Letiště Gatwick je opět v provozu, po dalším spatření dronu se na hodinu zastavilo

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2018 20:33
Letiště Gatwick jižně od Londýna v pátek vpodvečer asi na hodinu opět zastavilo provoz v reakci na nový výskyt dronu. Letiště přítomnost bezpilotního aparátu potvrdilo, provoz je ale údajně bezpečný díky zapojení vojenské techniky, která by měla letadla před dálkově ovládanými stroji ochránit. Kvůli opakovaným problémům s drony se na druhém nejrušnějším letišti v Británii vůbec nelétalo od středečního večera do pátečního rána, což narušilo plány více než 100.000 pasažérů.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům. | Foto: Reuters

Dron se v pátek u Gatwicku opět objevil kolem 18:10 SEČ, načež byly odloženy veškeré odlety a spoje směřující na toto letiště si opět začínaly hledat alternativní destinace. "Zatímco jsme vyšetřovali, pohyb na letišti byl pozastaven. Bylo to preventivní opatření… Vojenská opatření, která jsme na letišti zavedli, nám poskytla dostatečné záruky, že je bezpečné naše letiště znovu otevřít," citovala televize Sky News prohlášení letiště.

Britská média předtím informovala, že ve snaze zabránit dalším problémům byla na letišti nasazena vojenská technika, která zřejmě dokáže dron vystopovat a také narušovat komunikaci s osobou, která jej ovládá. "Máme tady teď opatření, s nimiž… bychom měli být v mnohem lepší pozici, abychom dron mohli sledovat a chytit," řekl Sky News Steve Barry z policie hrabství Sussex.

Úřadům se nicméně stále nepodařilo problémové drony zneškodnit ani dopadnout jejich pilota či piloty. Policie i šéf letiště během předchozí 36hodinové uzavírky uzavírky hovořili o cílené sabotáži, neboť drony se objevovaly opakovaně a údajně vždy v okamžiku, kdy měla být ranvej opět otevřena. Před pátečním návratem byl dálkově ovládaný stroj naposledy na Gatwicku spatřen ve čtvrtek kolem 23:00 SEČ, uvádí agentura Reuters.

Úřady nyní podle zpravodajské společnosti BBC pracují s hypotézou, že provoz na Gatwicku v posledních 48 hodinách nenarušoval pouze jeden stroj. Také prověřují variantu, že za snahou ochromit letiště stojí vícero lidí. Co se týče motivu, zatím žádnou možnost nevylučují.

"Není to teroristický incident v konvenčním smyslu, je to případ narušení takového typu, jaký jsme dosud v této zemi nezažili a nezažily jej ani jiné země," řekl britský ministr dopravy Chris Grayling. Na otázku, zda by mohlo jít o environmentální protest, odpověděl, že je to "samozřejmě jedna z možností", ale "v tuto chvíli skutečně nevíme".

 

Právě se děje

před 2 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy