Nová kniha o islamismu hýbe Dánskem

lem
27. 9. 2006 14:00
Kodaň - V Dánsku rostou obavy z islámského fundamentalismu. Důkazem je nová kniha, která islamismus považuje za stejnou hrozbu jako nacismus nebo komunismus.
Bojkotujte vše dánské. Protesty v íránském Teheránu.
Bojkotujte vše dánské. Protesty v íránském Teheránu. | Foto: Reuters

Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany v Evropě.

Nejdřív přišly na řadu karikatury proroka Muhameda a zděšení muslimského světa.

Nyní se muslimové bouří znovu. Důvodem je kniha Karen Jespersenové a Ralfa Pittelkowa Islamisté a naivisté, varující před nebezpečím islámského fundamentalismu v Evropě. Na pultech dánských knihkupectví se objevila začátkem září.

"Pokud muslimská žena odmítně nosit šátek, islamisté použijí maximální tlak, aby ji k tomu přinutili. Proto vidím v základech nacismu, komunismu i islámského fundamentalismu stejné autoritativní principy," píše Pittelkow ve své knize.

Kniha vyvolává hysterii

Zatímco mezi dánskými obyvateli nadále rostou obavy z terorismu a pravicová Dánská lidová strana s nulovou tolerancí k přistěhovalcům se těší stabilní podpoře, muslimové obviňují vládu i autory kontroverzní knihy z toho, že v zemi vyvolávají hysterii vůči muslimům a islámu.

Infobox

Karikatura otřásá světem

ČTĚTE VÍCE:

"Pittelkow a Jespersenová jsou nepřátelé islámu, kteří obhajují útoky na islám," tvrdí v rozhovoru pro deník International Herald Tribune ímám Wahid Pedersen, prominentní muslimský vůdce. "Jsou nebezpeční, protože svým krajním přístupem znemožňují umírněným muslimům najít půdu pod nohama."

Dánská vláda již měsíce čelí obvinění, že podporuje xenofobii, když přijala tvrdá pravidla vůči azylantům.

Ve své před rokem vydané autobiografii proto dánská královna Margareta II. píše o nutnosti integrace přistěhovalců do společnosti.

"Neměli bychom jen žít vedle sebe, ale dohromady," stojí v autobiografii dánské královny, která tím jasně naznačila, že integrace je jedou z mála možností, jak se vyhnout pokračujícím sporům s příslušníky muslimské komunity.

Evropa žádá integraci a přísnější zákony

A podobný názor má celá řada evropských politiků, kteří se snaží uklidnit vášně mezi muslimy a křesťany, popřípadě žádají zpřísnění stávajících imigračních zákonů.

Již na jaře vzkázal německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble cizincům žijícím v Německu: "Integrujte se, nebo opusťte zemi!" Oči všech zůstaly upřeny na početnou muslimskou komunitu v zemi.

Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany.
Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany. | Foto: Reuters

V Rakousku zase odstartovala vlnu muslimského odporu ministryně vnitra a členka vládní lidové strany Liese Prokopová, když muslimské přistěhovalce přirovnala k "časované bombě".

"Tuhle časovanou bombu Evropa doposud ignorovala. V jednom musíme mít jasno: Kdo u nás chce žít, musí rovněž projevit ochotu k integraci. V opačném případě tady nemá co hledat," uvedla ministryně.

Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy zase po loňských nepokojích na předměstích přišel již se třetím návrhem imigračního zákona během posledních tří let. Do budoucna se tak počítá, že Francie bude s otevřenou náručí vítat pouze vzdělané a schopné přistěhovalce.

Statisíce lidí na předměstích tak svoji šanci stejně nedostanou. Sarkozy přesto považuje zákon za přínosný. Rostoucího rasismu a xenofobie se neobává.

Minulou neděli pak v referendu odsouhlasili tvrdší přístup vůči žadatelům o azyl také Švýcaři s tím, že v jejich alpském "ráji" není místo pro každého.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Při výbuchu v mešitě u Kábulu zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě poblíž afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy