Vizitka Hubbleova vesmírného teleskopu

30. 10. 2006 11:00
Praha - Vizitka Hubbleova vesmírného teleskopu, jednoho z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie.

 • Hubbleův teleskop vyrobili vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Evropské kosmické agentury (ESA); stál dvě miliardy dolarů.
 • Je pojmenován po Edwinu Hubbleovi (1889-1953), který ve 20. letech 20. století objevil rozpínání Vesmíru.
 • Má hmotnost 11,6 tuny, délku 13,2 metru a maximální průměr 4,2 metru, zrcadlo teleskopu pak má průměr 2,4 metru; teleskop je vybaven kamerami a spektrometry, umožňujícími pozorování ve viditelném světle i v infračervené a ultrafialové oblasti.
 • Teleskop 25. března 1990 dopravila posádka amerického raketoplánu Discovery na oběžnou dráhu Země.
 • Brzy po vypuštění experti zjistili vadu hlavního zrcadla; na konci roku 1993 proběhla nejsložitější oprava v historii NASA: posádka raketoplánu vystoupila do volného prostoru, speciálním jeřábem zatáhla teleskop do raketoplánu a doplnila optický systém korekčním zrcadlem; astronauti vyměnili také část elektroniky a některé přístroje vybavili novými součástkami.
 • Teleskop pracuje podle plánu od ledna 1994 (další servisní mise se uskutečnily v letech 1997, 1999 a 2002).
 • Podle http://hubble.nasa.gov obíhá Hubbleův teleskop jako umělá družice Zemi ve výšce asi 575 kilometrů nad jejím povrchem, což je přibližně o 170 kilometrů výše než orbit Mezinárodní vesmírné stanice (ISS); doba oběhu kolem Země činí 97 minut.
 • Teleskop pořídil přes 750.000 snímků, jejichž kvalita i při billboardovém zvětšení neztrácí ty nejjemnější detaily.
 • Každý den dodává tři až čtyři gigabyty informací, které slouží astronomům na celém světě.
 • Hubbleovy snímky poskytly mimo jiné důkazy o existenci tzv. temné hmoty a energie či supermasivních černých děr; pomohly zpřesnit stáří vesmíru na 13,7 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru; zachytily bombardování Jupitera kometami a potvrdily, že zformování planetárního systému Slunce není v naší galaxii žádnou výjimkou.
 • Bez dalších oprav by měl fungoval asi do roku 2008 či 2009.
 • Následník tohoto výjimečného přístroje, kosmický teleskop Jamese Webba (JWST), má být vypuštěn v roce 2013.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy