Britští labouristé dotahují. Konzervativci premiérky Mayové vedou už jen o šest procent

ČTK ČTK
28. 5. 2017 15:22
Náskok Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové před opoziční Labouristickou stranou Jeremyho Corbyna se snížil na šest procent. Vyplývá to z průzkumu, který v neděli zveřejnil institut ORB. O novém složení Dolní sněmovny rozhodnou britští voliči už 8. června.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Londýn - Náskok Konzervativní strany britské premiérky Theresy Mayové před labouristy Jeremyho Corbyna se podle průzkumů dál snižuje. Podle ankety institutu ORB hlavní strany na britské politické scéně dělí necelé dva týdny před předčasnými volbami již jen šest procent.

Podle politologů citovaných agenturou Reuters náladu voličů ovlivnil teroristický útok v Manchesteru, ale především vládní návrh, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud.

Konzervativci by podle v neděli zveřejněného průzkumu získali ve volbách, které se budou konat 8. června, 44 procent hlasů, labouristé 38 procent.

Předvolební ankety čtyř dalších agentur sice předpovídají rozdíl v zisku vládní a opoziční strany od sedmi do 14 procent, i v těchto průzkumech však levicoví labouristé náskok konzervativců výrazně snížili.

V dubnu, kdy premiérka Mayová ohlásila záměr uspořádat předčasné volby, měli konzervativci v průzkumech o 20 procentních bodů více než jejich levicoví konkurenti.

Daň z demence? Jen westminsterské klepy

Vypsáním předčasných parlamentních voleb si chtěla premiérka Mayová zajistit dostatečnou podporu pro nadcházející vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle agentury DPA by důvodem rostoucí podpory labouristů mohla být mimo jiné úsporná opatření v oblasti sociálních služeb, která ohlásila britská vláda a která by se dotkla především starších lidí. Premiérka Mayová mezitím od původně plánovaných škrtů pod tlakem už částečně ustoupila.

Britský ministr obrany Michael Fallon v neděli popřel informace médií, že by kvůli nepopulárnímu plánu přezdívanému "daň z demence" v Konzervativní straně panoval rozkol. "Jsou to jen westminsterské klepy," uvedl Fallon.

Podle politologů by Mayová mohla negativní trend ještě zvrátit, pokud by se jí kampaň podařilo soustředit na osobnosti lídrů obou stran. Většina Britů by ji v čele budoucí vlády viděla mnohem raději než Corbyna.

Limitem pro předpověď výsledků voleb je také britský většinový systém. Poslanecký mandát totiž získává ten, kdo ve svém volebním obvodě získá nejvyšší počet hlasů.

Liberální demokraté v průzkumech získali mezi sedmi a devíti procenty, nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) mezi čtyřmi a pěti.

Všechny zveřejněné ankety byly provedeny už po pondělním teroristickém útoku v severoanglickém Manchesteru, který si vyžádal 22 obětí a 116 zraněných.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Praze se otevřely noclehárny pro lidi bez domova, k dispozici je 539 míst

V rozšířeném režimu se v Praze v prosinci otevřely zimní noclehárny pro lidi bez domova. K dispozici je 539 míst k přespání, tedy více než loni. Letos se v zařízeních dbá na opatření proti šíření covidu-19, uvedl Martin Šimáček, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb.

Osoby bez přístřeší mohou nyní přenocovat například na lodi Hermes, v noclehárně nedaleko Smíchovského nádraží a v noclehárně Michle. Uvedená místa klienty přijímají po 20:00, v provozu pro klienty jsou do 06:30 nebo do 07:00. Nocleh poskytují i zařízení, která fungují bez omezení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy