Nacházíme jen úlomky kostí, hlásí hasiči z Kalifornie. Obětí je nejméně 44

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 13. 11. 2018 9:52
"Začal jsem plakat. Prostě jsem se zhroutil. Ten první pohled vás prostě semele," vzpomíná devětašedesátiletý Američan Roger Kelly na své pocity, když viděl, co se stalo s okolím jeho bydliště - až na výjimky se proměnilo v popel. Byl to ale dvojnásobný šok. Kelly následně zjistil, že jeho dům v pobřežním pohoří Santa Monica Mountains devastující požár zázrakem přežil.
Zbyly jen trosky a popel. Děsivý požár Woolsey pohltil okolí Malibu. | Video: Reuters

Oblast na jihu Kalifornie, ve které Kelly žije se svou manželkou už 28 let a v níž vychoval dvě děti, se řadí mezi nejvíce postižené požárem Woolsey. Ten vypukl ve čtvrtek, poničil okolí Malibu a zanechal za sebou minimálně dvě oběti. 

Celková bilance požárů, které právě řádí v Kalifornii, je ale mnohem horší. Celkem jsou tři a mají na svědomí nejméně 44 obětí.

V okolí města Paradise severně od metropole Sacramenta se nově našlo dalších 13 těl, oznámil podle agentury AP šerif okresu Butte.

Hašení požáru ve městě Malibu.
Hašení požáru ve městě Malibu. | Foto: Reuters

Navíc se pořád pohřešuje sto lidí. Úřady ale doufají, že řada z nich je stále naživu. Mohou se třeba nacházet v dočasných krizových centrech a jen o sobě nedali vědět svým blízkým.

Nejničivější z trojice požárů je ten na severu Kalifornie, který zdevastoval část pohoří Sierra Nevada a téměř celé kalifornské město Paradise o 72 tisících obyvatelích. Je co do počtu obětí tím nejtragičtějším požárem historii Kalifornie. Zemřelo tu 42 lidí a 7000 budov lehlo popelem.

Ztraceni své rodině

Robert Edwards jel celou noc autem ze svého domova v Seattlu na severozápadě Spojených států do Paradise, aby zjistil, jak je na tom jeho matka. Od čtvrtka o ní neslyšel.

Spolu s dalšími členy rodiny prohledali každý přístřešek v kalifornském městě včetně parkoviště u obchodu společnosti Walmart. To se proměnilo v dočasný úkryt pro lidi, kteří při požáru přišli o domov.

Edwards po městě dokonce rozvěsil plakáty s fotografií své sedmasedmdesátileté matky. Nakonec, po dvou dnech pátrání, ji našel živou a zdravou v obytném přívěsu, píše britský deník The Guardian. "Neměla jsem u sebe mobil," vysvětlovala synovi v slzách, proč o sobě nedala vědět.

Satelitní snímek zachycuje požár ve městě Paradise.
Satelitní snímek zachycuje požár ve městě Paradise. | Foto: Reuters

Po příbuzných ale stále pátrá řada dalších Američanů. A záchranáři mají často problém s identifikací obětí. V některých případech totiž nalezli pouze části těl - kosti nebo jejich úlomky. S identifikací tak pomáhají i antropologové z Kalifornské státní univerzity a na pomoc byla povolána také laboratoř DNA, píše americký deník The Washington Post.

Požár pustoší i domy hollywoodských hvězd

Požár Woolsey připravil o střechu nad hlavou rovněž řadu hollywoodských celebrit, které žijí v přímořském městě Malibu. Mnozí z nich sdíleli na sociálních sítích fotografie zničených domů a vyzdvihovali odvahu a nasazení hasičů. Mezi nimi například kanadský zpěvák Neil Young, herec Gerard Butler (300: Bitva u Thermopyl), americké zpěvačky Miley Cyrusová a Lady Gaga nebo americký režisér Scott Derrickson (Doctor Strange).

Plameny zničily obydlí také britským hercům Orlandu Bloomovi, Shannen Dohertyové a Alysse Milano nebo slavnému hollywoodskému páru Kim Kardashianové a Kanye Westovi. 

"Můj dům už nestojí, ale vzpomínky, které mám se svou rodinou a kamarády, zůstávají silné," napsala na Twitter například Cyrusová. Zároveň poděkovala hasičům a dalším lidem, kteří při katastrofě pomáhají.

"Ztratili jsme náš domov, ale všichni jsme v pořádku a to je to podstatné," uvedl Derrickson. Na fotografiích na Twitteru ukázal i pozůstatky svého kdysi luxusního domu. 

Řada celebrit také zkritizovala prezidenta USA Donalda Trumpa, který o víkendu prohlásil, že za ničivé požáry v Kalifornii může špatná lesní správa v tomto americkém státu. Současně pohrozil zkrácením federálních příspěvků. 

Na Trumpova slova reagovaly i kalifornské úřady, které mu vzkázaly, že požáry jsou důsledkem globálního oteplování a suché vegetace. "Lesní požáry vznikají a šíří se nejen v zalesněných oblastech, ale i v těch zalidněných a na polích. Živí je vyschlá vegetace, silné větry, nízká vlhkost a geografické podmínky," uvedl Brian K. Rice, šéf kalifornských hasičů. Kalifornský guvernér Jerry Brown zase upozornil, že zatím shořelo víc federální půdy než státní.

Situaci ztěžuje teplo a vítr

Na více než 50 tisíc lidí v Kalifornii se nadále vztahuje evakuace. Od neděle sice úřady nevyhlásily žádné nové pokyny, varují ale ostatní obyvatele, aby byli ostražití. Vzhledem k silnému větru a nízké vlhkosti vzduchu zůstává v platnosti nejvyšší varování před požáry, označené červenou vlajkou. 

Odborníci, úřady i hasiči se obávají, že klimatické změny a fakt, že si lidé stále častěji stavějí domy hlouběji v lese, budou v budoucnu přinášet podobně ničivé požáry jako ty současné. "Tohle není nová normalita, tohle je nová abnormalita," citovala americká televize CNN guvernéra Browna.

Video: Ničivý požár ohrožuje Los Angeles. Na severu Kalifornie hoří více než 3000 hektarů půdy

Ničivý požár ohrožuje Los Angeles. Na severu Kalifornie hoří více než 3 000 hektarů půdy | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy