Na 30 let do vězení za potrat. V Salvadoru odsoudili 19letou dívku, která otěhotněla po znásilnění

ČTK ČTK
8. 7. 2017 12:09
Salvador je jednou z mála zemí na světě, kde platí úplný zákaz interrupcí, a to i v případě znásilnění či ohrožení života ženy. Devatenáctiletá studentka Evelyn Hernándezová loni v dubnu v osmém měsíci těhotenství porodila doma ve vaně a pak musela být převezena do nemocnice. Lékaři zjistili, že dívka potratila, a proto zavolali policii. Ta nalezla v jejím domě mrtvé dítě. Podle obhajoby se ale narodilo už bez známek života.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Salvador - V Salvadoru odsoudili další dívku kvůli potratu, který je v této latinskoamerické zemi zakázaný i v případě znásilnění či ohrožení života ženy.

Devatenáctiletá dívka, která otěhotněla po znásilnění, byla podle médií tento týden odsouzena ke 30 letům vězení. Podle obhajoby ale předčasně porodila mrtvé dítě. Verdikt kritizovala i nevládní organizace hájící práva žen.

"Rozsudek je nespravedlivý, odvoláme se proti němu," uvedla podle španělského listu El País Morena Herrerová z občanského sdružení, které usiluje o to, aby potraty nebyly trestány.

Salvador je jednou z mála zemí na světě, kde platí úplný zákaz interrupcí. Jsou kvalifikovány jako vražda a hrozí za ně až 40 let vězení.

Devatenáctiletá studentka Evelyn Hernándezová byla podle obhajoby odsouzena na základě nepřímých důkazů, v potaz nebyla podle Herrerové brána ani expertní lékařská zpráva.

Hernándezová uvedla, že otěhotněla po znásilnění, které se ale bála oznámit kvůli výhrůžkám smrtí své matce. Loni v dubnu v osmém měsíci těhotenství porodila doma ve vaně a pak musela být převezena do nemocnice. Lékaři zjistili, že dívka potratila, a proto zavolali policii. Ta nalezla v jejím domě mrtvé dítě. Podle obhajoby se narodilo už bez známek života.

Podle deníku El País je nyní v Salvadoru za mřížemi téměř 20 žen, které si za potrat odpykávají až třicetileté tresty. V mnoha případech šlo podle ochránců lidských práv o spontánní potrat, který ale soud kvalifikoval jako vraždu.

Salvadorská potratová legislativa se dostala více do médií už v roce 2013, kdy tamní soud zakázal umělé přerušení těhotenství dvaadvacetileté vážně nemocné ženě. Její život byl pokračováním těhotenství ohrožen a dítě nemělo po narození šanci na přežití, neboť prakticky nemělo mozek. Po nátlaku Meziamerického soudu pro lidská práva Salvador ženě povolil předčasný porod císařským řezem, holčička ale krátce po narození zemřela.

Ochránci lidských práv se už delší dobu snaží v Salvadoru prosadit změnu zákona, kterou se už zabývá i tamní parlament. Přijetí zákona ale blokují pravicové strany.

Absolutní zákaz přerušení těhotenství, tedy i v případech ohrožení života matky či po znásilnění, platí v Chile, Nikaragui, Hondurasu, Dominikánské republice nebo na Maltě.

 

Právě se děje

Další zprávy