Britská policie zatkla další dva muže, stovky akcí střežili ozbrojení policisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2017 22:45
O víkendu částečně povolilo napětí v Británii po pondělním teroristickém útoku. Stupeň ohrožení byl změněn z nejvyššího "kritického" na "závažný". V ulicích až do pondělní půlnoci zůstanou ozbrojené vojenské hlídky. Policie v souvislosti s útokem zadržela další dvě osoby a pokračuje v pátrání. Ozbrojení policisté o víkendu střežili stovky akcí po celé Británii.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run. | Foto: Reuters

Manchester - V Británii o víkendu lehce polevilo napětí po pondělním teroristickém útoku v Manchesteru, který si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných.

Úřady zmírnily úroveň ohrožení terorem s poukazem na to, že bezprostřední nebezpečí dalšího atentátu nehrozí.

Policie v neděli zatkla další dvě osoby v souvislosti s pondělním útokem. Jde o dva muže ve věku 19 a 25 let, informovala britská média.

Pětadvacetiletý podezřelý byl zadržen na jihozápadě Manchesteru "pro podezření z trestných činů porušujících protiteroristický zákon". Policie provedla zátah v domě na jihu města. Druhého muže zatkla později na východním předměstí Gorton.

V předchozích dnech policie dva zadržené propustila. V rukou úřadů je tak v současnosti 13 podezřelých osob.

Kulturní a zábavní akce spojené s prodlouženým víkendem střežila policie i armáda. Uvolněnější atmosféru prozrazují agenturní fotografie s pózujícími usměvavými lidmi s příslušníky bezpečnostních sil.

Bezpečnostní opatření se posílila například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgowě a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Snížení stupně teroristického ohrožení, a to z nejvyššího "kritického", představujícího bezprostřední nebezpečí, na "závažný", který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou, oznámila v sobotu premiérka Theresa Mayová.

Podle ní umožnila toto opatření dosavadní policejní činnost. Ozbrojené vojenské hlídky se mají z ulic stáhnout ale až po pondělní půlnoci.

Snížení stupně podle policie ale neznamená, že práce bezpečnostních složek polevuje. Prostředky vynaložené na vyšetření případu a na zajištění bezpečnosti občanů zůstávají stejné.

Policie v sobotu zveřejnila snímky předpokládaného pachatele útoku. Dvaadvacetiletý Brit libyjského původu Salman Abedi je na nich zachycen v den atentátu. Bombu, kterou k sebevražednému atentátu použil, podle policie zřejmě sestavil v bytě v centru severoanglického města.

Policii se podařilo dosud shromáždit řadu důležitých informací o Abedim, jeho kontaktech, způsobu sestrojení bomby, financování jeho činu i místech, na kterých se pohyboval.

Vyšetřovatelé nicméně stále potřebují další informace a od zveřejnění Abediho fotografií si slibují, že je dostanou od veřejnosti.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli připustila, že navzdory zadržování více než desítky osob podezřelých z podílu na útoku ve vazbě, může pořád být ještě někdo ze skupiny kolem atentátníka na svobodě.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy