Britská policie zatkla další dva muže, stovky akcí střežili ozbrojení policisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2017 22:45
O víkendu částečně povolilo napětí v Británii po pondělním teroristickém útoku. Stupeň ohrožení byl změněn z nejvyššího "kritického" na "závažný". V ulicích až do pondělní půlnoci zůstanou ozbrojené vojenské hlídky. Policie v souvislosti s útokem zadržela další dvě osoby a pokračuje v pátrání. Ozbrojení policisté o víkendu střežili stovky akcí po celé Británii.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run. | Foto: Reuters

Manchester - V Británii o víkendu lehce polevilo napětí po pondělním teroristickém útoku v Manchesteru, který si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných.

Úřady zmírnily úroveň ohrožení terorem s poukazem na to, že bezprostřední nebezpečí dalšího atentátu nehrozí.

Policie v neděli zatkla další dvě osoby v souvislosti s pondělním útokem. Jde o dva muže ve věku 19 a 25 let, informovala britská média.

Pětadvacetiletý podezřelý byl zadržen na jihozápadě Manchesteru "pro podezření z trestných činů porušujících protiteroristický zákon". Policie provedla zátah v domě na jihu města. Druhého muže zatkla později na východním předměstí Gorton.

V předchozích dnech policie dva zadržené propustila. V rukou úřadů je tak v současnosti 13 podezřelých osob.

Kulturní a zábavní akce spojené s prodlouženým víkendem střežila policie i armáda. Uvolněnější atmosféru prozrazují agenturní fotografie s pózujícími usměvavými lidmi s příslušníky bezpečnostních sil.

Bezpečnostní opatření se posílila například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgowě a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Snížení stupně teroristického ohrožení, a to z nejvyššího "kritického", představujícího bezprostřední nebezpečí, na "závažný", který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou, oznámila v sobotu premiérka Theresa Mayová.

Podle ní umožnila toto opatření dosavadní policejní činnost. Ozbrojené vojenské hlídky se mají z ulic stáhnout ale až po pondělní půlnoci.

Snížení stupně podle policie ale neznamená, že práce bezpečnostních složek polevuje. Prostředky vynaložené na vyšetření případu a na zajištění bezpečnosti občanů zůstávají stejné.

Policie v sobotu zveřejnila snímky předpokládaného pachatele útoku. Dvaadvacetiletý Brit libyjského původu Salman Abedi je na nich zachycen v den atentátu. Bombu, kterou k sebevražednému atentátu použil, podle policie zřejmě sestavil v bytě v centru severoanglického města.

Policii se podařilo dosud shromáždit řadu důležitých informací o Abedim, jeho kontaktech, způsobu sestrojení bomby, financování jeho činu i místech, na kterých se pohyboval.

Vyšetřovatelé nicméně stále potřebují další informace a od zveřejnění Abediho fotografií si slibují, že je dostanou od veřejnosti.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli připustila, že navzdory zadržování více než desítky osob podezřelých z podílu na útoku ve vazbě, může pořád být ještě někdo ze skupiny kolem atentátníka na svobodě.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 59 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy