Výbuch u mešity v Bagdádu. Zemřelo 18 lidí, další jsou zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2018 6:01
Podle policie exploze způsobil výbuch v tajném skladu zbraní, které v jednom místním domě ukrývala ozbrojená skupina. Incident se nicméně stále vyšetřuje.
Výbuch u mešity v Bagdádu. Zemřelo 18 lidí, další jsou zranění | Video: Reuters

Bagdád - Výbuch v šíitské čtvrti Sadr na okraji Bagdádu zasáhl mešitu a zabil nejméně 18 věřících, informovala agentura Reuters s odvoláním na policii. Dalších 90 lidí bylo raněno. Podle policie se v mešitě nacházela skrýš zbraní a k explozi došlo, když byly přenášeny do vozu zaparkovaného u mešity.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedl v krátkém prohlášení, že explodovala ukrytá munice a bezpečnostní složky událost vyšetřují. Státní televize předtím citovala téhož mluvčího, který výbuch označil za "teroristický útok na civilisty". Vysoce postavený policista agentuře AFP řekl, že "zbraně patřily ozbrojené skupině".

Do mešity, kterou exploze poškodila, se chodí modlit stoupenci Muktady Sadra, šíitského duchovního, jehož podporovatelé po americké invazi do Iráku bojovali proti americkým vojákům. Výbuchy rovněž poničily několik okolních budov.

Skupina kolem Sadra vyhrála irácké parlamentní volby, jež se konaly 12. května, ale musí sestavit koalici, což by mohlo trvat několik měsíců. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne.

Irácký parlament se vyslovil pro ruční přepočítání hlasů kvůli volebním nesrovnalostem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy