Evropané musí vzít osud skutečně do svých rukou, vyzvala Merkelová po neshodách s Trumpem

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2017 19:06
Německá kancléřka po summitu G7 vyzvala k větší soudržnosti Evropy. Zážitky posledních několika dní ji prý přesvědčily, že doba, kdy se Evropa mohla plně spoléhat na jiné, je už pryč. Reagovala na neshody s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Německá kancléřka Angela Merkelová v Mnichově.
Německá kancléřka Angela Merkelová v Mnichově. | Foto: Reuters

Mnichov - Po summitu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (G7) v italské Taormině, který poznamenaly neshody s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v oblasti životního prostředí či migrace, vyzvala v neděli německá kancléřka Angela Merkelová k větší soudržnosti Evropy.

Zážitky posledních několika dní ji prý přesvědčily, že doba, kdy se Evropa mohla plně spoléhat na jiné, je už pryč.

"My Evropané musíme svůj osud vzít skutečně do svých rukou," uvedla kancléřka na předvolební akci v Mnichově, na které vystoupila společně s bavorským premiérem Horstem Seehoferem před asi 2500 lidmi.

Podle agentury DPA Merkelová reagovala na politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa i na nadcházející odchod Británie z Evropské unie, když řekla, že doby, kdy se Evropa plně spoléhala na jiné, je "do jisté míry pryč".

Evropa by se podle ní měla konečně postavit na vlastní nohy, i když by stále měla udržovat přátelské vztahy s USA a Británií, a "pokud to jen trochu půjde, i s Ruskem a dalšími zeměmi".

"Ale za svou budoucnost, za svůj osud, musíme bojovat sami jako Evropané," dodala kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Zvláštní důraz Merkelová ve svém proslovu položila na dobrý vztah Německa s Francií pod vedením nového prezidenta Emmanuela Macrona. Tuto pasáž projevu ocenilo publikum podle německého tisku několikaminutovým potleskem.

Macronovi kancléřka popřála na dálku úspěch v prosazování jeho reformních plánů. "Kde může Německo pomoci, Německo pomůže, protože Německu se může dařit dobře jen tehdy, pokud se bude dařit Evropě," dodala Merkelová.

Americký prezident Donald Trump podle agentury DPA uvrhl skupinu sedmi nejvyspělejších ekonomik světa (USA, Kanada, Francie, Británie, Německo, Itálie, Japonsko) do těžké krize. Fiasku se podle ní podařilo v sobotu zabránit na poslední chvíli.

Státníkům se podařilo na summitu v italské Taormině dohodnout společnou pozici především v oblasti boje proti protekcionismu.

Naopak v oblasti migrace či ochrany klimatu panovaly velké neshody. Pod výzvu k naplňování pařížské dohody o ochraně klimatu připojilo své podpisy jen šest státníků. Americký prezident Trump mezi nimi nebyl.

Podle agentury DPA bude "blokáda", kterou Trump předvedl na summitu G7 na Sicílii, velkou výzvou pro summit představitelů skupiny velkých ekonomik G20, který se bude konat 7. a 8. července v Hamburku. V roli hostitelky zde bude vystupovat právě německá kancléřka Angela Merkelová.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů.

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy