Je to známý scénář. S vlnou migrantů z Afriky a Blízkého východu se už dva roky musí potýkat východní Polsko i pobaltské země. Lidé se tam snaží překročit hranici z Běloruska. Často je na jedné straně čeká plot, přes nějž se dostanou do Evropské unie, a na druhé straně běloruská armáda, která už je nepouští zpět. Nyní se problém přesouvá dál na sever Evropy.
Finsko je od roku 1995 členem Evropské unie, od letošního dubna se po dlouhých letech neutrality přidalo i k Severoatlantické alianci. Země tak učinila v reakci na válku na Ukrajině, kterou tam Rusko loni rozpoutalo.
Severský stát s Ruskem sdílí více než 1300 kilometrů dlouhou hranici. Nyní zavřel čtyři hraniční přechody a finský premiér Petteri Orpo varoval, že země je připravena přijmout další opatření. Podle něj Rusko nebrání žadatelům o azyl v překročení hranice, ale naopak jim v tom pomáhá. Rusko ale jakékoliv zapojení odmítá.
"Hlavní je, že jsme rozhodní… Pokud se situace nezmění, podnikneme rychle další kroky," řekl Orpo během pondělní návštěvy hraničního přechodu Vartius, který je stále otevřený. Helsinky obviňují Moskvu, že občany třetích zemí přes přechod pouští dál.
Jen minulý týden do Finska dorazilo asi 300 žadatelů o azyl, naprostá většina z nich ze zemí postižených válkou jako Sýrie, Jemen nebo Irák a bez potřebných dokladů.
Taxíkem z Petrohradu
Podle hraniční stráže přichází lidé viditelně promrzlí. Mají na sobě sice teplé oblečení, na severu Finska se ale nyní teploty i přes den pohybují kolem dvaceti stupňů pod nulou a fouká tam studený vítr.
Běženci jsou po překročení hranice usazeni do vyhřívaných stanů, odkud si je jednoho po druhém bere hraniční stráž. Na místě pomáhají i dobrovolníci, kteří migrantům dávají najíst a připravují horké nápoje. Finské úřady požádaly o pomoc například Červený kříž.
Podle Finska jde o migranty, kteří legálně dorazí do Ruska. Odtud pak ale protiprávně překročí hranici do Evropské unie, kde požádají o azyl. Videa, která se objevila na sociálních sítích, stejně jako výpovědi migrantů přímo na hraničních přechodech potvrzují, že cizince ruské úřady pustí až téměř k hraničnímu přechodu. Tam jim dají kola, na kterých pak po sněhu dokloužou až do Finska.
Recent developments in Finland:
— Emil Kastehelmi (@emilkastehelmi) November 19, 2023
Over the past few days, Russia has sent an increasing number of migrants to Finland's borders. Finland has closed several border crossing points due to the authorities' threat assessment.
A video surfaced of the Russian operation. 1/ pic.twitter.com/Vb7c1iLLmD
Syřan, se kterým mluvila finská veřejnoprávní stanice Yle, potvrdil, že ho k hranici dovezl taxík z Petrohradu. Do Ruska se muž dostal na studentské vízum, pak ho taxi dovezlo nedaleko k hraničnímu přechodu Salla, kde si za 500 dolarů (více než 11 tisíc korun) koupil kolo. Muž také popsal, že ruská pohraniční stráž uprchlíkům otevřela brány a hnala je na finskou stranu.
Pragmatické vztahy
Podle svědectví lidí, kteří se z Ruska do Finska vrací, se k hranici pomalu blíží další a další skupiny běženců. Jedna žena popsala, že nedaleko hranice na ruské straně viděla auta, která měla na zadních sedadlech jízdní kola.
"Je jasné, že těmto lidem je pomáháno a že jsou také doprovázeni nebo převáženi na hranice pohraniční stráží," prohlásil minulý týden premiér Orpo. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval vyjádřením, že Moskvu zhoršení vzájemných vztahů obou zemí mrzí.
"Litujeme, že pragmatické vztahy byly nahrazeny takovým výhradně rusofobním postojem, který začali zastávat představitelé této země," uvedl Peskov.
Od začátku listopadu už přes hranici do země dorazilo přes 500 běženců. Pro srovnání - za celý loňský rok to bylo 271 lidí a předchozích pět let se jednalo o jednotky nebo nižší desítky případů.