Soustrast pozůstalým už vyjádřil prezident Emmanuel Macron či premiérka Élisabeth Borneová, levicová opozice volá po reformě policie, píše BFM TV. Národní shromáždění za chlapce drželo minutu ticha.
Mladík přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž zranění podlehl, policista je kvůli zásahu a podezření, že ho zabil, ve vazbě. Oba zasahující policisty vyslechla generální inspekce policejních sborů, píše Le Monde.
Večer se v Nanterre, které leží na západním předměstí Paříže, shromáždili protestující, kteří se opakovaně dostali i do střetů s policií, na níž útočili třeba pyrotechnikou. Ve městě, v němž zastřelený mladík bydlel, vzplála škola a volnočasové centrum. Policie na útoky odpověděla slzným plynem a gumovými projektily. Na místě kvůli řadě požárů museli zasahovat také hasiči, kterým ale někteří z místních bránili v práci.
Demonstrace, které mohlo povzbudit i zveřejněné video ze zásahu policie, se podle francouzských médií rozšířily také do dalších měst, včetně Mantes-la-Jolie západně od Paříže. V této obci protestující zapálili radnici.
Ministr Darmanin střelbu označil za "extrémně šokující" a slíbil důsledné prošetření případných pochybení. Veřejnost vyzval ke klidu, stejný krok učinil i starosta Nanterre.
"Sdílíme emoce a bolest rodiny a blízkých mladého Naëla," napsal na Twitteru Macron. Dodal, že policie občany a republiku chrání, ale musí to dělat s respektem k pravidlům. Při setkání s novináři v Marseille, kde je na třídenní cestě, uvedl, že "nic neospravedlňuje smrt mladého člověka", píše BFM TV. Proti prezidentovým silným výrazům jako "neomluvitelný" a "nevysvětlitelný" se ohradily policejní odbory Alliance. Podobné výroky podle nich nectí presumpci neviny ani oddělení mocí.
"Přála bych si, aby náš požadavek na nalezení pravdy přinesl uklidnění a převážil nad zlobou," napsala na Twitteru Borneová. Zásah podle ní "nebyl podle pravidel, která se vztahují na bezpečnostní složky".
Prokuratura v Nanterre zahájila dvě oddělená vyšetřování. Jedno vede proti policejnímu sboru kvůli neuposlechnutí výzvy k zastavení a pokusu vraždy. Druhé vyšetřování pro podezření z vraždy vede prokuratura proti policistovi, který vystřelil na mladíka, píše server deníku Le Monde.
Proti vyšetřování prokuraturou ve městě, kde se incident stal, se staví právníci rodiny zabitého hocha, obávají se předpojatosti. "Není pochyb o policistově úmyslu zabít," uvedli právníci. Žádají, aby vyšetřovatelé rovnou případ vyhodnotili jako vraždu. Žádají také trest za spoluúčast na vraždě pro druhého zasahujícího policistu.
Lítost nad smrtí chlapce vyjádřil kapitán francouzské fotbalové reprezentace Kylian Mbappé, který se k ožehavým tématům ve francouzské společnosti nevyjádřil poprvé. "Má Francie mě bolí. Je to nepřijatelná situace," napsal Mbappé na Twitteru.
Šéfka zelených Marine Tondelierová odsoudila "amerikanizaci (francouzské) policie" a vyzvala k řešení problému rasismu v policejním sboru. Levicový lídr Jean-Luc Mélenchon žádá "kompletní reformu policie a potrestání vrahů".
Tento incident je letos už druhou silniční kontrolou, která skončila smrtí. V polovině června kvůli odmítnutí zastavit zemřel poblíž Angoulême muž z Guineje, který před střelbou na policistu najel. Za celý loňský rok ve Francii v důsledku podobných situací zemřelo 13 lidí.