"Potřebujeme nutně více policistů v ulicích," uvedl Seehofer na tiskové konferenci, kterou svolal v reakci na případ z Frankfurtu nad Mohanem. Smrt osmiletého chlapce označil za "chladnokrevnou vraždu".
Kromě většího množství policistů v ulicích požaduje Seehofer také více bezpečnostních kamer a další "technická řešení", která by přispěla k většímu pocitu bezpečí lidí nejen na nádražích.
Eritrejec, který v pondělí na frankfurtském hlavním nádraží shodil ženu a její dítě na koleje před přijíždějící vlak, je podle policie otcem tří dětí. Narodil se v Eritreji, od roku 2006 žije ale ve Švýcarsku, kde o dva roky později dostal azyl. Švýcarská policie potvrdila, že podezřelý žil v kantonu Curych, má eritrejské občanství a povolení k trvalému pobytu ve Švýcarsku. Podle Seehofera dlouho platil za příklad úspěšné integrace, pracoval a měl rodinu.
Před několika dny podezřelý muž nicméně nožem ohrožoval svou sousedku, škrtil ji a následně zamkl a utekl. Švýcarská policie po něm vyhlásila pátrání, nevydala na něj ale evropský zatykač. Eritrejec následně přicestoval do Německa.
Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační a pobytové politiky.
O motivu Eritrejcova činu zatím není podle prezidenta německé policie Dietera Romanna nic známo.
Kromě 40leté ženy, která přežila, a jejího osmiletého syna, který zemřel, se Eritrejec pokusil do kolejiště před přijíždějící rychlovlak ICE v pondělí strčit ještě jednu 78letou ženu. Ta podle Romanna ale spadla přímo na peróně, a neskončila tak pod koly vlaku. Oběti a pachatel se patrně neznali.
Muž by měl být obviněn z vraždy a z pokusu o vraždu, za což by mu hrozilo až doživotní vězení. V úterý má být podezřelý předveden před vazebního soudce. Seehofer na tiskové konferenci slíbil "spravedlivé potrestání".
Na místě činu v úterý panovalo zděšení. Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové medvídky. Večer se na nádraží chystá veřejná pietní akce.
Frankfurtský útok vyvolal v Německu i debatu o bezpečnosti na nádražích. Například dopravní expert sociálních demokratů (SPD) Martin Burkert v rozhovoru s deníkem Bild poukázal na nedostatečný dozor na nástupištích a nedostatečný počet policistů na nádražích.
Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý muž před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla. I v tomto případě se policie domnívá, že oběť a pachatel, který čelí obvinění z vraždy, se neznali. Podezřelý pachatel se podle FAZ sice narodil v Německu, ale národností je Srb a má i srbské státní občanství.