Naprosté ponížení. Mayová bojuje o přežití, hodnotí světový tisk hlasování o brexitu

ČTK ČTK
16. 1. 2019 9:46
Za historickou porážku a naprosté ponížení premiérky Theresy Mayové označují shodně britská média výsledek úterního hlasování, v němž poslanci Dolní sněmovny odmítli brexitovou dohodu, kterou britská vláda vyjednala s Bruselem a která má upravit podmínky britského odchodu z evropského bloku. Podle bulvárního listu The Sun je dohoda zcela mrtvá a podle bulváru Daily Mail premiérka nyní bojuje o své přežití.
Odmítli jste dohodu o brexitu, co tedy podporujete, ptala se poslanců Mayová. | Video: Reuters

"Mayová utrpěla historickou porážku," napsal na titulní stránce list The Guardian. Také list Financial Times upozorňuje, že porážka vlády v Dolní sněmovně byla nejvýraznější "v moderní historii". Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku zažil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.

Za "naprosté ponížení" britské premiérky úterní hlasování označil na titulní straně list The Daily Telegraph. "Je potřeba zvláštního druhu schopností, abyste proti sobě dokázali sjednotit tolik lidí," stojí v komentáři těchto novin k výsledku klíčového hlasování. Také list s názvem "i" označil výsledek úterního hlasování za "historické ponížení" a na titulní straně otiskl fotografii premiérky Mayové.

Titulek listu The Times rovněž hlásá, že "Mayová utrpěla historickou porážku". List Daily Express porážku označuje za "zdrcující". Jeho titulku dominuje slovo "dismay", které v angličtině značí hrůzu či děs a zároveň obsahuje příjmení předsedkyně britské vlády.

Ani britské bulvární listy nešetří kritikou na premiérčinu adresu. The Sun na titulní stránce otiskl fotomontáž, na které je tělo ptáka dronteho mauricijského známého také jako dodo a v češtině i jako blboun nejapný s hlavou britské premiérky. "Brexitová dohoda Mayové je mrtvá jako dodo," použil The Sun k popisu situace anglické přísloví, které se se odvolává na dávno vyhynulého ptáka.

Podle dalšího britského bulvárního listu Daily Mail Mayová nyní "bojuje o život". "Žádná dohoda, žádná naděje, ani ponětí, žádná důvěra," shrnul lakonicky úterní i možný dnešní vývoj na britské politické scéně bulvár Daily Mirror. Stejně jako ostatní listy připomíná, že dnes večer se bude na návrh labouristické opozice hlasovat o nedůvěře britské vládě.

Na úterní hlasování britského parlamentu reaguje také evropský tisk. Podle francouzského listu Le Monde byl výsledek hlasování pro premiérku Theresu Mayovou větší porážkou, než čekali i ti největší pesimisté. Britská politika je nyní beznadějně rozdělená, uvedl belgický De Tijd. Jednotná je podle něj v jediném: nechce brexitovou dohodu premiérky Mayové. Co ale chce, jasné není. Nizozemský list De Telegraaf napsal, že nikdo nevěří, že Britové mají připravený plán B.

"Dříve šéfové vlád odstupovali, když prohráli důležité hlasování i při nedůležitých porážkách. Mayová ale dobrovolně neodejde, a to ze dvou důvodů. Za prvé by se krize sotva zmírnila, kdyby se musely v příštích týdnech konat předčasné volby. Za druhé schválil parlament v roce 2011 novelu zákona, která počítá s pevným poslaneckým funkčním obdobím pěti let. Demokratická tradice je tak v rozporu s literou zákona. To by mohlo vést k ústavní krizi," napsal v dnešním komentáři švýcarský tisk Neue Zürcher Zeitung.

Podle nizozemského listu De Telegraaf už Británii nezbývá moc času, aby zabránila "hospodářské katastrofě": "Tato porážka může vést jen k tomu, že Britové odchod z EU odsunou. Leda by Brusel zůstal neústupný. Pak by 29. března došlo k brutálnímu brexitu se všemi jeho důsledky… Nikdo nevěří tomu, že Britové mají připravený plán B."

"Samozřejmě může britská vláda požádat o odklad a pokusit se fatální termín 29. března odložit," myslí si rovněž komentátor belgických novin De Tijd. "To by ale musely souhlasit všechny evropské členské státy. Otázkou zůstává, proč by to měly dělat. Když nemá Spojené království tušení, kam se vlastně chce vydat, co může Evropa ještě dělat?" dodal.

"Theresa Mayová se v následujících dnech může pokusit o mnohé, ale co by to mohlo ještě přinést?" ptá se rovněž belgický De Standaard. "Evropská sedmadvacítka dosud zůstávala na stejné linii: žádná práva bez povinností," dodal. Mayová by také podle tohoto listu mohla požádat o odklad termínu brexitu a pokusit se vyjednat v Bruselu další ústupky. "Ale proč by mělo být během několika týdnů či měsíců možné najedou dosáhnout toho, co nebylo dosažitelné v uplynulých dvou a půl letech?" uzavírá další otázkou De Standaard.

Video: Sestřih z jednání britského parlamentu o brexitu

Odmítli jste dohodu o brexitu, co tedy podporujete, ptala se poslanců Mayová. | Video: Reuters

 

Právě se děje

Další zprávy