Petrohrad - Pracovníci prokuratury v ruském Petrohradu dostali na stůl neobvyklý případ. Musejí prověřit informace o používání vlastních valut místními kozáky.
Peníze vydává Pravoslavný svaz kozáků Irbis, vedený extravagantním atamanem Andrejem Poljakovem.
Bankovky mají hodnotu jeden groš (100 současných rublů), jeden altyn (1000 rublů) a jeden bašl (10 000 rublů).
Názvy pocházejí z mincí carských dob. Portrét atamana je na nejmenší - grošové - bankovce. Na jednom altynu je vyobrazen car Mikuláš II. a z nejvyšší bankovky v hodnotě pěti bašlů shlíží současný ruský prezident Vladimir Putin.
"Teprve na základě prověrky se uvidí, zda je něco podobného vůbec legální," píše se na stránkách prokuratury.
Výuka jízdy obrněným transportérem
Andrej Poljakov je znám svými originálními nápady, jako je zřízení "pravoslavného kadeřnictví", "kozácké taxislužby" nebo udělení ruského občanství potomkům kozáků na Aljašce.
"Peněz je stále méně, a tak jsme se rozhodli pomoci kozákům. Za groše, altyny a bašle naši členové budou moci platit vzdělávání v našem kozácko-junkerském učilišti, kupovat potraviny z našeho statku, platit v kadeřnictví a zaplatit výuku na obrněném transportéru, na kterém budeme vozit turisty po městě," řekl Poljakov serveru Fontanka.ru.
Prakticky tak vypočítal všechny komerční projekty svazu Irbis. Pravda, učiliště ještě stále je v procesu získání certifikátu, obrněný transportér je momentálně rozbitý a ještě bude muset získat povolení dopravní policie, aby mohl jezdit po městě.
Prověrka prokuratury pro osud altynů a bašlů není nic příjemného. Ruské úřady totiž na podobné pokusy reagují krajně negativně.
Příkladem může být farmář Michail Šljapnikov z moskevské oblasti, který vydával "koliony" podle jména vesnice Kolionovo. Prokuratura jeho konání označila za hrozbu ekonomice Ruska a soud používání této valuty zakázal.
Poljakov v rozhovoru pro Fontanka.ru prohlásil, že rozhodně nehodlá se státem bojovat, a pokud mu soud nařídí kozácké peníze spálit, tak že to samozřejmě udělá. Současně ale navrhl, že by se altyny a bašly mohly používat jako budoucí valuta vznikajícího Eurazijského svazu, který spojuje Bělorusko, Rusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménii.