Britské letiště Gatwick ochromily neznámé drony. Policie teď pátrá po "záškodnících"

ČTK ČTK
21. 12. 2018 10:23
Druhé nejrušnější britské letiště Gatwick, které leží jižně od Londýna, obnovilo provoz poté, co ho od středečního večera ochromoval výskyt neznámých dronů. Vedení letiště i policie podnikly dodatečná bezpečnostní opatření a na pátek je plánováno 700 odletů. Problém se dotkl desítek tisíc lidí, z nichž mnozí cestovali na vánoční svátky. Vedení Gatwicku ale cestující upozorňuje, že stále musí počítat s rušením letů a zpožděními.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům.
Zrušené a zpožděné lety na britském letišti Gatwick kvůli dronům. | Foto: Reuters

Policii se zatím nepodařilo zjistit, kdo drony, které se několikrát objevily v bezpečnostní zóně letiště, řídí. Po zařízeních pátrají policejní odstřelovači i vojáci.

Výkonný ředitel letiště Stewart Wingate ve čtvrtek řekl, že drony se objeví pokaždé, když se letiště pokusí obnovit provoz. Hovořil o "velmi cílené" činnosti s účelem co nejvíce narušit provoz před vánočními svátky. Podle policie zřejmě nešlo o teroristický útok. "Jde ale rozhodně o záškodnictví, s jakým jsme se doposud nesetkali," prohlásil ministr dopravy Chris Grayling.

Podle šéfa provozu letiště Gatwick Chrise Woodroofa tyto události ukazují, že je třeba "odvést pořádný kus práce", aby se podařilo vyřešit bezpečnostní problém, který drony představují. Ve čtvrtek uvedl, že od začátku uzavírky z něj mělo odletět na 120 tisíc cestujících.

Lidé si stěžovali, že v části letiště je "příšerná zima". Další tisíce cestujících uvázly na různých místech v zahraničí, protože jejich spoje byly zcela zrušeny nebo přesměrovány.

Podle britských zákonů je zakázáno navádět drony do blízkosti menší než jeden kilometr od letiště. Hrozí za to pětileté vězení.

Agentura Reuters připomíná, že v posledních letech, kdy prodej dronů zažil boom, se bezpilotní letouny staly vážnou bezpečnostní hrozbou pro letiště na celém světě. V Británii se mezi lety 2015 a 2017 skoro ztrojnásobil počet případů, kdy se dron jen těsně nesrazil s letadlem. Loni se takových incidentů stalo 92.

 

Právě se děje

Další zprávy