Otec pěti dětí a člen Metropolitní policie Amdžád Farúk byl v prosinci 2003 kvůli své rase a vyznání vyloučen z řad strážců prominentních osob britského politického života.
Farúk - hrozba národní bezpečnosti
Vedení celou věc vysvětlilo slovy, že "Farúk je hrozbou národní bezpečnosti kvůli působení jeho dětí v mešitě údajně napojené na teroristickou skupinu".
Navíc jeho přítomnost na důležitých politických akcích měla zneklidnit členy amerických tajných služeb, kteří spolupracují s britskými kolegy.
Přestože se celá událost odehrála již v prosinci 2003, nyní nabírá kauza opět obrátky.
Začátkem příštího roku startuje soudní proces, ve kterém Farúk viní policii z diskriminace na základě rasy a náboženského vyznání.
Farúkův právní zástupce Lawrence Davies odmítl pro britský deník The Independent celou kauzu komentovat.
Připustil však, že "žijeme ve společnosti, která může ukázat prstem na muslimy v zahraničí, které viní z vlastnictví zbraní hromadného ničení a jsou hrozbou pro národní bezpečnost, bez jakýchkoliv otázek. Nyní ti, co nás mají chránit, ukazují prsty i na britské muslimy".
Evropští muslimové, bojte se!
Po rozhodnutí pařížského letiště propustit 72 muslimských zaměstnanců podezřelých z napojení na teroristy z Al-Káidy jde o další razantní krok vůči evropským muslimům.
Několik tamních zaměstnanců, kteří ztratili oprávnění pracovat v takzvaných bezpečnostních zónách, správu letiště okamžitě zažalovalo. Tvrdí, že jsou diskriminováni kvůli svému náboženství.
A obdobný je i případ Farúka. Na ostrovech však není zdaleka jediným.
Před měsícem byl z ochrany izraelské ambasády v Londýně odvolán Brit libanonského původu Alexander Baša.
Muslimská učitelka Aiša Azmiová zase ztratila svoji práci, když odmítla "sundat šátek". Přestože soud v Británii prohrála, hodlá se odvolat k Evropskému soudu pro lidská práva.
To, že Farúkův případ není pro britské muslimy ničím výjimečným, potvrdil i člen Britské muslimské rady Inajat Bunglawala a dodal, že v celém případě chybí jakékoliv důkazy o Farúkově "nebezpečnosti".
"Není tu však žádný důkaz, že Amdžad Farúk představuje bezpečnostní riziko a duchovní v mešitě nikdy nebyly obviněni z žádného zločinu."