Napětí v Iráku. Milice věrné premiérovi obsadily Bagdád

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2014 14:27
Premiér Núrí Málikí v nedělním projevu ve státní televizi znovu zopakoval, že nepodlehne tlakům a nevzdá se kandidatury na třetí funkční období.
Núrí Málikí.
Núrí Málikí. | Foto: Reuters

Bagdád - Zvláštní jednotky a milice věrné iráckému premiérovi Núrímu Málikímu se v noci rozmístily na strategických místech v metropoli Bagdádu, uvedla s odvoláním na místní policii agentura Reuters.

Státní televize následně informovala, že irácký nejvyšší soud vydal verdikt ve prospěch Málikího, ve kterém stanovil, že jeho blok je největším v parlamentu, a tak by prezident v souladu s ústavou měl požádat právě dosluhujícího premiéra, aby sestavil vládu znovu.

Podle britské BBC ale irácký soud popřel, že by takové rozhodnutí vydal.

Premiér v nedělním projevu ve státní televizi znovu zopakoval, že nepodlehne tlakům a nevzdá se kandidatury na třetí funkční období.

Americký ministr zahraničí John Kerry ho vyzval, aby nevyvolával další politické napětí v zemi.

Zelená zóna v obležení

Vojáci, policisté a milicionáři věrní Málikímu se údajně v noci seskupili hlavně v oblasti takzvané zelené zóny, kde se nachází množství vládních úřadů a velvyslanectví. K dispozici prý mají také tanky.

Podle bagdádské policie síly loajální současnému premiérovi kontrolují klíčové vstupy do města a některé významné mosty. Podle listu The Washington Post obklíčily jednotky dokonce i prezidentský palác.

Málikí v nedělní televizní promluvě uvedl, že podá k soudu stížnost na nového prezidenta Fuáda Masúma za "zjevné porušení ústavy". Prezidenta vinil z otálení při jmenování nového premiéra země.

Ústavní lhůta stanovená pro jmenování vypršela údajně už v noci na pátek. Podle Málikího Masúmova nečinnost situaci v Iráku pouze zhorší.

USA proti Málikímu

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová v reakci na Málikího oznámení uvedla, že USA plně podporují iráckého prezidenta Masúma "jako garanta irácké ústavy".

Zároveň prý Spojené státy odmítají jakékoli snahy o manipulaci ústavních či právních procesů. Prezident Barack Obama už dříve uvedl, že Washington podporuje v Iráku vznik vlády národní jednoty.

Podporu iráckému prezidentovi později vyjádřil i šéf americké diplomacie John Kerry, který je nyní na návštěvě Austrálie. "Proces vytváření vlády je důležitý z hlediska udržení stability a klidu v Iráku a doufáme, že pan Málikí ho nijak nenaruší," uvedl.

Zároveň dodal, že jakékoli dění, které se odchýlí od legitimního ústavního procesu, nebude mít podporu mezinárodního společenství.

Kurdové žádají zbraně

Odstoupení premiéra Málikího, jehož šíitský volební blok vyhrál dubnové volby, požadují nejen sunnitští a kurdští politici, ale stále hlasitěji také někteří šíité a především sousední Írán, který dosud platil za Málikího podporovatele. Kritici chtějí, aby novou iráckou vládu, která by se měla vypořádat s nebezpečím ze strany extremistů z Islámského státu, vedla méně polarizující osobnost.

Islamisté představují v posledních dnech ohrožení zejména pro severní část Iráku v oblasti iráckého Kurdistánu. Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání v neděli požádal mezinárodní společenství o poskytnutí zbraní, kterými by mohli jeho lidé čelit náporu ozbrojenců.

Nejmenovaný americký činitel pro agenturu AP uvedl, že Obamova administrativa již začala dodávat zbraně přímo kurdským jednotkám. Až dosud přitom Washington vždy trval na tom, že zbraně prodává jen ústřední irácké vládě. O jaký typ zbraní jde, americký zdroj neupřesnil. Údajně je ale Kurdům nedodává americké ministerstvo obrany. Podobné operace v minulosti prováděla Ústřední zpravodajská služba (CIA), poznamenala AP.

Naopak Němci oznámili, že na Barzáního výzvu o poskytnutí zbraní reagovat nebudou. "Tato německá vláda stejně jako její předchůdci dodržuje princip, že nevyváží zbraně do konfliktních či válečných oblastí... tento princip chceme dodržet," prohlásil vládní mluvčí Steffen Seibert.

 

Právě se děje

Další zprávy