Oblast na jihu Kalifornie, ve které Kelly žije se svou manželkou už 28 let a v níž vychoval dvě děti, se řadí mezi nejvíce postižené požárem Woolsey. Ten vypukl ve čtvrtek, poničil okolí Malibu a zanechal za sebou minimálně dvě oběti.
Celková bilance požárů, které právě řádí v Kalifornii, je ale mnohem horší. Celkem jsou tři a mají na svědomí nejméně 44 obětí.
V okolí města Paradise severně od metropole Sacramenta se nově našlo dalších 13 těl, oznámil podle agentury AP šerif okresu Butte.
Navíc se pořád pohřešuje sto lidí. Úřady ale doufají, že řada z nich je stále naživu. Mohou se třeba nacházet v dočasných krizových centrech a jen o sobě nedali vědět svým blízkým.
Nejničivější z trojice požárů je ten na severu Kalifornie, který zdevastoval část pohoří Sierra Nevada a téměř celé kalifornské město Paradise o 72 tisících obyvatelích. Je co do počtu obětí tím nejtragičtějším požárem historii Kalifornie. Zemřelo tu 42 lidí a 7000 budov lehlo popelem.
Ztraceni své rodině
Robert Edwards jel celou noc autem ze svého domova v Seattlu na severozápadě Spojených států do Paradise, aby zjistil, jak je na tom jeho matka. Od čtvrtka o ní neslyšel.
Spolu s dalšími členy rodiny prohledali každý přístřešek v kalifornském městě včetně parkoviště u obchodu společnosti Walmart. To se proměnilo v dočasný úkryt pro lidi, kteří při požáru přišli o domov.
Edwards po městě dokonce rozvěsil plakáty s fotografií své sedmasedmdesátileté matky. Nakonec, po dvou dnech pátrání, ji našel živou a zdravou v obytném přívěsu, píše britský deník The Guardian. "Neměla jsem u sebe mobil," vysvětlovala synovi v slzách, proč o sobě nedala vědět.
Po příbuzných ale stále pátrá řada dalších Američanů. A záchranáři mají často problém s identifikací obětí. V některých případech totiž nalezli pouze části těl - kosti nebo jejich úlomky. S identifikací tak pomáhají i antropologové z Kalifornské státní univerzity a na pomoc byla povolána také laboratoř DNA, píše americký deník The Washington Post.
Požár pustoší i domy hollywoodských hvězd
Požár Woolsey připravil o střechu nad hlavou rovněž řadu hollywoodských celebrit, které žijí v přímořském městě Malibu. Mnozí z nich sdíleli na sociálních sítích fotografie zničených domů a vyzdvihovali odvahu a nasazení hasičů. Mezi nimi například kanadský zpěvák Neil Young, herec Gerard Butler (300: Bitva u Thermopyl), americké zpěvačky Miley Cyrusová a Lady Gaga nebo americký režisér Scott Derrickson (Doctor Strange).
Returned to my house in Malibu after evacuating. Heartbreaking time across California. Inspired as ever by the courage, spirit and sacrifice of firefighters. Thank you @LAFD. If you can, support these brave men and women at https://t.co/ei7c7F7cZx. pic.twitter.com/AcBcLtKmDU
— Gerard Butler (@GerardButler) November 11, 2018
Plameny zničily obydlí také britským hercům Orlandu Bloomovi, Shannen Dohertyové a Alysse Milano nebo slavnému hollywoodskému páru Kim Kardashianové a Kanye Westovi.
"Můj dům už nestojí, ale vzpomínky, které mám se svou rodinou a kamarády, zůstávají silné," napsala na Twitter například Cyrusová. Zároveň poděkovala hasičům a dalším lidem, kteří při katastrofě pomáhají.
"Ztratili jsme náš domov, ale všichni jsme v pořádku a to je to podstatné," uvedl Derrickson. Na fotografiích na Twitteru ukázal i pozůstatky svého kdysi luxusního domu.
Just a quick update to say that I’m overwhelmed by the incredible outpouring of love and support. Thank you to everyone who messaged me, and for the dozens upon dozens of you who offered us a place to stay. We are blessed and grateful to be safe and so loved. 🙏🏻❤️ pic.twitter.com/5i4InDTs8S
— Scott Derrickson (@scottderrickson) November 10, 2018
Řada celebrit také zkritizovala prezidenta USA Donalda Trumpa, který o víkendu prohlásil, že za ničivé požáry v Kalifornii může špatná lesní správa v tomto americkém státu. Současně pohrozil zkrácením federálních příspěvků.
Na Trumpova slova reagovaly i kalifornské úřady, které mu vzkázaly, že požáry jsou důsledkem globálního oteplování a suché vegetace. "Lesní požáry vznikají a šíří se nejen v zalesněných oblastech, ale i v těch zalidněných a na polích. Živí je vyschlá vegetace, silné větry, nízká vlhkost a geografické podmínky," uvedl Brian K. Rice, šéf kalifornských hasičů. Kalifornský guvernér Jerry Brown zase upozornil, že zatím shořelo víc federální půdy než státní.
Situaci ztěžuje teplo a vítr
Na více než 50 tisíc lidí v Kalifornii se nadále vztahuje evakuace. Od neděle sice úřady nevyhlásily žádné nové pokyny, varují ale ostatní obyvatele, aby byli ostražití. Vzhledem k silnému větru a nízké vlhkosti vzduchu zůstává v platnosti nejvyšší varování před požáry, označené červenou vlajkou.
Odborníci, úřady i hasiči se obávají, že klimatické změny a fakt, že si lidé stále častěji stavějí domy hlouběji v lese, budou v budoucnu přinášet podobně ničivé požáry jako ty současné. "Tohle není nová normalita, tohle je nová abnormalita," citovala americká televize CNN guvernéra Browna.