Na floridském letišti střílel veterán z Iráku. Měl psychické problémy

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 1. 2017 0:23
Střelba na floridském letišti si v pátek vyžádala pět obětí a nejméně osm zraněných. Policie zadržela jednoho podezřelého, střelec byl zřejmě jen jeden. Policie evakuovala lidi pryč z letištní budovy a před letištní halou záchranáři ošetřovali krvácející lidi. Pachatel na letiště přiletěl, vyzvedl si zavazadlo se zbraní, na toaletě ji nabil a začal náhodně střílet kolem sebe. Podezřelý je Esteban Santiago, který sloužil v Iráku. Před několika měsíci řekl FBI, že slyší hlasy, aby se přidal k teroristickému Islámskému státu. Jeho duševní zdraví zkoumali lékaři v nemocnici.
Evakuace cestujících a pracovníků letiště Fort Lauderdale-Hollywood, kde zabíjel střelec.
Evakuace cestujících a pracovníků letiště Fort Lauderdale-Hollywood, kde zabíjel střelec. | Foto: Reuters

Miami – Střelba na mezinárodním letišti ve městě Fort Lauderdale na Floridě si v pátek vyžádala pět obětí a nejméně osm zraněných. Uvedla to s odvoláním na místní úřady televize CNN. Policie zadržela podezřelého Estebana Santiaga, jenž sloužil jako voják v Iráku. Před několika měsíci řekl FBI, že americká vláda ovládá jeho mysl a nutí jej sledovat videa teroristického Islámského státu (IS). Jeho duševní zdraví v minulosti zkoumali lékaři v nemocnici.

Santiago podle vyšetřovatelů na místo přicestoval se záměrem útočit. Odborníci nyní zjišťují, zda roli při útoku sehrála jeho duševní choroba. Federální úřad pro vyšetřování nicméně stále ještě nevyloučil terorismus jako možný motiv.

Šestadvacetiletý Santiago v roce 2007 vstoupil do Národní gardy v Portoriku. V dubnu 2010 odjel na deset měsíců do Iráku. Později působil jako rezervista na Aljašce, kde jej ale ze služby propustili pro neuspokojivý výkon. V poslední době byl v péči psychologů

V největším městě Aljašky Anchorage navštívil Santiago před několika měsíci kancelář FBI. Zde vypověděl, že americká vláda kontroluje jeho mysl a nutí jej sledovat videa IS. Policie jej následně vzala do nemocnice na vyšetření duševního zdraví. Santiago prý tehdy tvrdil, že nechce nikomu ublížit.

Nyní je muž ve vazbě a v pondělí by měl stanout před soudem. Vyšetřovatelé nevyloučili, že jeho útok kvalifikují jako terorismus. Mluvčí Bílého domu řekl, že prezident Barack Obama vyjádřil soustrast blízkým obětí.

Santiago přiletěl na Floridu z Aljašky. Pistoli měl v zavazadle, které si v hale vyzvedl. Pak odešel na toaletu, kde zbraň nabil a následně z ní začal pálit v prostoru pro výdej zavazadel. Nakonec pistoli zahodil a lehl si na zem, napsala agentura AP s odvoláním na svědky, podle nichž muž střílel na náhodně vybrané lidi.

Senátor za Floridu Bill Nelson televizi MSNBC řekl, že u střelce byl nalezen vojenský průkaz na jméno Esteban Santiago. Motiv střelce podle Nelsona není znám.

Podle svědectví přítomných, které citovala televize MSNBC, byl střelec ve věku 20 až 30 let a měl na sobě tričko s motivem filmové ságy Hvězdné války (Star Wars). Během střelby nic nekřičel.

Mezinárodní letiště Fort Lauderdale-Hollywood, které leží asi 30 kilometrů od Miami, na svých twitterových stránkách odpoledne místního času (večer SEČ) informovalo, že "na terminálu 2 došlo k incidentu u výdeje zavazadel".

Televize posléze přinesly záběry, jak policie evakuuje lidi pryč z letištní budovy. Před letištní halou záchranáři ošetřovali krvácející lidi.

Asi hodinu a půl po střelbě vznikla na letišti panika a policisté i cestující začali utíkat z místa pryč a schovávali se za stojící auta. Podle svědka, jehož citovala agentura Reuters, křičel jeden z policistů "Kryjte se, kryjte se!". Média poté začala spekulovat, že na letišti byl ještě druhý střelec. To ale později policie vyloučila.

Jako jeden z prvních na Twitteru o neštěstí informoval bývalý mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, který byl v době střelby na letišti. Na svém twitterovém účtu napsal, že na letišti se střílelo a "všichni utíkali pryč".

Později doplnil, že vše již vypadá klidně, nicméně policie nenechá nikoho odejít z letiště.

Letiště se opět otevřelo v sobotu. Letecké společnosti nicméně řadu letů na tento den odřekly a mnoho dalších odbavovaných letů nabírá zpoždění, místní média navíc informují o dlouhých frontách před terminálem. Uzavřený zůstává terminál dvě.

Představitelé letiště na twitteru informovali, že na místě tragédie bylo zajištěno přes 20 000 zavazadel a dalších osobních předmětů, které se nyní úřady snaží vrátit majitelům.

Mnoho lidí také řeší problém s odtaženými auty. Po evakuaci letiště policie nechala vozy z příjezdových cest odtáhnout, majitelé si je nyní mohou vyzvednout.

Kvůli uzavřenému letišti ve městě zůstaly tisíce cestujících. S péčí o ně úřadům pomáhá i portál Airbnb, který zprostředkovává bydlení u soukromých osob. Portál oslovil místní poskytovatele bydlení s žádostí o lůžka zdarma.

Mnohem tragičtější případ řádění šíleného střelce se na Floridě odehrál před půl rokem, 12. června 2016, jednalo se o vůbec nejhorší případ střelby v historii USA.  Po útoku v nočním gay klubu v Orlandu zemřelo 50 lidí.  Pachatelem byl radikál Omar Mateen (29), který se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu.

Mateen se během útoku přihlásil k Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přiklání spíše k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.

Útočník z Orlanda byl masový vrah a blázen. Předstírat, že měl zájmy politické, znamená hrát jeho hru, říká profesor na bostonské univerzitě Lukeš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy