Britští labouristé dotahují. Konzervativci premiérky Mayové vedou už jen o šest procent

ČTK ČTK
28. 5. 2017 15:22
Náskok Konzervativní strany premiérky Theresy Mayové před opoziční Labouristickou stranou Jeremyho Corbyna se snížil na šest procent. Vyplývá to z průzkumu, který v neděli zveřejnil institut ORB. O novém složení Dolní sněmovny rozhodnou britští voliči už 8. června.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Londýn - Náskok Konzervativní strany britské premiérky Theresy Mayové před labouristy Jeremyho Corbyna se podle průzkumů dál snižuje. Podle ankety institutu ORB hlavní strany na britské politické scéně dělí necelé dva týdny před předčasnými volbami již jen šest procent.

Podle politologů citovaných agenturou Reuters náladu voličů ovlivnil teroristický útok v Manchesteru, ale především vládní návrh, aby staří lidé platili na sociální péči více než dosud.

Konzervativci by podle v neděli zveřejněného průzkumu získali ve volbách, které se budou konat 8. června, 44 procent hlasů, labouristé 38 procent.

Předvolební ankety čtyř dalších agentur sice předpovídají rozdíl v zisku vládní a opoziční strany od sedmi do 14 procent, i v těchto průzkumech však levicoví labouristé náskok konzervativců výrazně snížili.

V dubnu, kdy premiérka Mayová ohlásila záměr uspořádat předčasné volby, měli konzervativci v průzkumech o 20 procentních bodů více než jejich levicoví konkurenti.

Daň z demence? Jen westminsterské klepy

Vypsáním předčasných parlamentních voleb si chtěla premiérka Mayová zajistit dostatečnou podporu pro nadcházející vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie.

Podle agentury DPA by důvodem rostoucí podpory labouristů mohla být mimo jiné úsporná opatření v oblasti sociálních služeb, která ohlásila britská vláda a která by se dotkla především starších lidí. Premiérka Mayová mezitím od původně plánovaných škrtů pod tlakem už částečně ustoupila.

Britský ministr obrany Michael Fallon v neděli popřel informace médií, že by kvůli nepopulárnímu plánu přezdívanému "daň z demence" v Konzervativní straně panoval rozkol. "Jsou to jen westminsterské klepy," uvedl Fallon.

Podle politologů by Mayová mohla negativní trend ještě zvrátit, pokud by se jí kampaň podařilo soustředit na osobnosti lídrů obou stran. Většina Britů by ji v čele budoucí vlády viděla mnohem raději než Corbyna.

Limitem pro předpověď výsledků voleb je také britský většinový systém. Poslanecký mandát totiž získává ten, kdo ve svém volebním obvodě získá nejvyšší počet hlasů.

Liberální demokraté v průzkumech získali mezi sedmi a devíti procenty, nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) mezi čtyřmi a pěti.

Všechny zveřejněné ankety byly provedeny už po pondělním teroristickém útoku v severoanglickém Manchesteru, který si vyžádal 22 obětí a 116 zraněných.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy