Addis Abeba - Zástupci jihosúdánské vlády a vzbouřenců podepsali ve čtvrtek večer v etiopské metropoli Addis Abebě dohodu o zastavení bojů.
Ty v zemi trvají více než pět týdnů a vyžádaly si už tisíce životů, statisíce lidí pak vyhnaly z domovů.
Klid zbraní podle agentury Reuters podepsali po týdnech jednání šéf vládní delegace Nhial Deng Nhial a lídr delegace povstalců Taban Deng Gai.
Vzbouřenci nicméně v pátek uvedli, že vládní ozbrojené složky už jeden den po podpisu příměří napadly jejich pozice. Vláda ale nařčení odmítla.
Čtvrteční podpis dohody navíc počítal s 24hodinovým "oknem", než domluvený klid zbraní vstoupí v platnost. Proto by ani zmíněný údajný útok příměří neměl narušit, napsala agentura Reuters.
Vzbouřenci to ale vidí odlišně. "Útok Kiirových jednotek na naše obranné pozice ve státech Unity a Jonglei je zřejmým porušením dohody o ukončení nepřátelských akcí podepsané v Addis Abebě," řekl v prohlášení vojenský mluvčí Lul Ruai Koang.
Kiirův mluvčí Ateny Wek Ateny ale popřel, že by kdekoli došlo byť i k jedinému výstřelu.
Kiir versus Machara
V Jižním Súdánu zuří od poloviny prosince boje mezi silami věrnými prezidentovi Salvu Kiirovi a stoupenci sesazeného viceprezidenta Rieka Machara. Vláda i povstalci už dříve tvrdili, že jsou blízko dohodě, kvůli přetrvávajícím rozporům ale její podpis stále odkládali.
Rozhovory vázly zejména na problému 11 vězněných politiků, jejichž propuštění žádali vzbouřenci. Jihosúdánská vláda je chtěla soudit za účast na údajném pokusu o puč. Prezident Kiir trvá na tom, aby byli hnáni před soud.
Další jednání v nedohlednu
Začátkem února by měly obě strany opět zasednout k jednacímu stolu, ale Gai - někdejší generál, jenž zběhl od jihosúdánské armády - naznačil, že rozhovory nebudou pokračovat, dokud vláda 11 zatčených nepropustí.
Podle agentury AP však vyvstávají otázky, zda budou všichni bojovníci čtvrteční dohodu dodržovat.
Mluvčí jihosúdánské armády Philip Aguer varoval, že příslušníci takzvané Bílé armády z etnické skupiny Nuerů, k níž patří i bývalý viceprezident, možná po míru netouží.
Vyjednavač Nhail zase vyjádřil obavy, že mnozí povstalci jsou civilisté, kteří se chopili zbraní. Pro ně prý může být obtížné klid zbraní dodržovat, protože "nejsou vojensky disciplinovaní".
Mluvčí Bílého domu Jay Carney příměří uvítal a označil ho za "první rozhodující krok směrem k ukončení násilí" a budování trvalého míru. Washington očekává, že obě strany budou dohodu plně a urychleně naplňovat a pokročí směrem k všezahrnujícímu dialogu, dodal Carney.