Temnota, bahno a kilometr pod hladinou. Osm thajských chlapců čeká na záchranu, tímto si musí projít

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
9. 7. 2018 6:00
Čtyři thajští chlapci jsou ze zatopené jeskyně opět na svobodě, další na záchranu teprve čekají. Takhle náročnou cestu budou muset zdolat.
Záchranné práce v Thajsku. | Video: Reuters

Bangkok - Černočerná tma, klaustrofobní průchody a vodou zalitý jeskynní komplex na severu Thajska. Přesto si už rodiny čtyř chlapců mohly v neděli odpoledne oddychnout.

Počáteční fáze rozsáhlé záchranné operace proběhla až nečekaně hladce a první skupinu školáků se záchranným týmům podařilo v pořádku vyvést temnými a zčásti zatopenými a bahnitými tunely jeskyně Tham Luang. Nyní jsou v rukou lékařů v nedaleké nemocnici.

Příbuzným zbylých osmi dětí a jejich trenéra, kteří už přes dva týdny čekají odříznuti od světa na záchranu, svitla nová naděje na brzké shledání s jejich blízkými. Nejméně další tři chlapci by měli jeskyni opustit už během pondělí.

Aktivita v jejím okolí podle ranní zprávy BBC naznačuje, že evakuace se každou chvíli dá znovu do pohybu, nebo už se dokonce rozjela. Ke vchodu do jeskyně dorazilo sedm sanitek.

"Naše operace byla úspěšnější, než jsme očekávali," komentoval zakončení nedělní fáze riskantní akce guvernér provincie Čchíengráj a současně i šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón.

Děti nejsou ani na okamžik o samotě

Čím si chlapci uvěznění v jeskyni musí projít?

Záchranáři děti rozdělili do čtyř skupin. Každý dostal nejméně dvoučlennou "ochranku", která zaručuje, že nebude ani na okamžik v klaustrofobních a zatopených tunelech sám. Bude mít dostatek kyslíku, nikde se nezasekne a nebude panikařit.

S prvními čtyřmi chlapci "šlo" třináct zahraničních potápěčů, hlavně specialistů z Evropy. Další potom hlídkovali rozmístěni na prvním nebezpečném kilometru trasy, který nebylo možné vysušit.

Hasiči, policisté i armáda na místě už několik dní přečerpávají vodu z jeskyně a snaží se únikovou cestu co nejvíce usnadnit. Školáci musí i tak zhruba jeden kilometr zvládnout pod hladinou. S pomocí se potápějí a plavou.

Každé z dětí dostane kyslíkovou masku, zatímco jeden ze dvou potápěčů, kteří ho doprovázejí a k němuž je chlapec uvázán, nese lahev se stlačeným vzduchem navíc, popisuje záchrannou metodu thajský deník The Nation. V nejužších úsecích musí záchranáři kyslíkové lahve dokonce sundat a posouvat je vpřed.

Někteří z chlapců neumí moc plavat a žádný se v minulosti dosud nepotápěl, což evakuaci ještě více ztěžuje.

Od místa označovaného jako třetí komora, kde si záchranáři vytvořili základnu uvnitř jeskynního komplexu, už je možné zbytek trasy ujít pěšky, šplhat a slézat. Místy se musí trojčlenné "týmy" protlačit extrémně úzkými uličkami.

Únikovou cestu, kterou musí se záchrannými týmy absolvovat ještě osm chlapců a jejich trenér, lemuje předem natažené lano. V některých úsecích jsou průchody vysoké jen 60 centimetrů. Jiné jsou zase extrémně úzké.

Operace se účastní skoro stovka potápěčů. Náročnost cesty dokládá i to, že během přípravných prací v tunelech jeden thajský elitní potápěč zemřel.

Záchranáři doplňují kyslík a čekají na vhodné podmínky

Spuštění druhé části evakuace, kdy tým složený z elitních thajských i zahraničních potápěčů vyvede ven další skupinu děti, oddálily nutné přípravy. Přes noc tak muselo zbylých osm chlapců i s trenérem dál vyčkávat v jeskyni.

Během deseti až dvaceti hodin od ukončení první části evakuace v neděli odpoledne bylo mimo jiné nutné doplnit lahve s dýchací směsí, které lemují nejobtížnější kilometrový úsek ze zhruba čtyřkilometrové cesty ven. Kromě toho si záchranáři musí odpočinout.

Postupující dešťová voda, která skupinu mladých fotbalistů 23. června odřízla od okolí, v neděli klesla víc, než se čekalo. První chlapec se tak na světlo dostal o několik hodin dříve, než se předpokládalo. V neděli v 17:40 místního času (12:40 SELČ).

"Dnes byl ten nejlepší den, ty nejlepší podmínky ohledně počasí, zdraví chlapců, našeho zvládání vody pro záchranné úsilí," řekl v neděli šéf operace Ossotanakón.

Na světlo se zatím podařilo vyvést ty "nejoslabenější" z chlapců, kterým více než dvoutýdenní pobyt v zatopené jeskyni svědčil ze všech nejméně. Vybral je australský lékař - potápěč na základě jejich kondice.

Celá evakuace může zabrat až čtyři dny.

Strach vzbuzuje zejména špatné počasí

Obavy pro další nejméně tři fáze záchranných operací ale vzbuzuje přetrvávající špatné počasí. Provincii Čchíengráj v neděli znovu zasáhly monzunové deště a předpovědi pro následující dny i týdny slibují vody ještě více. Záchranáři tak bojují ve "válce proti vodě a času", napsala například agentura Reuters. Bojí se, že se hladina vody v jeskyni znovu zvedne a zatopený úsek se prodlouží.

"Pokud budeme čekat a v příštích několika dnech přijde déšť, budeme znovu unaveni z čerpání a naše připravenost klesne. Pokud tomu tak bude, budeme muset znovu přehodnotit situaci," uvedl v neděli večer guvernér Narongsak Osottanakón.

"Operace může pokračovat teprve ve chvíli, až budeme připraveni. Musí být přeinstalována vzduchová nádrž a další systémy," doplnil s tím, že přesnou hodinu není možné zatím říct. "Nemůžu vám dát přesné číslo. Mělo by to být více než deset, ale méně než dvacet hodin. Podmínky musí být stabilní stejně jako dnes, než budeme pokračovat v operaci," upozornil.

Dvanáct mladých thajských fotbalistů ve věku od 11 do 16 let uvázlo v jeskynním komplexu 23. června poté, co se se svým trenérem vydali na výlet do jeskyně. V ní měli na stěnu napsat svá jména. Mezitím ale stoupla v přístupových cestách voda a hoši zůstali s trenérem uvězněni uvnitř. V pondělí je záchranáři objevili a nyní se je úřady po dvou dlouhých týdnech v jeskyni pokoušejí riskantní operací zachránit. Thajští chlapci tak byli s trenérem devět dní nezvěstní. Bez jídla a světla.

Video: Podívejte se na záběry ze zaplavené thajské jeskyně

Záběry z thajské jeskyně. O nalezené chlapce se stará tým záchranářů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy