Britská policie zatkla další dva muže, stovky akcí střežili ozbrojení policisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2017 22:45
O víkendu částečně povolilo napětí v Británii po pondělním teroristickém útoku. Stupeň ohrožení byl změněn z nejvyššího "kritického" na "závažný". V ulicích až do pondělní půlnoci zůstanou ozbrojené vojenské hlídky. Policie v souvislosti s útokem zadržela další dvě osoby a pokračuje v pátrání. Ozbrojení policisté o víkendu střežili stovky akcí po celé Británii.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run.
Policie dohlíží na bezpečnost při nedělním silničním běhu Great Manchester Run. | Foto: Reuters

Manchester - V Británii o víkendu lehce polevilo napětí po pondělním teroristickém útoku v Manchesteru, který si vyžádal 22 mrtvých a desítky zraněných.

Úřady zmírnily úroveň ohrožení terorem s poukazem na to, že bezprostřední nebezpečí dalšího atentátu nehrozí.

Policie v neděli zatkla další dvě osoby v souvislosti s pondělním útokem. Jde o dva muže ve věku 19 a 25 let, informovala britská média.

Pětadvacetiletý podezřelý byl zadržen na jihozápadě Manchesteru "pro podezření z trestných činů porušujících protiteroristický zákon". Policie provedla zátah v domě na jihu města. Druhého muže zatkla později na východním předměstí Gorton.

V předchozích dnech policie dva zadržené propustila. V rukou úřadů je tak v současnosti 13 podezřelých osob.

Kulturní a zábavní akce spojené s prodlouženým víkendem střežila policie i armáda. Uvolněnější atmosféru prozrazují agenturní fotografie s pózujícími usměvavými lidmi s příslušníky bezpečnostních sil.

Bezpečnostní opatření se posílila například v souvislosti s finále fotbalového poháru ve Wembley v Londýně, na stadionu Hampden Park v Glasgowě a kvůli silničnímu běhu Great Manchester Run.

Snížení stupně teroristického ohrožení, a to z nejvyššího "kritického", představujícího bezprostřední nebezpečí, na "závažný", který považuje hrozbu útoku za velmi pravděpodobnou, oznámila v sobotu premiérka Theresa Mayová.

Podle ní umožnila toto opatření dosavadní policejní činnost. Ozbrojené vojenské hlídky se mají z ulic stáhnout ale až po pondělní půlnoci.

Snížení stupně podle policie ale neznamená, že práce bezpečnostních složek polevuje. Prostředky vynaložené na vyšetření případu a na zajištění bezpečnosti občanů zůstávají stejné.

Policie v sobotu zveřejnila snímky předpokládaného pachatele útoku. Dvaadvacetiletý Brit libyjského původu Salman Abedi je na nich zachycen v den atentátu. Bombu, kterou k sebevražednému atentátu použil, podle policie zřejmě sestavil v bytě v centru severoanglického města.

Policii se podařilo dosud shromáždit řadu důležitých informací o Abedim, jeho kontaktech, způsobu sestrojení bomby, financování jeho činu i místech, na kterých se pohyboval.

Vyšetřovatelé nicméně stále potřebují další informace a od zveřejnění Abediho fotografií si slibují, že je dostanou od veřejnosti.

Britská ministryně vnitra Amber Ruddová v neděli připustila, že navzdory zadržování více než desítky osob podezřelých z podílu na útoku ve vazbě, může pořád být ještě někdo ze skupiny kolem atentátníka na svobodě.

 

Právě se děje

Další zprávy