Na summitu v Praze odmítli premiéři V4 kvóty i brexit, předsednictví Sobotka předal Polsku

ČTK ČTK
8. 6. 2016 21:15
Představitelé států visegrádské čtyřky (V4) odmítli na pražském summitu kvóty pro přerozdělování uprchlíků i odchod Velké Británie z EU. Zároveň také Česko předalo předsednictví ve V4 Polsku. Polská premiérka Beata Szydlová řekla, že Visegrád za českého vedení hrál významnou roli v Unii a Polsko v tom chce pokračovat. I český premiér vyzdvihl, že byly státy V4 v rámci migrační krize v Evropě slyšet. Země V4 rovněž uvedly, že chtějí posílit spolupráci mezi NATO a EU a přispět k posílení baltských států.
Premiéři států Visegrádské čtyřky při pražském summitu.
Premiéři států Visegrádské čtyřky při pražském summitu. | Foto: ČTK

Praha - Premiéři států visegrádské čtyřky v Praze při příležitosti summitu skupiny odmítli kvóty na přerozdělování migrantů v Evropské unii. Zároveň předsedové vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska podpořili setrvání Británie v EU. Česko v rámci summitu symbolicky předalo předsednictví V4 Polsku. Polská premiérka Beata Szydlová řekla, že Visegrád za českého vedení hrál významnou roli v Unii a Polsko v tom chce pokračovat.

Předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že jedním z témat, které dominovalo českému předsednictví V4, byla migrační krize. "Státy V4 od začátku zdůrazňovaly nutnost systematicky řešit příčiny migrace a ochrany hranic," uvedl. Migrace byla i jednou z otázek jednání skupiny a premiéři v prohlášení odmítli migrační kvóty. Návrhy založené na povinném přerozdělování žadatelů o azyl by podle nich mohly povzbuzovat další migraci a rozdělovat státy EU.

Představitelé Visegrádu také podpořili setrvání Spojeného království v EU, o kterém budou Britové hlasovat 23. června. Země V4 rovněž uvedly, že chtějí posílit spolupráci mezi NATO a EU a přispět k posílení baltských států. Premiéři označili za důležitý milník pro Severoatlantickou alianci červencový summit NATO ve Varšavě. Ve středečním prohlášení také vyjádřili podporu Ukrajině v úsilí o stabilizaci země. Předpokladem pro úspěšný rozvoj Ukrajiny je podle V4 mírové řešení konfliktu na východě země.

Předsedové vlád visegrádských zemí mluvili také o budoucnosti EU. Předsednictví Rady EU totiž na začátku července přebírá slovenská vláda. Slovenský premiér Robert Fico řekl, že další rozdělování Unie je v budoucnu pravděpodobnější než prohlubování integrace a spolupráce. Dělení EU na několik malých Unií ale podle polské premiérky nelze dopustit. Když má někdo jiný názor, je nutné ho vyslechnout, řekla. Sobotka uvedl, že nebezpečím pro Unii je populismus a frustrace, na migrační krizi však podle něj EU neztroskotá.

Slabinou EU je podle Fica, že je pro občany nepochopitelná a zabývá se tématy, které je nezajímají. Prioritami slovenského předsednictví proto bude navrácení důvěry občanů v EU a používání jednoduššího jazyka, také posílení ekonomiky či udržitelná a reálná migrační a azylová politika.

Změna nastane kromě předsednictví Rady EU rovněž ve vedení V4. V závěru června končí české předsednictví skupiny a nastupuje Polsko. Podle Sobotky si Visegrádská skupina za českého vedení vydobyla u partnerů silnou pozici, roli Česka ocenili i ostatní premiéři V4.

 

Právě se děje

Další zprávy