Pařížské letiště propouští muslimy

BBC, ČTK, man
2. 11. 2006 11:41
Paříž - Vedení jednoho z největších evropských letišť propustilo 72 muslimských zaměstnanců. Jsou podezřelí z napojení na teroristy z Al-Káidy.
Letiště Charles de Gaulle v Paříži.
Letiště Charles de Gaulle v Paříži. | Foto: Aktuálně.cz

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že někteří z muslimů, zaměstnaných na pařížském letišti Charles de Gaulle, pobývali ve výcvikových táborech Al-Káidy, Talibanu a dalších organizacích v Afghánistánu a Pákistánu.

Informaci o bezpečnostních opatřeních zveřejnila televize BBC.

Londýn byl varováním

Francouzi se na muslimy pracující na letišti zaměřili po srpnovém zatčení britských radikálů, kteří chtěli vyhodit do vzduchu letouny startující z londýnského letiště Heathrow.

Objevily se spekulace, že teroristé měli komplice, kteří na Heathrow pracovali. Oficiálně však Londýn tuto verzi nepotvrdil.

Letiště patří k místům, která jsou nejzranitelnější terorem.
Letiště patří k místům, která jsou nejzranitelnější terorem. | Foto: Reuters

Jeden z propuštěných francouzských muslimů je údajně přítel Richarda Reida. Tento Brit jamajského původu, který konvertoval k islámu, byl v roce 2001 usvědčen z přípravy útoku na letadlo mířící z Paříže do USA za pomoci výbušniny ukryté v botě.

Vedení letiště vyslechlo desítky pracovníků vyznávajících islám. Navíc delší dobu monitorovalo více než stovku vykladačů zavazadel a uklízečů letadel.

Několik zaměstnanců, kteří ztratili oprávnění pracovat v takzvaných bezpečnostních zónách, správu letiště okamžitě zažalovalo. Tvrdí, že jsou diskriminováni kvůli svému náboženství.

Propuštění a podezřelí muži tvoří jen malou skupinku z vyznavačů islámu pracujících na letišti. Odbory odhadují, že muslimové tvoří asi pětinu z celkem 83 tisíc zaměstnanců Roissy-Charles de Gaulle. Většinou jde o osoby pocházející ze severní Afriky.

I Francie očekává atentáty

Francii v minulém roce postihly násilnosti na předměstích velkých měst, ale teroristické útoky se jí v posledních letech vyhýbají. 

Politici a zpravodajská služba považují riziko atentátů za velké a tvrdí, že je to jen otázka času.

K posledním výbuchům došlo v polovině devadesátých let, kdy spáchal několik atentátů Chálid Kilkal, člen alžírské extremistické organizace Islámská ozbrojená skupina (GIA).

Po divoké honičce ho francouzští policisté zastřelili 29. září 1995 v lese nedaleko Lyonu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy