Nová kniha o islamismu hýbe Dánskem

lem
27. 9. 2006 14:00
Kodaň - V Dánsku rostou obavy z islámského fundamentalismu. Důkazem je nová kniha, která islamismus považuje za stejnou hrozbu jako nacismus nebo komunismus.
Bojkotujte vše dánské. Protesty v íránském Teheránu.
Bojkotujte vše dánské. Protesty v íránském Teheránu. | Foto: Reuters

Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany v Evropě.

Nejdřív přišly na řadu karikatury proroka Muhameda a zděšení muslimského světa.

Nyní se muslimové bouří znovu. Důvodem je kniha Karen Jespersenové a Ralfa Pittelkowa Islamisté a naivisté, varující před nebezpečím islámského fundamentalismu v Evropě. Na pultech dánských knihkupectví se objevila začátkem září.

"Pokud muslimská žena odmítně nosit šátek, islamisté použijí maximální tlak, aby ji k tomu přinutili. Proto vidím v základech nacismu, komunismu i islámského fundamentalismu stejné autoritativní principy," píše Pittelkow ve své knize.

Kniha vyvolává hysterii

Zatímco mezi dánskými obyvateli nadále rostou obavy z terorismu a pravicová Dánská lidová strana s nulovou tolerancí k přistěhovalcům se těší stabilní podpoře, muslimové obviňují vládu i autory kontroverzní knihy z toho, že v zemi vyvolávají hysterii vůči muslimům a islámu.

Infobox

Karikatura otřásá světem

ČTĚTE VÍCE:

"Pittelkow a Jespersenová jsou nepřátelé islámu, kteří obhajují útoky na islám," tvrdí v rozhovoru pro deník International Herald Tribune ímám Wahid Pedersen, prominentní muslimský vůdce. "Jsou nebezpeční, protože svým krajním přístupem znemožňují umírněným muslimům najít půdu pod nohama."

Dánská vláda již měsíce čelí obvinění, že podporuje xenofobii, když přijala tvrdá pravidla vůči azylantům.

Ve své před rokem vydané autobiografii proto dánská královna Margareta II. píše o nutnosti integrace přistěhovalců do společnosti.

"Neměli bychom jen žít vedle sebe, ale dohromady," stojí v autobiografii dánské královny, která tím jasně naznačila, že integrace je jedou z mála možností, jak se vyhnout pokračujícím sporům s příslušníky muslimské komunity.

Evropa žádá integraci a přísnější zákony

A podobný názor má celá řada evropských politiků, kteří se snaží uklidnit vášně mezi muslimy a křesťany, popřípadě žádají zpřísnění stávajících imigračních zákonů.

Již na jaře vzkázal německý ministr vnitra Wolfgang Schäuble cizincům žijícím v Německu: "Integrujte se, nebo opusťte zemi!" Oči všech zůstaly upřeny na početnou muslimskou komunitu v zemi.

Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany.
Dánsko tak i nadále zůstává na vrcholu kulturní války mezi muslimy a křesťany. | Foto: Reuters

V Rakousku zase odstartovala vlnu muslimského odporu ministryně vnitra a členka vládní lidové strany Liese Prokopová, když muslimské přistěhovalce přirovnala k "časované bombě".

"Tuhle časovanou bombu Evropa doposud ignorovala. V jednom musíme mít jasno: Kdo u nás chce žít, musí rovněž projevit ochotu k integraci. V opačném případě tady nemá co hledat," uvedla ministryně.

Francouzský ministr vnitra Nicolas Sarkozy zase po loňských nepokojích na předměstích přišel již se třetím návrhem imigračního zákona během posledních tří let. Do budoucna se tak počítá, že Francie bude s otevřenou náručí vítat pouze vzdělané a schopné přistěhovalce.

Statisíce lidí na předměstích tak svoji šanci stejně nedostanou. Sarkozy přesto považuje zákon za přínosný. Rostoucího rasismu a xenofobie se neobává.

Minulou neděli pak v referendu odsouhlasili tvrdší přístup vůči žadatelům o azyl také Švýcaři s tím, že v jejich alpském "ráji" není místo pro každého.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy