Muž pobodal v americkém nákupním centru osm lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2016 17:54
Nejméně osm zraněných si vyžádal útok v nákupním středisku v americkém státě Minnesota, kde neznámý muž v sobotu napadl nožem přítomné. Incident ve městě St. Cloud, asi 110 km od Minneapolis, ukončil policista, který útočníka zastřelil. Muž vyzbrojený nožem se při útoku podle svědků odvolával na Alláha a nejméně jednoho člověka se zeptal, zda je muslim, uvedla AP. Podle nemocnice v St. Cloudu není život žádného ze zraněných není ohrožen. K útoku se později přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Lidé před dějištěm útoku v St. Cloudu
Lidé před dějištěm útoku v St. Cloudu | Foto: Reuters

St. Cloud (USA) – Nejméně osm zraněných si vyžádal útok v nákupním středisku v americkém státě Minnesota, kde neznámý muž v uniformě bezpečnostní agentury v sobotu napadl přítomné nožem. Incident ve městě St. Cloud ukončil policista, který zastřelil útočníka, jenž podle AP vzýval Alláha. K činu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS).

Střílející policista byl z jiného okrsku a nebyl ve službě, středisko navštívil jako zákazník, řekl na briefingu policejní velitel v St. Cloudu Blair Anderson, aniž by upřesnil identitu útočníka.

Policie s útočícím mužem měla v minulosti třikrát co do činění, většinou šlo o drobné dopravní přestupky. Podle Andersona není důvod se domnívat, že by v souvislosti s útokem spolupracoval s někým jiným nebo že byl členem nějaké organizace.

IS se ale přesto přihlásil ke spojení s činem. "Vykonavatel včerejších (sobotních) útoků nožem v Minnesotě byl voják Islámského státu a provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na občany zemí, které patří ke křižácké koalici," uvedla v neděli agentura Amak, která zveřejňuje tisková prohlášení IS.

Muž vyzbrojený nožem se při útoku podle očitých svědků odvolával na Alláha a nejméně jednoho člověka se zeptal, zda je muslim, dodala AP. Lidi bodal na různých místech nákupního centra, v obchodech i v pasážích.

Nemocnice města St. Cloud, které leží asi 110 kilometrů severozápadně od města Minneapolis, uvedla, že život žádného ze zraněných není ohrožen, jeden člověk je ve vážném, ale stabilizovaném stavu, ostatní mají lehčí zranění.

 

Právě se děje

Další zprávy