Nález deníku odhalil realitu života mezi povstalci

rak
7. 9. 2007 8:00
Mladá Holanďanka žije s kolumbijskými rebely. A trpí
Pro kolumbijskou armádu byl nález deníku překvapením.
Pro kolumbijskou armádu byl nález deníku překvapením. | Foto: Reuters

Infobox

Co je FARC?

  • Revoluční ozbrojené síly kolumbijské lidové armády vznikly v 60.letech 20. století jako vojenské křídlo komunistické strany.
  • FARC je nejstarší, největší a nejlépe vybavenou marxistickou guerillou Jižní Ameriky. USA i EU ji považují za teroristickou organizaci
  • Vůdcem zůstává Manuel Marulanda, vojenským velitelem Jorge Briceno
  • jsou zapleteni do pašování drog, vražd, atentátů, únosů a útoků proti vládě a armádě.
  • FARC má 12 000 - 18 000 členů. 30 % z nich je mladší 18 let.

Amsterodam/Bogota - Pro kolumbijské vojáky to byl nezvyklý nález. Když v lesích zaútočili na tábor povstalecké organizace FARC, vyrušili skupinku koupajících se žen. Všechny rychle utekly, zbyl tam ale deník jedné z nich. 

Armáda bogotskému listu El Tempo poté sdělila, že zápisky patří dívce, která si říká Eillen. Podle všeho pochází z Nizozemska a pro východní divizi kolumbijských rebelů nejdřív pracovala jako překladatelka.

Poprvé se k nim přidala v roce 2002 - okouzlil ji totiž revoluční marxismus-leninismus kolumbijských povstalců. Nadšení ale rychle vyprchalo.

"Jsem z FARC unavená, unavená z těch lidí, unavená z komunitního života, z toho, že nemám nic pro sebe. Kdybychom jen věděli, za co bojujeme. Pak by to za něco stálo," citoval jeden z úryvků deník El Tempo.

Amsterdam: víme, o koho jde

Podle nizozemského ministra zahraničí Maxime Verhagena se dívka jmenuje Tanja Nijmeijerová. Vláda teď o jejím osudu jedná s kolumbijskou stranou. Tajné služby zároveň zjišťují, zda FARC v Evropě neverbuje své členy. Bližší informace nechtějí zveřejnit, mají obavy o dívčinu bezpečnost.

V deníku stojí, že jí vůdci rebelů zakázali odejít. Nesmí ani udržovat kontakt s rodinou.

Naposledy jim prý volala 26. srpna loňského roku "Máma plakala, táta taky. Teď musím čekat na svůj trest. Každý může volat, jen já ne".

Nijmeijerová na papíře několikrát opakuje, že sní o útěku a návratu domů.

"Co to je za organizaci? Někteří mají peníze, cigarety a sladkosti. Zbytek musí o vše prosit," píše s tím, že se za poslední čtyři roky nic nezměnilo.

Holanďanka není jediná

Podle listu El Tempo je s FARC spojeno víc Evropanů. Většinou pracují jako prostředníci mezi guerillou, vládou a nevládními organizacemi.

Taktikou FARC jsou také únosy cizinců, které pak mění za výkupné.

Organizace operuje zejména v klíčových městských oblastech, jako je například Bogota. V roce 2003 FARC provedl několik teroristických akcí. Při jedné z nich - bombovém útoku na noční klub v centru metropole - zemřelo přes 30 lidí, dalších 160 utrpělo zranění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy