Praha - Přestože se o muslimech často říká, že považují globalizaci za hrozbu pro svou společnost, poslední průzkum v rámci projektu World Public Opinion ukázal opak.
Výzkumníci se dotazovali více než 5000 obyvatel muslimských zemí po celém světě na jejich názor na globalizaci.
Respondenti odpovídali na otázku: „Myslíte si, že globalizace, a zvláště rostoucí propojení ekonomiky vaší země s ostatními částmi světa, je pro vaši zemi spíše dobré nebo spíše špatné?" Přes 60 procent muslimů odpovědělo, že globalizace je spíše přínosem.
Ze zkoumaných zemí nejvíce globalizaci podporují muslimové v Egyptě a Nigérii - jako pozitivum pro vývoj ve vlastní zemi ji v těchto afrických státech vidí skoro 80 procent dotázaných.
Nejméně příznivě se o globalizaci vyjádřili překvapivě lidé v sekularizovaném Turecku. I tam však počet příznivců globalizace převládá nad počtem odpůrců.
Čtěte také: Útoky z 11. září schvaluje sedm procent muslimů |
Pozitivní odpovědi převažovaly i v dalších otázkách průzkumu, které se týkaly mezinárodního obchodu. Většina muslimů uvedla, že jejich zemi obchod s dalšími státy spíše prospívá - jeho pozitivní vliv je podle respondentů hlavně v tom, že pomáhá vytvářet nové pracovní příležitosti a zvyšuje životní standard.
Jako nejvíce problematický vidí muslimové vliv mezinárodního obchodu na životní prostředí.
Nejrezervovanější přístup k mezinárodnímu obchodu mají ze zkoumaných zemí, na rozdíl od globalizace jako celku, obyvatelé Egypta a Nigérie.