Dvě vraždy denně. Chicago připomíná konec 90. let, policie je bezradná

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
12. 9. 2016 19:03
Za osm měsíců přes 500 vražd. Nejtragičtější rok za bezmála poslední dvě desetiletí. Taková statistika otřásá Chicagem, třetím nejlidnatějším městem USA. Pro srovnání – za celý rok 2015 bylo ve městě zavražděno 481 lidí.
Šéf chicagské policie Eddie Johnson.
Šéf chicagské policie Eddie Johnson. | Foto: Reuters

Chicago – Americké Chicago zažívá tragický rok. Od ledna do začátku září se v třetím nejlidnatějším městě USA událo nejvíce vražd za poslední dvě desetiletí.

Zatímco za celý rok 2015 tu násilnou smrtí zahynulo 481 lidí, statistiky pro rok 2016 hovoří už o 502 obětech, napsal k alarmujícím údajům list The Washington Post.

Pro srovnání: třikrát větší New York za letošek hlásí 227 vražd, čtyřmilionové Los Angeles 182.

K nelichotivému "milníku" 2,7milionové město dospělo během prodlouženého víkendu spojeného s prvním zářijovým pondělím, na něž v USA připadá svátek práce. Rukou vraha tu zemřelo hned 13 lidí.

Tragický srpen

Už v srpnu nicméně incidentů dramaticky přibylo. Během pouhého měsíce se tu stalo celkem 92 vražd, což je více, než co hlásí za první pololetí většina velkých měst USA.

"Není to otázka policie, ale společnosti. Lidé bez naděje dělají takové věci," vysvětlil šéf chicagského policejního sboru Eddie Johnson. Odmítá ale, že by za rostoucí vlnu násilí mohly ekonomické problémy a nezaměstnanost, jak se podle televize CNN domnívají někteří obyvatelé města.

Podle něj je hlavním problémem stále běžnější vlastnictví nelegálních střelných zbraní, za což chce požadovat vyšší tresty. Drtivá většina vražd je spojena právě s použitím zbraní. Zločinci je podle Johnsona nejčastěji pašují z Indiany nebo Wisconsinu.

Marný boj proti zbraním v ulicích

Ve státě Illinois, v němž Chicago leží, přitom platí jeden z nejpřísnějších zákonů ohledně vlastnění zbraní.

Snížit počet zbraní mezi lidmi se v minulosti opakovaně snažila i chicagská radnice. Marně. V roce 2010 Nejvyšší soud USA zákaz vlastnění střelných zbraní zrušil a odvolací soud donutil místní úřady přijmout zákon, jenž občanům umožnil alespoň nosit zbraň, pokud není vidět. Federální soud pak začátkem roku 2014 konstatoval, že zákaz zašel příliš daleko. Právo na držení zbraně totiž Američanům zaručuje ústava.

Jejich přísnější regulace ale automaticky neznamená méně zločinů, poznamenala CNN.

"Nebojíme se"

Lidé se – navzdory statistikám – snaží nepodléhat strachu. Na osm desítek místních organizací, klubů a kostelů pro ně pořádá nejrůznější víkendové akce. 

Venkovní grilování, koncerty, šachové zápasy či stolní hry se konaly zejména na jihu a západě města, kde dochází k nejvíce násilnostem.

"Chtěli jsme dát lidem najevo, že se nemusí bát chodit ven a užívat si zábavy," vysvětlil jeden z organizátorů Kaaron Johnson.

"Lidé jsou naštvaní. Nezajímá nás politická agenda, zajímají nás naše životy," doplnil ho Hal Baskin, který se spolupodílel na několika akcích ve čtvrti Englewood.

Velkým problémem, který je spojený se vzrůstajícím počtem vražd, je také nedůvěra obyvatel k chicagské policii. Velké emoce vzbudil zejména případ bělošského policisty, který v roce 2014 zabil černošského mladíka Laquana McDonalda.

 

Právě se děje

Další zprávy