Britské školy budou špehovat muslimy

rak, Guardian
17. 10. 2006 8:00
Londýn - Britské univerzity musí nově kvůli boji proti islámským radikalům hlásit podezření na "asijsky vypadající" studenty. Uvnitř: ANKETA

Ministerstvo školství vypracovalo univerzitám sérii doporučení. Osmnáctistránkový dokument plánuje rozeslat školám do konce roku.

Podle britského deníku The Guardian, který informaci zveřejnil, to dokazuje obavy úřadů z poměrů na akademické půdě.

Infobox

Muslimové v Británii

  • 1860 - Otevřena první mešita v Cardiffu. Většina imigrantů tehdy pocházela z Jemenu.
  • 1940-1960 - Rozsáhlá imigrační vlna převážně z východní Afriky a jižní Asie
  • 1989 - Kniha "Satanské verše" Salmana Rašdího spojila jinak roztříštěnou muslimskou komunitu. Petici za stažení titulu podepsaly stovky tisíc lidí
  • 1992-96 - Vztek na britskou vládu. Podle muslimů odmítla pomoc jejich souvěrcům během války v Bosně.
  • 1997 - Vznik zastřešovací organizace Muslimská rada Británie (MRB)
  • 11.9.2001 - Teroristické útoky na New York způsobily výrazný nárůst protimuslimských nálad. MRB útoky odsoudila.
  • březen 2003 - Britská podpora invaze do Iráku způsobila odcizení a posílení radikálních muslimských skupin.
  • 7.7. 2005 - Za sebevražednými atentáty v Londýně stáli čtyři britští muslimové. Vzrostl strach z tzv. "domácích teroristů"
  • březen 2006 - Šabina Begumová prohrála soudní bitvu o právo nosit islámský oděv ve škole.
  • říjen 2006 - předseda Dolní sněmovny Parlamentu Jack Straw: "Muslimky, které se plně zahalují, stěžují vztahy mezi komunitami." Výrok islámské skupiny hlasitě kritizovaly.

zdroj: Reuters

Univerzity - podhoubí terorismu?

Ministerský návrh určený školám tvrdí, že za poslední roky došlo k výraznému zpolitizování islámských spolků. Zvažuje dokonce pečlivější monitorování jejich letáků a předsedů. Varuje před tzv. "hledači talentů" z řad teroristů. Obavy má i ze studentů náchylných k extremismu.

Učitelé či pracovníci knihoven by si měli víc všímat muslimů pocházejících z prostředí, které není integrované do šírší společnosti. Podezřelí jsou taky mladí lidé, kteří žijí a studují ve stejném městě. Údajně můžou pracovat jako spojky mezi extrémisty na kampusu a v jejich vlastních komunitách.

Větší pozornost si údajně vyžadují i lidé zvenčí, kteří na akcích islámských skupin vystupují.

Zaměstnace dokument vyzývá, aby hlásili veškerá podezření dobrovolně. Své obavy můžou předat zvláštnímu útvaru policie, nemusejí čekat na detektivy.

Dokument myslí i na předpokládané obavy vysokoškolských institucí.

"Zvláštní útvar si uvědomuje, že vysokoškolské instituce budou mít obavy ze spolupráce. Zejména z toho, že spolupracují s tajnou policií... Zvláštní útvar ale není tajnou policií," stojí v dokumentu.

První ohlasy velmi kritické

Návrh ještě nevstoupil v platnost a už vyvolal hlasitou kritiku. Wakkas Chán, prezident Federace studentských islámských společenství, popsal dokument jako zatím nejširší snahu o porušení práv muslimských studentů v dějinách země. "Zní to jako, že jste vinen až do chvíle, kdy někdo dokáže vaši nevinu," popsal svůj názor listu The Guardian.

Souhlasí s ním i Gemma Tumeltyová z Národní studentské unie: " Chystají se zacházet s muslimy jako s podezřelými jen na základě jejich víry. Připomíná to McCarthysmus."  

Roztrpčení vyvolalo i pět skutečných příkladů extremismu na univerzitách. První z nich popisuje pochybné používání počítače "asijskými" studenty. Dokument o nich dokonce hovoří jako o studentech "asijského vzezření", podezřelých z extremismu.

"Jsou tam mraky směšných důkazů radikalismu. A pak jsou zde lidé, kteří chtějí tento text protlačit. Je na vládě, aby určila správnou rovnováhu," řekl Guardianu zdroj z ministerstva školství.

 

Právě se děje

Další zprávy