Al-Káida vítězí, Londýn chystá protiúder

Lenka Málková
23. 10. 2006 13:54
Londýn - Nespokojenost s životem nahání britské muslimy do náruče Al-Káidy. Počty "domácích" teroristů v Evropě stále rostou. Uvnitř: GRAFIKA

Britský ministr vnitra John Reid se domnívá, že jeho země prohrává válku idejí s Al-Káidou. Na vině je především nespokojenost mladých muslimů s životní úrovní a fanatismus ímámů sídlících v Británii.

"Vláda musí udělat mnohem víc, aby válku idejí vyhrála," prohlásil Reid, který v rozhovoru pro The Sunday Telegraph potvrdil, že momentálně britská policie vyšetřuje třicet plánovaných teroristických útoků a počet lidí podezřelých z jejích příprav se šplhá ke dvou tisícům.

Propaganda vůči radikálním muslimům startuje

Britská vláda proto zahajuje mediální propagandu.

Na nedávné schůzce ministrů bylo rozhodnuto, že boj s radikálními islamisty je třeba přitvrdit a vést novými prosředky. Ministerstva vnitra a zahraničí financují provoz speciální webové stránky, která by měla muslimy odvést od radikalismu.

Zprávy adresované mladým muslimům jsou dostupné i na stránkách iTunes a do oběhu bylo vypuštěno na 100 tisíc speciálních cedéček apelujících na britské muslimy a jejich umírněný postoj.

Ve stejné době zasílá ministerstvo školství sérii doporučení britským univerzitám, které mají kvůli boji proti islámským radikalům hlásit podezření na "asijsky vypadající" studenty.

Ministerský návrh určený školám tvrdí, že za poslední roky došlo k výraznému zpolitizování islámských spolků.

Zvažuje dokonce pečlivější monitorování jejich letáků a předsedů. Varuje před tzv. "hledači talentů" z řad teroristů. Obavy má i ze studentů náchylných k extremismu.

Foto: Tomáš Daněk

Spojené státy se "domácích" teroristů neobávají

Spojené státy se na rozdíl od Británie "domácích" teroristů zatím neobávají. A to ani po 11. září, které situaci amerických muslimů přece jen zkomplikovalo.

Američtí muslimové přichází do naší země a líbí se jim tu. Až na pár vyjímek nepovažují USA za nepřítele.
Američtí muslimové přichází do naší země a líbí se jim tu. Až na pár vyjímek nepovažují USA za nepřítele. | Foto: www.dw-world.de

Důvod je jasný. Na rozdíl od Spojených států totiž v Evropě žijí miliony muslimů druhé a třetí generace, kteří se stále ještě neasimilovali do většinové společnosti.

"Americká společnost je více založena na úplné asimilaci. Je zde mnohem jednodušší praktikovat náboženství bez komplikací," říká newyorský rodák a muslim Omar Jaber.

Spojené státy se proto vlny terorismu z řad amerických občanů neobávají. Podle expertů jde spíše o ojedinělé skupinky osob, jejichž plány mají daleko k dokonalosti a dopad jejich akcí je pouze lokální.

Americký muslim je spokojený

"Američtí muslimové přichází do naší země a líbí se jim tu. Až na pár výjimek nepovažují USA za nepřítele. Na rozdíl od Evropy zde také neuvidíte ghetta nespokojených islámských přistěhovalců," tvrdí v rozhovoru pro The Christian Science Monitor John Zogby.

Do USA přichází muslimové za prací a vzděláním, v Evropě pak většinou končí v nejhůře placených pozicích nebo dokonce bez práce.

Podle průzkumu Zogby International z roku 2004 má celých 95 procent amerických muslimů středoškolské nebo vyšší vzdělání.

V Británii naopak dvě třetiny muslimů žijí v rodinách s nejnižšími příjmy a nezaměstnanost je třikrát vyšší než u zbytku obyvatelstva.

"Americká kultura je odlišná od té evropské. Nemáme generaci frustrovaných přistěhovalců. To je obrovský rozdíl," říká teroristický expert Jonathan Winer.

Určitá nespokojenost je přesto viditelná i mezi americkými muslimy.

"Americká zahraniční politika se obrátí proti Spojeným státům," říká aktivista Radwan. "S tlakem roste vlna znepokojení a dvojí standarty se muslimům samozřejmě nelíbí."

 

Právě se děje

Další zprávy