Mitrovica - Jeden policista zemřel a druhý byl vážně zraněn při pokusu kosovské policie ovládnout dva hraniční přechody se Srbskem - v oblasti, kterou mají pod kontrolou etničtí Srbové.
Kosovské ministerstvo vnitra poslalo své jednotky na přechody Brnjak a Jarinje.
Právě v Jarinje se speciální policie ocitla pod palbou už během příjezdu na místo, které kosovská vláda označuje za pašeráckou baštu, odkud se nedaří navíc vybírat daně.
"Nemůžeme nekonečně tolerovat tuto černou díru," citovala agentura Reuters premiéra Hasima Thaciho.
Operace proběhla jen pár dní poté, co Thaci zakázal v Kosovu prodej srbského zboží. Také zásadně ztížil přeshraniční obchod zavedením celních kolků.
Kosovští Srbové rozestavěli v úterý na svém území zábrany tvořené haldami štěrku, kmeny stromů a vozidly.
Ve středu se situace vystupňovala, maskované skupiny pronikly do prostoru přechodu, byla slyšet střelba, několik zaparkovaných vozů se vzňalo. Očití svědci popsali, že výtržníci měli nejrůznější páčidla a po domácku vyrobené zbraně, ale i pistole a Molotovovy koktejly.
Celníci museli z místa utéct, před ozbrojenými Srby se schovali na nedaleké základně mírových sil KFOR.
I vojáci KFOR se pak ocitli pod palbou. "Situace u celního úřadu se velmi zhoršila," stojí v prohlášení NATO. "Můžeme potvrdit žhářství a také střelbu po vojácích KFOR."
Srbsko, které ztratilo kontrolu nad Kosovem před jedenácti lety, varovalo před rapidně se zhoršující situací.
Podle Bělehradu, jež se snaží stát co nejdříve členem EU, hrozí další vlna násilí.
Evropská unie a Spojené státy policejní akci silně kritizovaly. Stěžovaly si hlavně na to, že kosovská vláda s nimi operaci nekonzultovala. Mezinárodní síly mají v zemi na šest tisíc vojáků, kteří dohlížejí na dodržování míru mezi etnickými kosovskými Albánci a srbskou menšinou.
Srbsko považuje Kosovo za klíčovou součást svého území. Zejména kvůli jeho úloze v srbské historii.