Na severu Jemenu se bojuje. Domov opustilo 17 000 lidí

Naďa Straková
16. 8. 2009 23:00
Prezident Sálih chce šíitské povstalce rozdrtit "železnou pěstí"
Vybombardované městečko Haidan v provincii Sa'ada na severu země. Fotka pochází z videa, které médiím zaslali sami povstalci
Vybombardované městečko Haidan v provincii Sa'ada na severu země. Fotka pochází z videa, které médiím zaslali sami povstalci | Foto: Reuters

Sa'ada - Na severu Jemenu znovu zuří otevřené boje mezi šíitskými povstalci a vládními jednotkami.

Okolí města Sa'ada připomíná v těchto dnech válečnou zónu. Vojenské jednotky bombardují místa, kde se rebelové mají skrývat. Armáda do bojů proti rebelům nasadila i těžkou techniku.

Podle katarské stanice Al Džazíra zemřelo při srážkách šestnáct rebelů a dva vojáci a několik desítek lidí bylo zraněno.

Hornatá provincie Sa'ada na severozápadě Jemenu již několik let patří k nejméně stabilním oblastem země a dochází tam k častým přestřelkám mezi armádními jednotkami a následovníky zdejšího vzbouřeného klerika Abdulmálika al-Húthího.

Prezident Ali Abdullah Sálih, neboli sjednocovatel země, vládne v Jemenu od roku 1990.
Prezident Ali Abdullah Sálih, neboli sjednocovatel země, vládne v Jemenu od roku 1990. | Foto: Reuters

Ti patří k šíitské sektě zaídíů, kteří se stěžují, že ze strany vlády většinově sunnitské země čelí diskriminaci a vojenské agresi. Nezamlouvá se jim ani spojenectví jemenské vlády se Spojenými státy americkými.

Vláda oponuje tvrzením, že zaídíové usilují ve své oblasti o obnovení imamátu, jaký v Jemenu existoval až do vyhlášení republiky v roce 1962. Vláda má také za to, že tuto severojemenskou šíitskou odnož islámu podporuje Írán (kde vládnou šíité).

Od roku 2004, kdy konflikt vypukl, zahynuly v ozbrojených střetech a při bombardování stovky lidí a tisíce dalších opustily své domovy.

Návrh na příměří

Ve středu jemenský prezident Ali Abdullah Sálih předložil severním vzbouřencům příměří, podle kterého musejí opustit všechny doposud obývané vládní budovy, odevzdat zbraně a propustit rukojmí, včetně patnácti pracovníků Červeného půlměsíce, zadržených tento týden a devíti cizinců unesených v červnu.

Většina Jemenců se hlásí k sunnitské odnoži islámu.
Většina Jemenců se hlásí k sunnitské odnoži islámu. | Foto: Naďa Straková

Jak informuje jemenská tisková agentura Saba News, vláda také slíbila, že propustí všechny vězně, kteří měli být napojeni na stoupence al-Húthího.

Sám al-Húthí podmínky ke smíru odmítl a popřel všechny únosy civilistů. „Vláda to s radikálním řešením nemyslí vážně. … Jejich podmínky mají odvést pozornost veřejnosti od zločinů proti lidskosti, kterých se vláda dopustila ve vesnicích kolem Sa'ada," cituje prohlášení al-Húthího agentura Reuters.

Boje se mezitím přelily do provincie Amran, pouhých 70 kilometrů severně od hlavního města Sana'a.

Foto: Aktuálně.cz

„Za poslední čtyři dny muselo své domovy opustit až 17 000 rodin," řekl Al Džazíře guvernér provincie Sa'ada Hassan Mohammed Maná. Armáda podle něj zabila asi patnáct civilistů, mezi nimi ženy a děti.

Oč jde vzbouřencům na severu?

V roce 1962 ukončila revoluce tisíciletou vládu rodu Zaídíů, kteří o sobě tvrdili, že jsou potomci proroka Muhameda. Ten rok se tato severní část země (jih byl v té době pod koloniální správou Velké Británie) stala republikou.

Britové jih opustili v roce 1967 a obě země se formálně spojily až v roce 1990. Mezitím si jih prošel svou socialistickou fází.

Den po výbuchu v blízkosti americké ambasády v hlavním městě Sana'á v září 2008
Den po výbuchu v blízkosti americké ambasády v hlavním městě Sana'á v září 2008 | Foto: Reuters

Stoupenci al-Húthího sice nejsou napojeni na Al-Káidu, jejíž vůdce Usáma bin Ládin má kořeny v jemenském údolí Hadramút na východě země, protestují ale proti zapojení Jemenu do Američany vedené protiteroristické aliance, k němuž došlo po útocích z 11. září.

Provincie Sa'ada patří mezi nejméně rozvinuté části země. Stoupenci al-Húthího si mimo jiné stěžují na nedostatek vládních peněz potřebných na rozvoj infrastruktury a náboženskou diskriminaci.

V roce 2007 uzavřely obě strany příměří, které ale po celou dobu zůstávalo křehké. 10. srpna tohoto roku prezident Sálih obvinil druhou stranu z nedodržení podmínek dohody a ničení farem a domů civilistů a blokování přísunu potravin do regionu.

 

Právě se děje

Další zprávy