Kyjev - Ukrajinští novináři si stěžují na nátlak a pronásledování nezávislých médií.
Zástupci několika sdělovacích prostředků čelí trestnímu stíhání, řada dalších je údajně odposlouchávána a zastrašována. Vládnoucí politici se je tak podle pozorovatelů ze Západu snaží před říjnovými parlamentními volbami přimět k loajalitě.
"Svobodu tisku na Ukrajině, ale i perspektivu svobodných a poctivých voleb hodnotíme velmi pesimisticky," řekl ukrajinské redakci rádia Deutsche Welle Christian Mihr, šéf berlínské pobočky Reportérů bez hranic.
Stop cenzuře!
Žurnalisté jsou podle něj nuceni k tomu, aby nekritizovali prezidenta Viktora Janukovyče a jemu blízké partaje.
Na vlastní kůži to v poslední době zažili například zástupci internetového portálu Levý břeh a televize TVi, proti nimž bylo zahájeno trestní stihání.
Tymošenková mladší i Kličko
Nátlak na média se nezamlouvá ani opoziční straně Baťkivščyna (Vlast) někdejší premiérky Julije Tymošenkové. V prohlášení vyzvala vedení země, aby si přestalo "vyřizovat účty" s novináři, kteří kritizují jeho činnost.
Její dcera Jevhenija dokonce mluví o "nastolení diktatury na Ukrajině". V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky naznačila, že současná garnitura hodlá volby zfalšovat. Prý se chystá nasazení "velkých finančních a úředních zdrojů".
K zastavení nátlaku na novináře vyzval i Vitalij Kličko, světoznámý boxer a předák strany UDAR. Média jsou podle něj cílem "cynické, účelové kampaně" a trpí kvůli "mocenské zvůli". Vláda podle něj navíc kazí pozitivní image Ukrajiny, jíž země dosáhla díky nedávnému spolupořádání fotbalového Eura 2012.
Asi stovka novinářů kvůli tomu dokonce minulý týden vyšla do ulic. Chtěli poukázat na nepřípustnost cenzury. "Domníváme se, že novináři jsou zastrašováni zejména v souvislosti s volbami. Velmi nás to znepokojuje," poznamenal Mihr.
Sami protestující tvrdí, že policie a žalobci chtějí potlačit nezávislá média, kterých je na Ukrajině "jako šafránu".
Počet útoků na ukrajinské novináře přitom roste. Zatímco za celý loňský rok 2011 jich Reportéři bez hranic evidovali 35, jen letos v červnu jich bylo 15. Osm žurnalistů bylo terčem fyzického útoku, jednomu reportérovi někdo vypálil byt.
Nejúčinnější nátlak? Dotace
Na odposlechy a zastrašování si stěžovala také šéfka internetového deníku Ukrajinska pravda, který založil zavražděný novinář Heorhij Gongadze.
Podle ukrajinské zástupkyně Reportérů bez hranic Oksany Romaňukové má osm z devíti ukrajinských celorepublikových televizních kanálů stejnou informační politiku. "Jsou v závislé pozici - nejsou výdělečné, ale dotované," zdůraznila. "Když všechny sdělovací prostředky sledují stejnou propagandu, pak to ubližuje především lidem."
Novinář z ukrajinského Charkova si ve vysílání rozhlasové stanice Radio Svoboda stěžoval, že loni v srpnu byly v tomto městě zrušeny tři televizní kanály. Analytické programy podle něj nahrazuje pochybná zábava. "Jde o zjevný nátlak na novináře prostřednictvím úředních zdrojů, ale třeba i hygienických služeb," uvedl.
Hrozba vězení
Činnost portálu Levý břeh, známého kritickými materiály o činnosti vládnoucích politiků, byla pozastavena poté, co prokuratura zahájila trestní stíhání několika novinářů. Těm hrozí až sedm let vězení za to, že zveřejnili soukromou korespondenci poslance Volodymyra Landika z provládní Strany regionů.
Novináři Landika přistihli, kterak přímo z jednací síně rozesílal textové zprávy týkající se trestního stíhání svého synovce. Měli tak porušit jeho práva garantovaná ústavou.
Ačkoliv se obě strany mimosoudně vypořádaly a Landik žalobu stáhl, prokuratura zahájila trestní stíhání pracovníků portálu Levý břeh.
Ředitel TVi Mykola Kňažyckyj byl pro změnu obviněn z daňových úniků ve výši tří milionů hřiven (v přepočtu asi 7,5 milionu korun), a to přesto, že podle něj soud už v minulosti potvrdil, že nemá žádné dluhy.
Současnou situaci kritizuje Svaz ukrajinských novinářů i Nezávislé mediální odbory. Podle nich jde o "nebezpečný precedens".
Prezident Janukovyč sice formálně generální prokuratuře a šéfovi Státního daňového úřadu nařídil, aby prověřili, zda bylo stíhání novinářů zahájeno v souladu se zákonem, podle pozorovatelů to však sotva zabrání účelovému využívání médií v předvolebním boji.