Mutace delta může ohrozit dovolené. Znepokojivá čísla hlásí Portugalsko i Španělsko

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 6. 2021 13:35
Portugalský Lisabon má za sebou kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru třídenní uzávěru. Obyvatelé tak museli od pátku do pondělí zůstat doma. Vyjet mohli jen v nezbytných případech, například do práce. Za zhoršení situace může nakažlivější indická varianta viru, kterou nyní Světová zdravotnická organizace označuje jako mutaci delta.
Úřady kvůli šíření mutace delta zavřely na tři dny Lisabon.
Úřady kvůli šíření mutace delta zavřely na tři dny Lisabon. | Foto: Shutterstock

Hygienici odhadují, že právě mutace delta stojí až za 60 procenty nových případů v Lisabonu. Každým dnem jich přibývá. Například v sobotu úřady zaznamenaly čtvrtý den v řadě více než tisíc nových nakažených. Portugalsko se tak dostává na stejnou úroveň, jakou naposledy zaznamenalo v únoru, kdy platila uzávěra pro celou zemi. 

Odborníci varují, že mutace delta se za několik týdnů stane dominantní nejen v hlavním městě, ale také v celé zemi. 

Indická mutace je mnohem nakažlivější než už tak nebezpečná britská varianta koronaviru. S vyšší nebezpečností viru tak roste pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a s tím spojené hospitalizace. 

Lidé jsou navíc proti indické mutaci chránění až po podání druhé dávky vakcíny proti covidu. Jedna dávky látky Pfizer/BioNTech zabraňuje onemocnění s příznaky jen ze 33 procent. Po podání druhé dávky pak stoupá účinnost na 88 procent. 

Rozvolňování mutacím navzdory

Epicentra mutace delta se objevila například už v Německu, Francii nebo také Španělsku. Josep Maria Argimon, který je odpovědný za boj proti koronaviru v Katalánsku, minulý týden uvedl, že indická varianta stojí za 20 procenty nových případů v regionu. 

Antonio Zapatero, který má na starosti boj proti nákaze v Madridu, uvedl, že v hlavním městě dochází ke komunitnímu přenosu. To znamená, že není jasné, kde se konkrétní pacient nakazil. Zapatero odhaduje, že ve Španělsku mutace delta během šesti až sedmi týdnů také převládne. Kvůli tomu Madrid zkrátil lhůtu pro podání druhé dávky vakcíny AstraZeneca u lidí ve věkové kategorii 60 až 69 let. 

Španělsko, které je oblíbenou dovolenkovou destinací pro Čechy i další Evropany, přesto pokračuje v rozvolňování. Premiér Pedro Sánchez minulý pátek oznámil, že od soboty 26. června končí povinnost nosit roušky venku. 

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn pak varuje, že není otázkou, zda mutace delta převládne, ale "kdy a za jakých podmínek". 

V sousední Francii tvoří dvě až čtyři procenta všech nově potvrzených případů, oznámil minulý týden francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran. "V žádném případě nesmíme dovolit, aby mutace delta získala převahu," upozornil. 

Kontrola při návratu z dovolené

Evropské země nyní bedlivě sledují dění ve Velké Británii, která je hlavním ohniskem mutace delta na kontinentu. Tvoří až 99 procent nových případů. Britský premiér Boris Johnson kvůli ní dokonce o jeden měsíc posunul plánované rozvolnění. 

"Velká Británie a její rozhodnutí o tom, jak se znovu otevřít, nám poslouží jako laboratoř," řekl k tomu Bruno Luna, francouzský virolog, který radí tamní vládě.

Mutace delta se vyskytla také v Česku. Zatím hygienici potvrdili 27 případů. Česko ale patří mezi nejhorší země, co se týká takzvaného sekvenování. Tedy dostatečně nezkoumá, jakými mutacemi se konkrétní pacient nakazil. Není tak podle odborníků jasné, jak moc je indická varianta zastoupená.

S příchodem léta a dovolených by se tak Česko podle expertů mělo zaměřit na kontrolu lidí, kteří přijíždí ze zahraničí. "Pokud se někdo vrací z rizikové země, tak i když je očkovaný, měl by například projít testem. I očkovaní mohou přinést tento virus, i když je tato pravděpodobnost malá," myslí si viroložka Ruth Tachezy, která je členkou poradní odborné skupiny MeSES.

Video: Neočkovanou pečovatelku lynčují bez důkazů, popisuje Nielsen

Je zoufalé, že se tahle osobní věc stala předmětem veřejné diskuze, , komentuje právník Tomáš Nielsen případ z domova důchodců ve Velkých Hamrech. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

před 9 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 12 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy