Na protivládních demonstracích v Etiopii zemřelo od listopadu na 400 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 6. 2016 23:56
Protesty vyvolal vládní plán na výstavbu administrativních budov v zemědělské oblasti okolo hlavního města Addis Abeba. Mezinárodní organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch tvrdí, že etiopské bezpečnostní jednotky zabily více než 400 účastníků demonstrací, podle vlády ale zemřelo lidí podstatně méně.
Protesty v Etiopii.
Protesty v Etiopii. | Foto: Reuters

Addis Abeba - Etiopské bezpečnostní jednotky usmrtily od loňského listopadu 400 účastníků protivládních demonstrací. Oznámila to ve čtvrtek organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW). Etiopská vláda přiznala, že při demonstracích lidé umírali, avšak HRW je podle ní ve své bilanci co "do čísel velmi štědrá".

Protesty vyvolal vládní plán umožnit výstavbu v blízkosti hlavního města na úkor zemědělských oblastí obývaných Oromy, což je největší etnická skupina v zemi. Protesty začaly v listopadu a pokračovaly několik měsíců. Vláda od původního plánu rozšířit administrativní hranice Addis Abeby upustila v lednu, avšak protesty pokračovaly, i když s menší intenzitou. Oromové obývají území zvané Oromija, které obklopuje hlavní město. Při sčítání obyvatelstva v roce 2007 se zjistilo, že jich v zemi se 74 miliony obyvatel žije 25 milionů.

Etiopská komise lidských práv minulý týden oznámila, že při protestech zemřelo přes 170 lidí, z nichž 28 patřilo k bezpečnostním jednotkám. Vláda tvrdí, že nechá vyšetřit, kdo je za úmrtí odpovědný.

HRW svou zprávu založila na výpovědích sta svědků a lidí vystavených při demonstracích nebo v celách násilí. Ti obvinili policii a vojáky z použití nepřiměřené síly. Někteří tvrdí, že byli zatčeni, pověšeni za kotníky a zbiti, další údajně v celách zažili mučení elektrickými šoky do chodidel. Podle HRW bylo zadrženo několik desítek tisíc lidí a stovky osob se pohřešují.

 

Právě se děje

Další zprávy