Cesta se koná pouhých 12 dní od návštěvy předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Čína na tuto cestu reagovala dosud největším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými kroky.
Americkou delegaci vede demokratický senátor Ed Markey a návštěva Tchaj-wanu je součástí rozsáhlejší cesty členů Kongresu po Asii, uvedl Americký institut na Tchaj-wanu. S místními představiteli mají jednat o americko-tchajwanských vztazích, regionální bezpečnosti, obchodu, investicích, ale i o dalších tématech.
Úřad tchajwanské prezidentky uvedl, že členové Kongresu se s Cchaj Jing-wen setkají v pondělí ráno. "Zejména v době, kdy Čína zvyšuje napětí v Tchajwanském průlivu a celém regionu svým vojenským cvičením, návštěva delegace vedené Markeym znovu demonstruje pevnou podporu Kongresu Spojených států Tchaj-wanu," uvedl úřad ve svém prohlášení.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu uvedlo, že by "členové amerického Kongresu měli jednat v souladu s americkou vládní politikou uznávající princip jedné Číny". Nová návštěva delegace Kongresu podle úřadu dokládá, že "si USA nepřejí stabilitu v Tchajwanském průlivu, že nevynechají žádnou příležitost k podněcování konfliktu mezi oběma stranami (Čínou a Tchaj-wanem) a k zasahování do vnitřních čínských záležitostí".
Čína považuje Tchaj-wan za svoji odpadlickou provincii a návštěvy zahraničních politiků na ostrově nese velmi nelibě.
Již dříve Peking uvedl, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.
Americká delegace se před příletem na Tchaj-wan zastavila v Jižní Koreji, kde se Markey sešel s prezidentem Jun Sok-jolem.
Jak uvádí agentura Reuters, čínské vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu sice polevily, ale i dnes překročilo 11 čínských vojenských letadel středovou linii nad Tchajwanským průlivem.