díky nim například upřesnili stáří vesmíru na zhruba 13,7 miliardy let.