Výbuch u mešity v Bagdádu. Zemřelo 18 lidí, další jsou zranění

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2018 6:01
Podle policie exploze způsobil výbuch v tajném skladu zbraní, které v jednom místním domě ukrývala ozbrojená skupina. Incident se nicméně stále vyšetřuje.
Výbuch u mešity v Bagdádu. Zemřelo 18 lidí, další jsou zranění | Video: Reuters

Bagdád - Výbuch v šíitské čtvrti Sadr na okraji Bagdádu zasáhl mešitu a zabil nejméně 18 věřících, informovala agentura Reuters s odvoláním na policii. Dalších 90 lidí bylo raněno. Podle policie se v mešitě nacházela skrýš zbraní a k explozi došlo, když byly přenášeny do vozu zaparkovaného u mešity.

Mluvčí ministerstva vnitra uvedl v krátkém prohlášení, že explodovala ukrytá munice a bezpečnostní složky událost vyšetřují. Státní televize předtím citovala téhož mluvčího, který výbuch označil za "teroristický útok na civilisty". Vysoce postavený policista agentuře AFP řekl, že "zbraně patřily ozbrojené skupině".

Do mešity, kterou exploze poškodila, se chodí modlit stoupenci Muktady Sadra, šíitského duchovního, jehož podporovatelé po americké invazi do Iráku bojovali proti americkým vojákům. Výbuchy rovněž poničily několik okolních budov.

Skupina kolem Sadra vyhrála irácké parlamentní volby, jež se konaly 12. května, ale musí sestavit koalici, což by mohlo trvat několik měsíců. Sadr sám nekandidoval, premiérem se tedy stát nemůže; ocitl se ale v pozici, kdy si nejspíš bude moci vybrat, kdo do premiérského křesla usedne.

Irácký parlament se vyslovil pro ruční přepočítání hlasů kvůli volebním nesrovnalostem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Boje o Náhorní Karabach pokračují pátým dnem

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u Náhorního Karabachu pokračují pátým dnem. Baku podle ruských agentur tvrdí, že arménské jednotky utrpěly silné ztráty, Jerevan hovoří o "stabilně napjaté" situaci na frontě a pokračující střelbě během uplynulé noci. Obě strany zůstávají podle agentury AFP hluché k novým výzvám, aby ukončily boje.

"V noci v oblasti konfliktu zůstalo relativně stabilní napětí. V různých částech (fronty) pokračovaly přestřelky z ručních zbraní a děl," uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová podle agentury TASS. Nepřítel ve snaze zlepšit své postavení se snažil o přeskupení a přesuny sil, které obránci odhalovali a zneškodňovali, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy